POLSKA – Podlasie

Mielnik – Koterka – Góra Grabarka – Drohiczyn. wrzesień 2024 r. Ciepły wrześniowy weekend ze słoneczną pogodą ostatnich dni lata okazał się wspaniałym tłem do jednodniowej wycieczki na Podlasie. Jeżeli kiedykolwiek mielibyście ochotę na eksploracje Podlasia, najlepiej to zrobić w towarzystwie pana Rafała Jaworskiego – licencjonowanego przewodnika, który o Podlasiu wie chyba wszystko. Kocha to co robi, potrafi w sposób fascynujący opowiadać o miejscach, które odwiedzamy, wykazuje się niezwykłą cierpliwością względem uczestników wycieczki, a nawet …

UZBEKISTAN Chiwa – pałace i bramy miejskie.

Sierpień 2024 rok Muzeum na wolnym powietrzu, jakim jest miasto Chiwa, było kiedyś stolicą szachów Khorezm, a później centrum chanatu Chiwa, i nadal zachowuje swój własny język, tradycje i kulturę. Fascynująca Ichan Kala (co oznacza „wewnętrzne miasto”) jest twierdzą w sercu Chiwy, a większość atrakcji architektonicznych znajduje się w jej wnętrzu.  Do Iczan Kala prowadzą cztery bramy, każda z innej strony świata. A wewnątrz wąskie uliczki i gęsta zabudowa starówki przypomina o nieistniejącym już świecie karawan …

UZBEKISTAN Chiwa – medresy czyli szkoły koraniczne

Sierpień 2024 rok CHIWA Najpiękniejsze i najbardziej bajkowe miasto Uzbekistanu, położone pomiędzy pustyniami Kyzył-Kum i Karakum. Spacerując rozgrzanym labiryntem wąskich uliczek, między pałacami, medresami i domami z glinianej cegły w kolorze piasku pustyni, można oczami wyobraźni przenieść się w inny świat do krainy bajek i baśni z 1000 i jednej nocy. Nie zdziwiłabym się gdyby z jakiegoś zaułku wyszedł Sindbad Żeglarz, na placu przed Kalta Minor zatrzymała  się utrudzona karawana wielbłądów, a Bramą Południową wjechał …

TURKMENISTAN Kunya-Urgench,  Stary Urgecz,  Köneürgenç

Sierpień 2024 rok Kunya-Urgench,  Stary Urgecz,  Köneürgenç Miasto w północnej części Turkmenistanu. Obecnie zaniedbane 30-tysięczne miasteczko, niegdyś leżało nad brzegiem rzeki Amu-daria i było jednym z największych miast na Jedwabnym Szlaku. Położenie na skrzyżowaniu handlowych cywilizacji wschodniej i zachodniej, północnej i południowej przyczyniło się w XIII wieku do rozkwitu, a samo  miasto stało się ważnym ośrodkiem targowym. Zamożność mieszkańców ściągała do Kunya-Urgenchu słynnych naukowców i myślicieli przyczyniając się w znacznym stopniu do rozwoju nauki i …

TURKMENISTAN Aszchabad i mania wielkości

Sierpień 2024 rok Turkmenistan to jeden z najbardziej ekscentrycznych krajów, które miałam przyjemność zwiedzać. Nie zawaham się tu użyć słowa ekscentryczny, bo rzeczywiście jest inny od wszystkich pozostałych. W wielu aspektach zaskoczył mnie swoimi bogactwem na pokaz, pompatycznością, złotymi pomnikami, próżnością i futurystyczną marmurową architekturą, a drugiej strony szczycąc się tym, że największą atrakcją turystyczną jest przypadkowa dziura w ziemi ziejąca ogniem.   Turkmenistan jest jedną z największych potęg gazu ziemnego na świecie i dzięki …