MEKSYK – Półwysep Jukatan – miasta MERIDA, IZAMAL, CANCUN.

Styczeń 2024 r. MERIDA Miasto w północnej części Jukatanu, założone przez konkwistadora Francisco de Montejo „el Mozo”. Francisco de Montejo wyruszył na podbój Jukatanu w 1537 roku, gdzie napotkał bardzo silny opór zjednoczonych plemion tubylców. Po wielu zbrojnych ekspedycjach, dopiero 1542 roku opanował znaczną część Jukatanu i założył miasto Meridę na zgliszczach starożytnego miasta Majów T`Ho, które od tego czasu stało się jego siedzibą. W 1546 roku, po zdławieniu ostatnich ruchów oporu stawianego przez rdzennych …

MEKSYK – Półwysep Jukatan – Uxmal, Chichen Itza, Tulum – stanowiska archeologiczne. Majowie

Styczeń 2024 r. UXMAL Uxmal to starożytne miasto Majów z okresu klasycznego ( przypadającego na lata 250 – 909), położone na terenie dzisiejszego półwyspu Jukatan w Meksyku. Uważane jest za jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych kultury Majów, obok  Palenque i Chichen Itza oraz najbardziej reprezentatywne dla dominującego w tym regionie stylu architektonicznego puuc. Puuc to jeden z trzech najbardziej popularnych stylów architektonicznych na północnych na Nizinach Majów w epoce późnoklasycznej. Najbardziej charakterystycznym wyróżnikiem stylu architektonicznego Puuc są elewacje gładkie …

MEKSYK – Palenque i Bonampak – stanowiska archeologiczne. Majowie

Styczeń 2024 r. PALENQUE Według naukowców szczyt rozwoju Palenque datuje się na okres klasyczny cywilizacji Majów (200-900 n.e.). Miasto chociaż niewielkie, w szczytowym okresie liczyło około 6 tysięcy mieszkańców, wyróżniało się architekturą, rozplanowaniem miasta i  napisami wyrytymi w kamieniu. Glify do dzisiaj są źródłem wielu informacji na temat życia, wierzeń, obyczajów i kultury Majów. W 711 roku Palenque zostało napadnięte i splądrowane przez królestwo Toniná. Być może to przyczyniło się do powolnego upadku miasta. Dalsza …

MEKSYK – Monte Alban i Mitla – stanowiska archeologiczne. Zapotekowie

styczeń 2024 r. MONTE ALBAN Kiedy pewnego styczniowego dnia w XVI wieku Hiszpanie przemierzali tereny Mezoameryki natrafili na górę porośniętą niewysokimi krzewami powojnika drzewiastego (Ipomoea arborescens) obficie obsypanymi białymi kwiatami. Kiedy wspięli się na szczyt ich oczom ukazało się ogromne, opuszczone i zarośnięte miasto. Miejsce to nazwali Biała Góra czyli Monte Alban. Potem przybyli szabrownicy, poszukiwacze skarbów i na koniec archeolodzy. Od tego czasu już prawie 500 lat trwa odkrywanie tego przedkolumbijskiego miasta, a i …

MEKSYK Oaxaca – miasto alebrijes i czekoladożerców

Styczeń 2024 r. OAXACA Noche de rábanos Oaxaca – po naszemu wymawia się Łachaka. Pomimo, że nie uprawia się w okolicy drzew kakaowych, miasto leży na starożytnym szlaku handlowym ziarna kakaowego i z czasem stało się centrum produkcji i spożycia czekolady w Meksyku. Co kilka metrów znajdują się sklepy z tymi słodkimi wyrobami, w których pracownicy na bieżąco mielą i przygotowują czekoladę. W Oaxaca spożywa się pięć razy więcej czekolady niż w innych częściach Meksyku. …