PERU Kanion Colca i Król Andów

czerwiec 2022.

Kanion Colca

Do tej pory kanion Colca zawsze kojarzył mi się z piosenką El condor pasa (przelot kondora) w wykonaniu Simona i Garfunkela z 1970 roku, dlatego cały dzień, podczas wycieczki do królestwa kondorów, nuciłam sobie tę piosenkę.

Kanion Colca – nazwa powstała z połączenia nazw dwóch grup etnicznych Coliagua i Cabenios, którzy w przeszłości zamieszkiwali kanion.

Kanion Colca uważany jest za  najgłębszy kanion na świecie o głębokości 3200 metrów (jest dwa razy głębszy od Wielkiego Kanionu Kolorado w USA) i długości 100 kilometrów. Zamieszkuje go około 80 000 ludzi, żyjących w 20 osadach.  W dolinie kanionu znajduje się 15 000 hektarów ziemi uprawnej w formie poletek tarasowych. W czasach inkaskich w dolinie znajdowały się miejsca kultu religijnego oraz pałac wodza. Pozostali Inkowie zamieszkiwali powyżej pół uprawnych, aby jak najwięcej ziemi pozostawić pod uprawę i nie tracić ani skrawka gruntów rolnych pod zabudowania.

W drodze na Krzyż Kondora znajduje się niewielki budynek, w którym znajduje się sala poświęcona Polskim kajakarzom, którzy przepłyneli kanion Colca. To dla nas bardzo miły akcent tej podróży.

Krzyż Kondora

Na  wysokości 3 050 metrów n.p.m. znajduje się punkt widokowy Krzyż Kondora Cruz del Condor, gdzie koło południa możemy obserwować króla Andów czyli szybujące kondory. Majestatyczne, ogromne ptaki szybują powolnie nad naszymi głowami, wykorzystując cyrkulację powietrza i wzbudzając zachwyt obserwujących. W wierzeniach inkaskich kondor był władcą wszystkiego, co znajduje się nad ziemią i łącznikiem Ziemi z Niebem. Miejsce, w który obecnie znajduje się punkt widokowy, przyciągało licznych mieszkańców kanionu w celu odprawiania rytuałów religijnych i składania darów dla tych czczonych ptaków. Konkwistadorzy uznali, że jest to świetne miejsce, żeby postawić krzyż i zacząć ewangelizację przychodzącej, miejscowej ludności.

Kondor andyjski

Ptak o rozpiętości skrzydeł do 3 metrów, uważany za króla Andów łączy się  w pary na całe życie.  Po dwu miesięcznym wysiadywaniu jednego jajka wykluwa się młode,  które pozostaje w gnieździe przez dwa lata. W wieku siedmiu lat osiąga dojrzałość płciową i zmienia ubarwienie z brązowego na czarne z białą kryzą i białymi lotkami. 

Kondory żyją przeciętnie 17 lat ale znane są przypadki siedemdziesięcioletnich osobników. Kondory same wybierają czas swojej śmierci. Kiedy postanawiają zakończyć życie, lecą bardzo szybko w górę, do pułapu swoich możliwości i bezwładnie spadają na ziemię roztrzaskując się o skały.

Order Kondora Andów jest najwyższym odznaczeniem państwowym w Boliwii.

Chivay

Miejscowość na początku kanionu licząca 5 000 mieszkańców. Na rynku znajduje się pomnik upamiętniający wyczyn sześciu Polaków, którzy jako pierwsi przepłynęli kanion Colca kajakami, a było to w 1981 roku. Oczywiście ten spektakularny spływ poprzedzały kilkuletnie przygotowania. Podczas naszego pobytu rzeka Colca była marnym strumieniem,  a na pewno nie rwącą rzeką,  którą mogłoby przepłynąć sześciu śmiałków. W miasteczku na Rynku oraz wzdłuż głównej ulicy znajdują się pomniki tańczących peruwiańczyków w strojach regionalnych. Bardzo oryginalne są ławeczki w kształcie kapeluszy charakterystycznych dla tego okręgu.

Atrakcją turystyczną są baseny z gorącą wodą źródlaną, a położone nad samym brzegiem rzeki Colca.

Maca

Santa Ana de Maca to piękny barokowy kościół w małej wiosce Maca w kanionie Colca. Obecny kościół powstał w 1759 roku po pożarze, który zniszczył wcześniejszą drewnianą konstrukcję. W 1991 roku nastąpiło dosyć silne trzęsienie ziemi, które spowodowało znaczne uszkodzenia struktury kościoła. W ostatnich latach kościół został odrestaurowany i przywrócony do dawnej świetności.

W okolicach kaninu Colca temperatury nawet w czerwcu są poniżej zera stopni, dlatego można zobaczyć potoki górskie zupełnie zamarźnięte. Niesamowity widok.

Nie mogłam sobie odmówić zrobienia zdjęcia z kondorem. Sztucznym, bo sztucznym, ale co by nie było z kondorem na Krzyżu Kondora w Kanione Cloca w Peru. I to jest to.

Dziękuję, że jesteś ze mną :). Mam nadzieję, że zainteresował Cię mój wpis.

Czy chcesz zadać jakieś pytanie? Może napisać coś miłego? A może masz jakieś uwagi do tekstu ?

Śmiało, poniżej możesz to zrobić!

Dziękuję

Ola