CHINY – PEKIN – Świątynia Lamy (Yonghe Temple)

kwiecień 2025 rok.

ŚWIĄTYNIA LAMY

Yonghe Temple

Zespół budynków początkowo służył jako pałac cesarski, stąd układ świątyni znacznie różni się od innych miejsc kultu buddyjskiego. Główna brama zwrócona jest na południe, a na jej 480-metrowej osi północ-południe stoi pięć dużych pawilonów z pięknie zdobionymi łukami, odwróconymi okapami i rzeźbionymi detalami oraz pięć dziedzińców. Mieści się tu prawdziwa skarbnica  sztuki buddyjskiej, w tym liczne rzeźbione wizerunki bogów, demonów i Buddów, a także malowidła ścienne w stylu tybetańskim.

.

W kompleksie świątynno-ogrodowym położonym na powierzchni 7 hektarów  można zobaczyć:

– Brama Deklaracji Pokoju (Zhaotaimen),

– Pawilon Niebiańskiego Króla (Tianwangdian),

– Pawilon Harmonii i Pokoju (Yonghe Gonga),

– Pawilon Wiecznej Ochrony (Yongyou),

– Pawilon Koła Prawa (Falun),

– Pawilon Dziesięciu Tysięcy Szczęść (Wanfuge),

– Cztery Sale Studiów,

.

.

Budowa kompleksu pałacowego rozpoczęła się w 1694 roku. Początkowo był oficjalną rezydencją dworskich eunuchów z dynastii Ming, a następnie przekształcony w dwór księcia Yongzhenga (Yin Zhen).

W XVIII wieku cesarz Qianlong podniósł pałac Yonghegong do rangi cesarskiego, co zostało potwierdzone poprzez zastąpienie turkusowych dachówek żółtymi, które były zarezerwowane dla cesarza, a następnie wydał edykt nakazujący przekształcenie Pałacu Pokoju i Harmonii w klasztor lamański.  Z czasem klasztor stał się narodowym centrum administracyjnym lamów oraz rezydencją dla dużej liczby tybetańskich mnichów buddyjskich z Mongolii i Tybetu.  Do dzisiaj Świątynia Lamy pełni funkcje świątynne, klasztoru i szkoły buddyzmu tybetańskiego

Pawilon Tianwangdian

Pawilon Niebiańskiego Króla

Sala Niebiańskich Królów znajduje się we wszystkich chińskich klasztorach buddyjskich.

Przed świątynią znajdują się kadzielnice, z których unosi się pachnący dym. Ponadto na tym dziedzińcu znajdują się cztery dodatkowe budynki: wieże Dzwonu (od wschodu) i Bębna (od zachodu) oraz pawilony zachodni i wschodni. Przy wejściu siedzą dwie tradycyjne strażniczki – brązowy lew i lwica.

.

Pawilon Yonghe Gonga 

Pawilon Harmonii i Pokoju

Na centralnym ołtarzu umieszczone są figury trzech Buddów. Po środku umiejscowiony jest Budda Trzech Światów (niebo, świat ziemski, piekło) – Siakjamuni, który stworzył buddyzm około 2500 lat temu. Budda Siakjamuni przekazywał nauki znane jako Dharma, pomagające złagodzić ból psychiczny istot żywych. Po prawej jest Budda Przyszłości Maitreję, a po lewej Budda przeszłości Yeja

.

Na ołtarzu przed Buddą Trzech Wieków umieszczono siedem skarbów: złoto, srebro, jadeit, perłę, muszlę morską, diament oraz osiem magicznych broni: koło prawa, muszla, parasol państwowy, baldachim, kwiat lotosu, zakryty wazon, para ryb i węzeł nieskończony. 

Przed świątynią stoi święta góra Meru. Meru (również zwana Mahameru, Sumeru) – mityczna góra, stanowiąca oś świata według kosmologii hinduistycznej i buddyjskiej. Jej zbocza są złotego koloru Na szczycie Meru według mitologii hinduistycznej zlokalizowanych jest dziewięć niebiańskich obszarów gdzie swoje siedziby mają istoty boskie takie jak Brahma, wedyjscy wieszczowie i hinduistyczni mędrcy.

.

Pawilon Yongyou

Pawilon Wiecznej Ochrony

Pawilon była rezydencją cesarza Yongzhenga, gdy był młody. Jego trumna została tu umieszczona wiele lat później, gdy zmarł. Pawilon poświęcony jest medycynie i przedłużaniu życia. W tym pawilonie umieszczone są posągi Buddy Nieskończonego Światła (w środku), Buddy Medycyny (po stronie zachódniej) i Simha-nady (po stronie wschodniej)

.

Pawilon Falun

Pawilon Koła Prawa

W centrum sali znajduje się ogromna pozłacana statua Tsong Kha-py, to sześciometrowy Budda z brązu siedzący na postumencie w kształcie lotosu. Odlanie statuy w 1924 roku kosztowało 200 000 srebrnych dolarów. Wielki Mistrz Tsong Kpa-py, założyciel żółtej sekty, urodził się w prowincji Qinghai ponad 600 lat temu i gdy miał zaledwie 14 lat został lamą w Tybecie.

Wzdłuż ścian po obu stronach sali stoją regały z książkami, w których znajduje się 108 tomów Sutr buddyjskich w języku tybetańskim przetłumaczonych ze starożytnego języka indyjskiego.

.

Za tym posągiem znajduje się Wzgórze Arhatów zawierające 500 Arhatów w różnych pozach, wykonanych z pięciu rodzajów metali — złota, srebra, miedzi, żelaza i cyny.

Arhat to w buddyzmie osoba, która osiągnęła stan wyzwolenia i nie powróci do cyklu odradzania się. W niektórych tradycjach buddyjskich arhat może być obiektem kultu, podobnie jak Budda. 

.

Ważnym zabytkiem jest miska ewoluujących ryb i smoków wyrzeźbiona z drewna hebanowego. Buddyzm głosi, że ludzie w procesie ewolucji powstali z ryb, a ci, którzy mają różne zdolności i uczciwość polityczną będą mogli po śmierci przeobrazić się w smoka. Cesarz Qianlong został wykąpany w misce, trzy dni po urodzeniu. Jego matka miała nadzieję, że syn w przyszłości przeistoczy się w smoka. Dlatego misę nazywa się również Miską do mycia trzydniowego cesarza. 

.

Pawilon Wanfuge

Pawilon Dziesięciu Tysięcy Szczęść

Przed wejściem do Świątyni Yonghe po obu stronach wejścia stojąstele napisane w czterech językach – po chińsku, mandżursku, tybetańsku i mongolsku. Pierwsza z nich wzniesiona w 1744 roku, informuje o przekształceniu pałacu w klasztor lamów. Druga z 1792 roku to Rozprawa Lamy, informuje o wymierzeniu kary za niewłaściwe postępowanie tybetańskich lamów w kwestii reinkarnacji. Obie stele są dobrze zachowane.

.

W centrum budynku znajduje się ogromna statua Maitrei, Budda przyszłości, wyrzeźbiona z pojedynczego pnia białego drzewa sandałowego i jest to największy rzeźbiony w drewnie Budda na świecie. Całkowity koszt wykonania rzeźby wyniósł 80 000 taeli srebra, co było równowarte 2500 kilogramów srebra i jest to wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa. Figura ma 26 metrów wysokości, z czego 18 metrów nad ziemią i 8 metrów pod ziemią (fundament) oraz 8 metrów średnicy. Statua była darem Siódmego Dalajlamy dla cesarza Qianlonga. Trzy lata zajęło przewiezienie tego ogromnego pnia z brzegów rzeki Jangcy, przez Wielki Kanał do Pekinu, a kolejne trzy lata zajęło rzeźbienie i wznoszenie statuy. Świątynię przekształconą w klasztor ukończono w 1750 roku. Współcześnie figura pokryta jest 2,5 kilogramem złotej folii.  Za Wielkim Buddą znajduje się dziesięć tysięcy małych Buddów na trzech poziomach. Stąd nazwa Pawilon Dziesięciu Tysięcy Szczęść.

.

Maitreja (doskonale współczujący) cieszy się niezwykłą popularnością, a jego kult rozpowszechniał się w Chinach od V wieku. Jest uosobieniem światłości, pocieszycielem cierpiących, spowiednikiem grzeszników i przewodnikiem „dusz” po śmierci.

.

Cztery sale studiów

Po obu stronach dziedzińca Świątyni Lamy znajdują się cztery sale pomocnicze poświęcone studiom lamy nad specjalistycznymi przedmiotami takimi jak tradycyjne metody leczenia w Sali Medycyny, umiejętności dokonywania obliczeń astrologicznych w Sali Matematyki, zgłębianiu ukrytych aspektów rzeczywistości, medytacji, astrologii, i innych tematów związanych z duchowością i okultyzmem w Sali Ezoterycznej oraz buddyjskich rozważań i filozoficznych dyskusji w Sali Filozofii Buddyjskiej. Większość wiedzy przekazywanej w czasie studiów należy do tajemnych i przekazywanych tylko wybranym osobom. 

.

Co roku kilkunastu studentów zgłębia nauki buddyzmu tybetańskiego, połowę czasu spędzając na zajęciach w tematycznych salach, a resztę na nabożeństwach w kompleksie. Ich zadaniem jest przestrzeganie dyscypliny monastycznej i oczekiwanie, że w przyszłości zostaną następcami starszych lamów, którzy obecnie obsługują świątynię.

.

Świątynia Lamy, to jeden z najwspanialszych kompleksów świątynnych w Pekinie, dlatego warto odwiedzić to miejsce.

.

Dziękuję, że jesteś ze mną :).

Mam nadzieję, że zainteresował Cię mój wpis.

Czy chcesz zadać jakieś pytanie? Może napisać coś miłego? A może masz jakieś uwagi do tekstu ?

Śmiało, poniżej możesz to zrobić!

Jeśli podobał Ci się ten wpis, możesz udostępnić go znajomym. 

Dziękuję

Ola

Zapraszam do polubienia mojej strony na Facebooku, dzięki której możesz być na bieżąco z moimi wpisami z kolejnych podróży.

www.facebook.com/seniorturysta1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *