JORDANIA Na południe od Ammanu

JORDANIA – luty 2019

Ostatni dzień naszego pobytu w Jordanii. Wybieramy się na krótszą trasę, na południe od Ammanu. Dzisiejszą wycieczkę zakończymy na lotnisku. Czas wracać do domu.

Początkowo jedziemy wzdłuż rzeki Jordan. W tej części kraju zlokalizowane są prawie wszystkie ziemie uprawne. Wzdłuż szosy widoczne są liczne stragany z okazałymi warzywami, a po horyzont zielone pola.

Z Ammanu zahaczając o wybrzeże morza Martwego do Góry Nebo to około półtorej godziny jazdy, nie licząc przystanku na skalistej plaży morza Martwego. Łącznie około 90 km.

Góra Nebo

Po 40 latach wędrówki z egipskiej niewoli, Mojżesz wszedł na górę Nebo, z której miał zobaczyć Ziemię Obiecaną. W prostej linii do Jerozolimy jest zaledwie 45 kilometrów i przy bardzo dobrej pogodzie i odrobinie szczęścia możemy ją dostrzec. Zgodnie z przepowiednią Mojżesz nigdy tam nie dotarł. Zmarł i został tam pochowany, a na miejscu jego pochówku postawiono Memoriał Mojżesza.

Górę Nebo, 20 marca 2000 r. odwiedził papież Jan Paweł II podczas swojej 91 podróży apostolskiej. Wizyta ta została upamiętniona na zdjęciach, które możemy zobaczyć w małym muzeum po wejściu na teren obiektu.

Przed wejściem do małego muzeum po lewej stronie znajdują się toalety bezpłatne, czyste, nowoczesne i z wieloma kabinami.

Obecnie Góra Nebo należy do kościoła katolickiego, a antycznymi zabytkami opiekują się zakonnicy z Kustodii Ziemi Świętej.

Za wejście na teren Góry Nebo pobierane są opłaty. Cena od osoby 2 JOD bez żadnych zniżek.

 

Madaba

Kolejny odcinek naszej trasy to zaledwie 10 km, a więc około 20 minut na przejazd

Grecka cerkiew św. Jerzego znajduje się w samym centrum miasta

Mapa mozaikowa z Madaby znajd się na posadzce prawosławnej cerkwi pod wezwaniem świętego Jerzego. Zachowane fragmenty mapy przedstawiają obszar od Libanu na północy do delty Nilu na południu. Centralnym punktem jest Jerozolima z Bazyliką Grobu Pańskiego. Mozaika została wykonana ok. 560 r. n. e. z ponad 2 milionów elementów i pierwotnie miała rozmiary 25 x 6 m. Wewnątrz cerkwi znajdują się również ikony przedstawiające św. Jerzego zabijającego smoka.

Niewątpliwie jest to najstarsza mozaika geograficzna na świecie.

Za wejście płacimy 1 JOD

 

Kościół św Apostołów

Jedna ze ścian kościoła św Apostołów jest z VI wieku n.e., pozostałe współcześnie dobudowane i całość nakryta dachem, pod którym znajdują się piękne mozaikowe posadzki, wykonane w 578 r. W kościele wystawione są również i inne mozaiki zebrane na terenie Madaby podczas prac archeologicznych. Turystów niewielu. Pan pilnujący chętnie spryskuje mozaiki wodą, co przyczynia się do wydobycia pięknych kolorów z ogólnej szarości.

Z JODAPASS za darmo, chociaż  początkowo pan pilnujący chciał od nas po 3 JOD od osoby, ale w końcu dał się przekonać, że Jodapass uprawnia nas do darmowego zwiedzania.

Um ar Rassas

Wyjeżdżamy z Madaby, przed nami 30 kilometrowy odcinek do Um ar Rassas czyli około 45 minut.

Stanowisko archeologiczne o powierzchni ponad 2 hektarów, pełne ruin. Prace archeologiczne prowadzone zaledwie 30 lat temu przyczyniły się do zidentyfikowania tego miejsca jako biblijnego Mefaat.

Miejsce mało odwiedzane przez turystów. Wtedy, kiedy tam byliśmy nie było żadnych turystów. Nowoczesna hala postawiona nad świetnie zachowanymi mozaikami, a poza tym teren jakby nie przygotowany dla zwiedzających. W niektórych miejscach spore dziury w ziemi, bardzo głębokie, bez żadnych oznakowań i zabezpieczeń. W jednej ze świątyń fragmenty całkiem ładnych mozaik pozostawionych na pastwę losu i czasu. Nie ma wyznaczonych tras ani szlaków, po prostu dwa hektary kamieni.

Jeżeli ktoś nie ma jeszcze przesytu jordańskich wykopalisk, to tu zapewne znajdzie ich pod dostatkiem.

Z JODAPASS bezpłatnie

Jedna ze świątyń, kompletnie nie zabezpieczona, do której wchodzimy pokonując hałdę kamieni. W środku fragmenty przepięknych mozaik. Po odgarnięciu piasku można rozpoznać kota, byka i kwiaty.. Co z tego skoro nikt o nie nie dba, a one same się rozsypują.

Z Um ar Rassas na lotnisko pozostaje do przejechania około 30 minut autostradą. Cały dzień zleciał na bliskich spotkaniach ze

starożytnością, wykopaliskami, pięknymi mozaikami i miejscami kultu religijnego. Wspaniała wyprawa przez wieki historii, a teraz czas wracać do współczesności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *