UKRAINA Kijów, taki był w 2019 rok

Dzisiaj mija 800 dni od bezsensownej napaści Rosji na Ukrainę i 5 lat od czasu kiedy miałam przyjemność spędzić kilka dni w Kijowie. Na prawdę byłam oczarowana tym pięknym, nowoczesnym i radosnym miastem.

W ciągu ostatnich dwóch lat poznałam wspaniałych ludzi dla których starałam i nadal się staram stworzyć bezpieczny i przyjazny dom. Mam nadzieję, że przyjdzie taki czas, kiedy wsiądę do samolotu i po godzinie wyląduję na lotnisku Kijów-Boryspol. Spotkam się z moimi przyjaciółmi, wypijemy zimne piwo i będzie cudownie, spokojnie oraz normalnie.

maj 2019 r.

Złota Brama (Золоті ворота)

Średniowieczna, jedna z trzech bram wjazdowych do miasta zbudowane przez Jarosława I Mądrego w XI wieku. Teoretycznie słynny „szczerbiec” Władysława Chrobrego mógł być wyszczerbiony właśnie na tej bramie, przynajmniej tak mówi legenda.

Sobór Mądrości Bożej – Sobór Sofijski (Софійський Собор)

Od samego początku oprócz pełnienia funkcji cerkwi metropolitarnej sobór był również główną świątynią państwa, w której odbywały się między innymi uroczystości nowych królów oraz przyjmowano delegacje posłów zagranicznych. Mnisi mieszkający na terenie Soboru prowadzili bibliotekę i prowadzili kronikę dziejów kraju.

Monaster Świętego Michała Archanioła o Złotych Kopułach (Михайлівський золотоверхий монастир)

Założona w X wieku przez Michała pierwszego metropolitę kijowskiego na miejscu pogańskiej świątyni.

Monaster został odbudowany w latach 1997–1998, otwarty dla wiernych w rok później. W 2000 ukończono prace związane z ponowną dekoracją wnętrza. W soborze św. Michała Archanioła w lutym 2014 r. urządzono szpital polowy dla rannych w protestach trwających od listopada 2013 na Placu Niepodległości. W grudniu 2018 r. sobór św. Michała Archanioła stał się główną świątynią Kościoła Prawosławnego Ukrainy.

Ławra Kijowsko – Peczerska (Києво-Печерська лавра)

Prawosławny klasztor w Kijowie, jedno z największych chrześcijańskich centrów na Ukrainie. Świątynia posiada trzy nawy z okresu średniowiecza oraz dwie dodatkowe nawy przy każdym z boków, które zostały dodane w okresie nowożytnym. Dach wieńczy trzynaście kopuł. Na piętro z dawną galerią dla możnowładców prowadzi spiralna klatka schodowa. 

Cerkiew Świętego Cyryla

Historyczna nekropolia książąt czernihowskich, w której pochowano między innymi jej fundatora księcia Wsiewołoda Olgowicza i księcia Światosława III Wsiewołodowicza, bohatera najsławniejszego staroruskiego poematu z XII wieku. Jeden z najcenniejszych zabytków architektury i sztuki Rusi Kijowskiej. Ponad osiemset metrów kwadratowych staroruskich fresków z XII wieku o unikalnej tematyce. Dwa tysiące metrów kwadratowych wspaniałych malowideł ściennych z końca XIX w. Mimo barokowej przebudowy w XVII w. praktycznie niezmieniony układ wnętrz.

W pobliżu znajduje się Babi Jar, miejsce śmierci z rąk niemieckich okupantów co najmniej 100 tysięcy przede wszystkim Żydów oraz Cyganów, jeńców wojennych i przedstawicieli ukraińskiej inteligencji.

Sobór Świętego Włodzimierza (Патріарший кафедральний собор св. Володимира)

Sobór położony w centrum Kijowa przy ulicy Szewczenki. Do czasu utworzenia Kościoła Prawosławnego Ukrainy był główną świątynią Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego.

Plac Wolności (Майдан Незалежності)

Główny plac w stolicy Ukrainy zwany popularnie Majdanem. Miejsce ważnych uroczystości państwowych i imprez kulturalnych.

Pomniki na placu:

  • pomnik z figurą archanioła Michała, patrona miasta,
  • kolumna ze słowiańskim bóstwem Berehynią symbolizującym niezależność Ukrainy i upamiętniającym uzyskanie niepodległości,
  • pomnik Kozaka Mamaja, postaci często występującej w ukraińskiej sztuce ludowej – chwackiego Zaporożca z typowymi atrybutami: koniem, szablą, bandurą i fajką,
  • pomnik legendarnych założycieli Kijowa – Kija, Szczeka, Chorywa i ich siostry Łybedź.

Na przełomie lat 2004 i 2005 na placu odbywały się wydarzenia określane jako pomarańczowa rewolucja. 

Od listopada 2013 na placu miały miejsce protesty będące skutkiem niepodpisania umowy stowarzyszeniowej oraz umowy o pogłębieniu i wszechstronności wolnego handlu z Unią Europejską. Protesty zostały nazwane Euromajdan (ukr. Євромайдан). Podczas protestów zginęło w wyniku odniesionych ran 90 osób, około 3000 zostało rannych.

Opera Narodowa Ukrainy imienia Tarasa Szewczenki

Współczesny gmach opery kijowskiej zbudowany został w 1901 roku, na miejscy spalonego pięć lat wcześniej teatru miejskiego. Neoklasycystyczny budynek z półowalną fasadą bogato zdobioną sztukaterią.

Narodowe Muzeum Pamięć ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie

Pomnik Pamięci Wielkiego Głodu na Ukrainie, jest narodowym muzeum Ukrainy i ośrodkiem poświęconym ofiarom Wielkiego Głodu z lat 1932–1933. Spowodowana przez człowieka klęski głodu, zabiła miliony ludzi na Ukrainie. Muzeum zostało otwarte w dniu 75. rocznicy Wielkiego Głodu w 2008 roku. Kiedy byłam w Kijowie poniżej obecnego muzeum rozpoczęto budowę nowego Narodowego Muzeum Hołodomoru- Ludobójstwa w Kijowie, którego projektantem było polskie biuro architektoniczne Nizio Diesign International. W 2023 roku Wołodymyr Zełenski zawetował ustawę, która przeznaczała na budowę muzeum około 570 milionów hrywien (równowartość około 64 mln złotych).

Cerkiew Świętego Mikołaja Cudotwórcy

Znana również pod nazwą Cerkiew Świętego Mikołaja na Wodzie. Pierwszą i jedyną świątynia na Ukrainie położona na obszarze wodnym. Wysokość świątyni wynosi 23 metry. Od brzegu do kościoła prowadzi 15-metrowy most. Świątynia może pomieścić około 50 osób, a platforma przed nią pomieści tę samą liczbę. Mała, przytulna świątynia na wodach Dniepru, wzniesiona jako pomnik poległych marynarzy. Wewnątrz przechowywany jest fragment relikwii św. Mikołaja Cudotwórcy. 

Meżyhirja ( Межигір’я)

Zwana również Muzeum Korupcji. Posiadłość na, w której mieszkał Wiktor Janukowycz w latach 2002-2014, gdy pełnił urząd premiera, a następnie prezydenta Ukrainy, obecnie siedziba państwowego muzeum prezentującego luksusowy styl życia Janukowycza. Posiadłość oddalona od Kijowa około 30 kilometrów ma powierzchnię 140 hektarów i położona jest nad Dnieprem. W domu luksusowe centrum SPA, winda ze ścianami inkrustowanymi drewnem i mozaikową podłogą specjalnie zamówioną w Wenecji. Własna kaplica, kryształowe żyrandole, sala kinowa oraz doniczki kwiatowe wykonane ze skór egzotycznych węży. To i jeszcze wiele innych rzeczy stanowiły o wielkim luksusie.

Na terenie znajdowała się przystań jachtowa, klub jeździecki, korty tenisowe, pole golfowe, strzelnica, tereny łowieckie, garaże z kolekcją luksusowych samochodów Janukowicza, farma strusi, fontanny, altany, sztuczne jezioro, lądowisko dla helikoptera oraz mała cerkiew. Cały kompleks otoczony jest pięciometrowym ogrodzeniem.

Kijów

Muzeum Historii Toalety

Prywatne muzeum, które zaliczane jest do 10 najpopularniejszych i najbardziej ciekawych muzeów na Ukrainie. Muzeum toalety jest to pierwsze i jedyne takie muzeum w Europie Wschodniej, które poświęcone jest historii kultury toaletowej od starożytności do współczesności. Ekspozycja obejmuje krzesła toaletowe, nowoczesne muszle klozetowe oraz różne akcesoria: bidety, szczotki, dzbanki, papier toaletowy i mydło.

Lotnisko Kijów-Boryspol

Dziękuję, że jesteś ze mną :).

Mam nadzieję, że zainteresował Cię mój wpis.

Czy chcesz zadać jakieś pytanie? Może napisać coś miłego? A może masz jakieś uwagi do tekstu ?

Śmiało, poniżej możesz to zrobić!

Jeśli podobał Ci się ten wpis, możesz udostępnić go znajomym. 

Dziękuję

Ola

Zapraszam do polubienia mojej strony na Facebooku, dzięki której możesz być na bieżąco z moimi wpisami z kolejnych podróży.

www.facebook.com/seniorturysta1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *