BOŚNIA I HERCEGOWINA – Sarajewo Vratnik, bośniacka kuchnia i koty

czerwiec 2024 r. VRATNIK – dzielnica Sarajewa. Piesza wycieczka, która zajmie nam kilka godzin, ale umożliwi poznanie ciekawych miejsc związanych z historią Sarajewa. Trasę wycieczki najlepiej rozpocząć od Studzienki Sebilj i kierować się pod górę, początkowo ulicą Kovaći, a następnie Jejkovac. Obejrzenie wszystkich poniższych punktów pieszej wycieczki zajmie dobre cztery do pięciu godzin. Cmentarz Kovači Kovači to główny cmentarz żołnierzy, którzy zginęli podczas agresji na Bośnię i Hercegowinę (kwiecień 1992 – grudzień 1995). Większość pochowanych …

BOŚNIA I HERCEGOWINA – Sarajewo, spacer po centrum miasta

Czerwiec 2024 rok. Sarajewo – miasto, które od kilku lat miałam zamiar zobaczyć, ale ciągle coś stawało na przeszkodzie. Wreszcie w tym roku, zebrałam się w sobie i po półtoragodzinnym locie wylądowałam na lotnisku w Sarajewie. Uprzedzając pytanie, dlaczego Sarajewo ? Z kilku powodów: To co mnie zaskoczyło na minus, to brudne ulice. Śmieci i niedopałki walające się na ulicach oraz przepełnione kosze na śmieci. Zauważyłam, że nawet lokalni mieszkańcy pozbywają się śmieci wyrzucając je …

BOŚNIA I HERCEGOWINA – Sarajewo – Wielokulturowość (miejsca kultu religijnego)

Czerwiec 2024 rok W Bośni i Hercegowinie (BiH) współistnieją trzy duże wspólnoty religijne – Wspólnota Islamska 52%, Serbski Kościół Prawosławny 36% i Kościół Katolicki 12%. Oprócz nich jest też gmina żydowska 0,03% i kilka mniejszościowych wspólnot wyznaniowych takich jak Świadkowie Jehowy, Kościół Ewangeliczny. W kraju żyją obok siebie trzy narodowości: Bośniacy, Serbowie i Chorwaci oraz w mniejszości Jugosłowianie, Czarnogórcy, Romowie i Albańczycy. Tożsamości religijne przeplatają się z tożsamościami etnicznymi. Bośniacy w większości deklarują przynależność do Islamu i stanowią 50% społeczeństwa BiH, Serbowie …

BOŚNIA I HERCEGOWINA – Sarajewo – muzea

Czerwiec 2024 r. VisitSarajevo to karta uprawniająca do bezpłatnego wstępu do znacznej większości muzeów, przejazdu komunikacją miejską oraz  kolejką linową na wzgórze Trebević. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie https://www.visitsarajevo.ba/ Kupiłam kartę 72 godziny, czyli 3-dniową za 88 KM. Według moich przeliczeń, płacąc bezpośrednio w muzeach wydałabym około 100 KM plus kolejka linowa oraz komunikacja miejska to około 50 KM. Uważam, że w moim przypadku kupno karty miejskiej opłaciło się. Bilety do muzeów to koszt od …