MAROKO Volubilis i rzymskie pozostałości

Grudzień 2022 r.

Volubilis – w języku arabskim oznacza różowy oleander.

Stanowisko archeologiczne znajduje się około 30 kilometrów na północ od Meknes. Pierwsze ślady osadnictwa pochodzą z III wieku p.n.e., ale dopiero w II wieku p.n.e. osada przeistoczyła się w miasteczko zajmujące się handlem. Ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców Volubilis zostało otoczone murem.

Największy rozwój i rozbudowa miasta nastąpiła w początkach naszej ery, kiedy to stała się jednym z najdalej wysuniętych na południe przyczółków cesarstwa rzymskiego. Rzymianie sprawowali władzę w tym mieście przez prawie 300 lat. W tym czasie Volubilis było siedzibą rzymskiego namiestnika i stolicą Mauretanii Tingitany (Północne Maroko). Podczas panowania Rzymian rozbudowano mury obronne, które osiągnęły łączną długość 2,5 km. Zbudowano forum, Bazylikę, kapitol (będący kopią świątyni Jowisza w Rzymie), wybrukowano ulice, powstały łaźnie oraz wille bogato zdobione mozaikami, z których niektóre dotrwały do dziś. Miasto zaopatrywało się w wodę akweduktami prowadzącymi z pobliskich gór. Volubilis jako stolica Mauretanii Północnej, nazywana też „spichlerzem Rzymu”, dysponowała bardzo zasobnymi i żyznymi terenami. Uprawiano na tych ziemiach przede wszystkim zboża, oliwki i winorośle. Volubilis nadzorowało handlem oliwą, skórami, kością słoniową, dzikimi zwierzętami na potrzeby walk w rzymskich cyrkach oraz niektórymi gatunkami drzew (przede wszystkim thuji) na potrzeby meblarstwa i stolarstwa. U szczytu swojego największego rozwoju w Volubilis mieszkało około 20 000 mieszkańców.

Cesarz Dioklecjan, po objęciu władzy w 248 roku, przeprowadził reformę podziału administracyjnego imperium i struktury armii. Ewakuowano żołnierzy i mieszkańców Volubilis.  Rzymianie całkowicie opuścili te tereny, a miasto popadło w zapomnienie.

Dziękuję, że jesteś ze mną :). Mam nadzieję, że zainteresował Cię mój wpis.

Czy chcesz zadać jakieś pytanie? Może napisać coś miłego? A może masz jakieś uwagi do tekstu ?

Śmiało, poniżej możesz to zrobić!

Dziękuję

Ola