POLSKA – Podlasie

Mielnik – Koterka – Góra Grabarka – Drohiczyn. wrzesień 2024 r. Ciepły wrześniowy weekend ze słoneczną pogodą ostatnich dni lata okazał się wspaniałym tłem do jednodniowej wycieczki na Podlasie. Jeżeli kiedykolwiek mielibyście ochotę na eksploracje Podlasia, najlepiej to zrobić w towarzystwie pana Rafała Jaworskiego – licencjonowanego przewodnika, który o Podlasiu wie chyba wszystko. Kocha to co robi, potrafi w sposób fascynujący opowiadać o miejscach, które odwiedzamy, wykazuje się niezwykłą cierpliwością względem uczestników wycieczki, a nawet …

UZBEKISTAN Chiwa – pałace i bramy miejskie

Sierpień 2024 rok Chiwa, a w zasadzie Iczan Kala, czyli historyczna część miasta otoczona jest monumentalnymi murami. Do Iczan Kala prowadzą cztery bramy, każda z innej strony świata. A wewnątrz wąskie uliczki i gęsta zabudowa starówki przypomina o nieistniejącym już świecie karawan i kupców Jedwabnego Szlaku. Pałace, które jeszcze 100 lat temu tętniły życiem uruchamiają naszą wyobraźnię. Cudne miasto, które trzeba odwiedzić samemu, żeby poczuć jego klimat. Brama Wschodnia    Palvan Darvoza  Zwana również Bramą Niewolniczą …

UZBEKISTAN Chiwa – medresy czyli szkoły koraniczne

Sierpień 2024 rok CHIWA Najpiękniejsze i najbardziej bajkowe miasto Uzbekistanu, położone pomiędzy pustyniami Kyzył-Kum i Karakum. Spacerując rozgrzanym labiryntem wąskich uliczek, między pałacami, medresami i domami z glinianej cegły w kolorze piasku pustyni, można oczami wyobraźni przenieść się w inny świat do krainy bajek i baśni z 1000 i jednej nocy. Nie zdziwiłabym się gdyby z jakiegoś zaułku wyszedł Sindbad Żeglarz, na placu przed Kalta Minor zatrzymała  się utrudzona karawana wielbłądów, a Bramą Południową wjechał …

TURKMENISTAN Kunya-Urgench,  Stary Urgecz,  Köneürgenç

Sierpień 2024 rok Kunya-Urgench,  Stary Urgecz,  Köneürgenç Miasto w północnej części Turkmenistanu. Obecnie zaniedbane 30-tysięczne miasteczko, niegdyś leżało nad brzegiem rzeki Amu-daria i było jednym z największych miast na Jedwabnym Szlaku. Położenie na skrzyżowaniu handlowych cywilizacji wschodniej i zachodniej, północnej i południowej przyczyniło się w XIII wieku do rozkwitu, a samo  miasto stało się ważnym ośrodkiem targowym. Zamożność mieszkańców ściągała do Kunya-Urgenchu słynnych naukowców i myślicieli przyczyniając się w znacznym stopniu do rozwoju nauki i …

TURKMENISTAN Aszchabad i mania wielkości

Sierpień 2024 rok Turkmenistan to jeden z najbardziej ekscentrycznych krajów, które miałam przyjemność zwiedzać. Nie zawaham się tu użyć słowa ekscentryczny, bo rzeczywiście jest inny od wszystkich pozostałych. W wielu aspektach zaskoczył mnie swoimi bogactwem na pokaz, pompatycznością, złotymi pomnikami, próżnością i futurystyczną marmurową architekturą, a drugiej strony szczycąc się tym, że największą atrakcją turystyczną jest przypadkowa dziura w ziemi ziejąca ogniem.   Turkmenistan jest jedną z największych potęg gazu ziemnego na świecie i dzięki …

DANIA Kopenhaga – muzea, które warto zobaczyć

lipiec 2024 r. KOPENHAGA Jeżeli jesteście nastawieni na intensywne zwiedzanie bardzo bogatej oferty muzeów, warto zainwestować w aplikację Copenhagen Card (https://copenhagencard.com). Karta ta umożliwia wstęp do prawie wszystkich muzeów oraz różnych atrakcji turystycznych Kopenhagi i okolic w tym Helsingor ze słynnym zamkiem Kronborg. Łącznie ponad 80 atrakcji. Karta uprawnia do korzystania z komunikacji miejskiej, transportu na lotnisko oraz pociągów w określonej strefie. Wykupiłam kartę 96 godzinną, czyli na 4 dni. W połowie drugiego dnia wydatek …

DANIA Kopenhaga z dzieckiem

Lipiec 2024 r. Polecieliśmy do Kopenhagi na 5 dni. Mój syn z wnuczką realizowali program częściowo pod kątem zainteresowań 6-letniej Zosi, a częściowo zwiedzanie realizowaliśmy razem. Uważam, że dzieci należy zabierać na turystykę od najmłodszych lat. To już trzecia moja wnuczka, którą zaczynam zabierać na wycieczki turystyczne. Dla dziecka to możliwość zobaczenia czegoś nowego, ciekawego i atrakcyjnego, a dla mnie jako babci, to trening cierpliwości i umiejętności znalezienia odpowiedzi na większość pytań. Ogólne Informacje o …

BOŚNIA I HERCEGOWINA – Sarajewo Vratnik, bośniacka kuchnia i koty

czerwiec 2024 r. VRATNIK – dzielnica Sarajewa. Piesza wycieczka, która zajmie nam kilka godzin, ale umożliwi poznanie ciekawych miejsc związanych z historią Sarajewa. Trasę wycieczki najlepiej rozpocząć od Studzienki Sebilj i kierować się pod górę, początkowo ulicą Kovaći, a następnie Jejkovac. Obejrzenie wszystkich poniższych punktów pieszej wycieczki zajmie dobre cztery do pięciu godzin. Cmentarz Kovači Kovači to główny cmentarz żołnierzy, którzy zginęli podczas agresji na Bośnię i Hercegowinę (kwiecień 1992 – grudzień 1995). Większość pochowanych …

BOŚNIA I HERCEGOWINA – Sarajewo, spacer po centrum miasta

Czerwiec 2024 rok. Sarajewo – miasto, które od kilku lat miałam zamiar zobaczyć, ale ciągle coś stawało na przeszkodzie. Wreszcie w tym roku, zebrałam się w sobie i po półtoragodzinnym locie wylądowałam na lotnisku w Sarajewie. Uprzedzając pytanie, dlaczego Sarajewo ? Z kilku powodów: To co mnie zaskoczyło na minus, to brudne ulice. Śmieci i niedopałki walające się na ulicach oraz przepełnione kosze na śmieci. Zauważyłam, że nawet lokalni mieszkańcy pozbywają się śmieci wyrzucając je …

BOŚNIA I HERCEGOWINA – Sarajewo – Wielokulturowość (miejsca kultu religijnego)

Czerwiec 2024 rok W Bośni i Hercegowinie (BiH) współistnieją trzy duże wspólnoty religijne – Wspólnota Islamska 52%, Serbski Kościół Prawosławny 36% i Kościół Katolicki 12%. Oprócz nich jest też gmina żydowska 0,03% i kilka mniejszościowych wspólnot wyznaniowych takich jak Świadkowie Jehowy, Kościół Ewangeliczny. W kraju żyją obok siebie trzy narodowości: Bośniacy, Serbowie i Chorwaci oraz w mniejszości Jugosłowianie, Czarnogórcy, Romowie i Albańczycy. Tożsamości religijne przeplatają się z tożsamościami etnicznymi. Bośniacy w większości deklarują przynależność do Islamu i stanowią 50% społeczeństwa BiH, Serbowie …