DANIA Kopenhaga – muzea, które warto zobaczyć

lipiec 2024 r.

KOPENHAGA

Jeżeli jesteście nastawieni na intensywne zwiedzanie bardzo bogatej oferty muzeów, warto zainwestować w aplikację Copenhagen Card (https://copenhagencard.com). Karta ta umożliwia wstęp do prawie wszystkich muzeów oraz różnych atrakcji turystycznych Kopenhagi i okolic w tym Helsingor ze słynnym zamkiem Kronborg. Łącznie ponad 80 atrakcji. Karta uprawnia do korzystania z komunikacji miejskiej, transportu na lotnisko oraz pociągów w określonej strefie.

Wykupiłam kartę 96 godzinną, czyli na 4 dni. W połowie drugiego dnia wydatek się zwrócił w porównaniu gdybym kupowała bilety w kasach każdego z odwiedzanych miejsc.

Ratusz w Kopenhadze – Københavns Rådhus

Budynek w centrum miasta z fasadą z czerwonej cegły będącą znakiem rozpoznawczym duńskiej architektury narodowo-romantycznej. Misterne detale, w tym liczne okna i małe wieżyczki dodają charakteru, miedziane akcenty, takie jak dach i iglice, stanowiące kontrast z cegłą, elegancji. Wysoka, smukła wieża zegarowa, mająca 105,6 metra, jest jednym z najwyższych budynków w ogólnie niskiej zabudowie Kopenhagi.

Wnętrze jest okazałe i przestronne, z dużym holem centralnym, przykrytym szklanym dachem. Na parterze jest sala ślubów, w której co kilkanaście minut odbywa się kolejna ceremonia ślubna. W sklepiku obok panna młoda można wynająć wiązankę, która jest wprawdzie ze sztucznych kwiatów, ale kosztuje tylko 175 koron za dwie godziny. To się nazywa super oszczędność.

Na parterze Ratusza wystawiony jest Zegar Świata skonstruowany przez Jensa Olsena i wystawiony na widok publiczny w 1955 roku. Obracające się koła zębate podają czas, a jedno z nich na pełny obrót potrzebuje 25 753 lat i od momentu uruchomienia zegara poruszyło się niezauważalnie. Jak będzie wyglądał świat, gdy koło zębate zakończy obrót, trudno powiedzieć. Mechanizm urządzenia jest tak skonstruowany, że powinien przetrwać wiele tysięcy lat.

Na placu przed Rauszem jest Smocza Fontanna, której centralnym motywem  jest byk toczący śmiertelną walkę ze smokiem. Na krawędzi basenu siedzą trzy smoki tryskające wodą. Pozostałe dekoracje basenu są inspirowane ornamentyką starożytnej Grecji. W 1904 roku otwarto pierwsza część Fontanny Smoka. Mieszkańcy Kopenhagi przy wtórze  prasy ostro ją skrytykowali i  potocznie nazywali „Spluwaczka”. Następnie fontannę przebudowywano, obudowywano i przemieszczano. Obecnie jest tam gdzie jest przed Ratuszem i stanowi jedną z atrakcji stolicy Danii.

Narodowe Muzeum Danii – Danmarks nationalmuseum

Największe duńskie  muzeum historii kultury, obejmujące historię duńskich i obcych kultur. W zlokalizowanym w centrum Kopenhagi głównym budynku muzeum pokazane są eksponaty z całego świata, od Grenlandii po Amerykę Południową. Ponadto muzeum sponsoruje SILA – Centrum Badań Grenlandzkich, aby kontynuować badania archeologiczne i antropologiczne w Grenlandii, która wchodzi w skład korony duńskiej.

Muzeum obejmuje 14 000 lat historii Danii, od myśliwych polujących na renifery w epoce lodowcowej, Wikingów i dzieł sztuki religijnej ze średniowiecza, kiedy kościół odgrywał ważną rolę w życiu Duńczyków. Wystawiane są również monety duńskie od czasów Wikingów do dzisiaj oraz monety starożytnego Rzymu i Grecji. Muzeum Narodowe przechowuje największą i najbardziej zróżnicowaną kolekcję przedmiotów ze starożytnych  kultur Grecji, Włoch, Bliskiego Wschodu oraz Egiptu Jedna z ekspozycji prezentuje kolekcję przedmiotów odkrytych przez duńskich archeologów podczas wykopalisk w Tell Shemshara w Iraku w 1957 roku.

Największa część ekspozycji poświęcona jest przedmiotom towarzyszącym w życiu codziennym oraz podczas szczególnych okazji rodzinnych na przestrzeni wieków. W tym przestronnym muzeum zawarta jest cała historia państwa i narodu duńskiego, ale przede wszystkim opowieść o życiu różnych ludzi w Danii oraz imperium kolonialnym w latach 1560–2000. Bardzo ciekawa jest kolekcja domów dla lalek, które jeszcze nie tak dawno były luksusową zabawką dla dziewczynek.

Muzeum Kopenhagi  – Copenhagen Museum

Muzeum Kopenhaskie mieści się tuż obok Ratusza, w zabytkowym budynku z 1894 roku. Bogato zdobione sale i pomieszczenia same w sobie są warte odwiedzenia. W kolejnych salach możemy poznać historię miasta, patrząc przez pryzmat 14 kluczowych miejsc w Kopenhadze. Słynne place i budynki, które odegrały ważną rolę w historii miasta, takie jak fortyfikacje na wyspie zamkowej Slotsholmen, plac ratuszowy, na którym ludzie gromadzili się, aby świętować i demonstrować, kopenhaskie domy rodziny królewskiej otaczające plac pałacowy Amalienborg oraz kulturę dzielnic portowych. Wystawione eksponaty pochodzą z różnych okresów historycznych począwszy od poroży reniferów wyrzeźbionych przez myśliwych z epoki lodowcowej, przez pięknie zdobione rękojeści mieczy z epoki Wikingów, po filmy, w których opowiadają dzisiejsi mieszkańcy stolicy opowiadają o  swoim mieście.

Królewskie Lapidarium – Kongernes Lapidarium

Lapidarium to miejsce, w którym eksponowane są kamienne zabytki i fragmenty o znaczeniu archeologicznym. W Królewskim Lapidarium umieszczonych jest ponad 300 posągów, rzeźb oraz ozdób wykonanych z różnych materiałów, które zebrano z królewskich ogrodów, pałaców i budynków. Wśród skarbów znajduje się model konnego posągu króla Fryderyka V oraz oryginalny konny posąg Christiana V .

Masywny budynek z czerwonej cegły przy nabrzeżu, początkowo pełnił funkcję bastionu narożnego jako element fortyfikacji miasta za czasów Christiana IV. Następnie został przekształcony w królewski browar. Oficjalne otwarcie Lapidarium odbyło się 2014 roku.

Galeria Narodowa Danii SMK – Statens Museum for Kunst

Historia SMK sięga XVIII wieku, kiedy to ówczesny król Danii Fryderyk V zaczął pomnażać swoją kolekcję dzieł, skupując obrazy i rzeźby najróżniejszych artystów. Zbiór zyskał miano Królewskiej Galerii Sztuki i na początku znajdował się w zamku Christiansborg – ówczesnej rezydencji monarchy. Po potężnym pożarze w skutek którego budynek doszczętnie spłonął królewska kolekcja musiała znaleźć sobie nowy miejsce. Początkowo zbiór składał się przede wszystkim z twórczości duńskiej, jednak z biegiem czasu oraz dzięki kolejnym dotacjom i darowiznom rozrósł się i obecnie obejmuje dzieła z całego świata.

Oprócz wystaw tymczasowych, często poświęconych konkretnemu nurtowi w sztuce lub okresowi historycznemu, galeria posiada stałą ekspozycję podzieloną na konkretne działy. Dla wszystkich zainteresowanych sztuką duńską przygotowano dwie oddzielne wystawy – jedna poświęcona twórczości duńskiej i nordyckiej z okresu od 1750 do 1900 roku, druga prezentująca współczesną sztukę Danii z XX i XXI wieku. Odrębna  ekspozycja związana jest z szeroko pojętą sztuką europejską od najstarszych prezentowanych eksponatów pochodzących z 1300 roku, aż po sztukę współczesną.

Kolekcja Hirschsprung  

Heinrich Hirschsprung (1836-1908) był duńskim producentem tytoniu, a przede wszystkim mecenasem sztuki i kolekcjonerem dzieł sztuki. Wraz z żoną Pauliną gromadzili malarstwo duńskie z przełomu XIX i XX wieku. Przed śmiercią Hirschsprung ogłosił plany przekazania swojej kolekcji dzieł sztuki państwu. Nastąpiło to już po jego śmierci, a otwarcia dokonała żona. Galeria została otwarta z 45 obrazami, 13 pastelami, 205 rysunkami, 14 akwarelami, 12 popiersiami, 55 szkicownikami, a także listami i dokumentami.  Od tego czasu zbiory znacznie się rozrosły, a muzeum działa do dzisiaj. Dzieła są eksponowane w specjalnie zaprojektowanym i zbudowanym  na potrzeby muzeum neoklasycystycznym pałacyku otoczonym pięknym parkiem.

Muzeum Thorvaldsen – Thorvaldsens Museum

Słynny duński rzeźbiarz Bertel Thorvaldsen (1770-1844) dorastał w biednej rodzinie w Kopenhadze. Jego niebywały talent plastyczny umożliwił mu naukę w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych, którą podjął w wieku 11 lat. Po ukończeniu nauki przeniósł się do Rzymu, gdzie mieszkał przez 40 lat robiąc międzynarodową karierę. Cały czas w swojej twórczości trzyma się zasad ducha sztuki greckiej, więc wszystkie prace skłaniają się ku swobodzie i hellenizmowi. Jako uznany artysta powrócił do Kopenhagi, gdzie osiadł na stałe tworząc dzieła sztuki dla europejskiej arystokracji, rodzin królewskich, papieża oraz Napoleona.

W Polsce znajduje się kilka dzieł Bertela Thorvaldsena, z których najsłynniejsze to: pomnik księcia Józefa Poniatowskiego przed Pałacem Prezydenckim. Należy nadmienić, że po odsłonięciu praca spotkała się z krytyką, gdyż artysta przedstawił polskiego bohatera jako półnagiego rzymskiego wodza, podczas gdy spodziewano się ujrzeć odzianego w zbroję walecznego żołnierza. Drugi pomnik to Mikołaja Kopernika w Warszawie wykonany na zamówienie prezesa Towarzystwa Przyjaciół Nauki Stanisława Staszica.

W muzeum wystawiona jest duża kolekcja figurek i naczyń etruskich oraz zbiór starożytnych monet, które zbierał Thorvaldsen. Pokazana jest także pracownia rzeźbiarza i sprzęty jakich używał.

Bertel Thorvaldsen stworzył około 80 pomników, 130 popiersi i 240 rzeźb, w kilka zamówionych między innymi przez rodzinę Potockich. Zmarł w 1844 roku, w 4 lata po jego śmierci otwarto pierwszą placówkę muzealną w Danii i było to właśnie muzeum poświęcone Thorvaldsenowi.

Ciekawostką jest zdjęcie Bertela Thorvaldsena, które wykonał francuski fotograf w 1840 roku metodą dagerotypii i jest to pierwsza fotografia wykonana w całej Skandynawii. Dagerotypia to proces fotograficzny, w wyniku którego na metalowej płytce otrzymywany jest unikatowy obraz dagerotyp, bez możliwości powielenia obrazu.

Narodowa GlyptotekaNy Carlsberg Glyptotek

Największe muzeum w Kopenhadze, wręcz przytłaczające swoim ogromem i różnorodnością. Założycielem muzeum był syn założyciela browaru Carlsberg Carl Jacobsen, który był jednocześnie mecenasem i kolekcjonerem sztuki. Zbierał rzeźby z różnych okresów, ale przede wszystkim grecko-rzymskie rzeźby z marmuru oraz współczesne mu rzeźby francuskie i duńskie. W 1882 roku Jacobsen miał już zgromadzonych tyle rzeźb, że postanowił udostępnić swoją kolekcję szerokiej publiczności. Początkowo urządził galerię we własnym domu nazywając ją Glyptotheket på Ny Carlsberg. Kolekcja szybko się rozrastała, a Jacobsen zatrudnił swojego przedstawiciela w Rzymie, który przez 25 lat pośredniczył w zakupach antycznych dzieł sztuki, jednocześnie sam kontynuował zakupy dzieł sztuki w Paryżu zamawiając je bezpośrednio u francuskich artystów.

Obecnie Glyptoteka mieści się w trzech połączonych gmachach, a łącznikiem między budynkami jest ogród zimowy z piękną roślinnością, zwieńczony szklaną kopułą. Muzeum podzielone jest na trzy działy; sztuka antyczna, sztuka francuska i sztuka duńska.

Muzeum Historii Naturalnej – Statens Naturhistoriske Museum

Przed wejściem do muzeum stoi Cape York jeden z największych meteorytów na Ziemi i jest jednym z czterech znalezionych na Grenlandii. Zaliczany jest do meteorytów żelaznych i waży 58 ton.

Muzeum Historii Naturalnej to połączenie muzeów zoologii, geologii, historii naturalnej, botaniki, klimatologii i meteorologii. Kolekcja muzeum obejmuje 14 milionów obiektów zebranych w ciągu 400 lat, w tym skóry, szkielety, owady, rośliny zielnikowe, skamieniałości, minerały i meteoryty. Oprócz tego znajdują się również żywe kolekcje w Ogrodzie Botanicznym, które obejmują ok. 9000 różnych gatunków roślin, takich jak storczyki, kaktusy, rośliny mięsożerne i egzotyczne gatunki drzew. 

Już niedługo muzeum będzie miało siedzibę w nowym budynku muzealnym na terenie kopenhaskiego Ogrodu Botanicznego. Będzie to miejsce, w którym interdyscyplinarne badania będą miały najlepsze możliwe warunki. Odwiedzający będą mogli wybierać między przyjemnym spacerem po ogrodach, wizytą w pięknej wiktoriańskiej palmiarni lub podróżą eksploracyjną po dużym nowym budynku muzeum.

Muzeum Designu – Designmuseum Danmark 

Muzeum zostało założone w 1890 roku i otwarte dla publiczności pięć lat później. Wystawy odbywały się w oddzielnych galeriach, każda poświęcona określonej dziedzinie, takiej jak porcelana, fajans, srebro, meble, szkło i tekstylia. Taki układ odzwierciedlał główny cel muzeum, którym było służenie jako źródło inspiracji dla rzemieślników i producentów poprzez eksponowanie najlepszych osiągnięć rzemiosła i wzornictwa z różnych epok. W 1926 r. muzeum przeniosło się do obecnego budynku, w którym wcześniej mieścił się Szpital Fryderyka. Budynek wybudowany w 1757 roku był darem bankiera Emila Glückstadta.

Muzeum designu, to bardzo muzeum wzornictwa duńskiego i międzynarodowego w różnych dziedzinach i przestrzeniach życia codziennego człowieka. 

Muzeum jest miejscem największej biblioteki w Skandynawii poświęconej sztuce dekoracyjnej i wzornictwu przemysłowemu.  Ogólnodostępna biblioteka jest jednocześnie biblioteką muzealną, biblioteką badawczą i duńską biblioteką centralną w swojej dziedzinie.

Duńskie Muzeum Wojny – Krigsmuseet

Budynek wybudowany za czasów króla Christiana IV, początkowo był arsenałem do przechowywania broni, amunicji oraz innego sprzętu wojennego w pobliżu portu morskiego. Obecnie mieści się w nim muzeum poświęcone duńskiej wojskowości od najstarszych dziejów do współczesności. Kolekcja broni oceniana jest jako jedna z największych na świecie i obejmuje ponad 100 000 eksponatów. W Wielkiej Galerii można zobaczyć ponad 8 000 mieczy, pistoletów, karabinów maszynowych oraz innych rodzajów broni. Bardzo efektowna jest kolekcja zbroi. W Galerii Kanonów wystawionych jest ponad 300 armat pochodzących z okresu od XVI wieku aż do czasów współczesnych. Całe pierwsze piętro jest poświęcone historii marynarki wojennej. Na parterze bardzo ciekawa specjalna ekspozycja poświęcona udziałowi Duńczyków w operacji wojskowej w Afganistanie. Pomieszczenia są tak zaaranżowane, że możemy się poczuć jak na jakiejś uliczce w Afganistanie, możemy zajrzeć do kantyny oraz pomieszczeń mieszkalnych dla żołnierzy. Z bliska możemy zobaczyć wyposażenie oraz warunki życia żołnierzy na misjach pokojowych.

Biblioteka Czarny Diament – Den Sorte Diamant

 Nowoczesna rozbudowa starego budynku Królewskiej Biblioteki Duńskiej na Slotsholmen (jednej z wysp w centrum Kopenhagi). Nazwa budynku nawiązuje do polerowanej, czarnej okładziny i nieregularnych kątów. Materiał do wykonania elewacji to czarny granit o nazwie Absolute Black wydobywany w Zimbabwe. Następnie cięty i polerowany we Włoszech. Czarna okładzina ma powierzchnię 2500 metrów kwadratowych, a każda płyta waży 75 kg.

Oprócz funkcji biblioteki, budynek mieści szereg innych publicznych obiektów i funkcji, z których większość umieszczona jest wokół centralnego, oświetlonego od góry atrium. Pomieszczenia wewnątrz budynku obejmują 600-miejscowe audytorium, Queen’s Hall, wykorzystywane do koncertów — głównie muzyki kameralnej i jazzu oraz wydarzeń literackich, przedstawień teatralnych i konferencji. Swoje miejsce znalazły tam również przestrzenie wystawowe, sklep z pamiątkami, księgarnia, kawiarnia i ogród. 

Duńskie Centrum Architektury – Dansk Arkitetut Center DAC

Większość muzeów koncentruje się przede wszystkim na przeszłości, natomiast DAC to przestrzeń która patrzy w przyszłość i koncentruje się na tym, co ma nadejść – nowych możliwościach, rozwiązaniach, innowacjach i pomysłach. Odwiedzający mogą zapoznać się z najnowszymi międzynarodowymi trendami i głównymi zagadnieniami w architekturze poprzez ekspozycje poświęcone najnowszym osiągnięciami w architekturze, wzornictwie i urbanistyce. Bardzo nowoczesne muzeum, gdzie wszystko można dotknąć, popróbować swoich możliwości twórczych i zagłębić się w labiryntach wyobraźni.

Na najwyższym piętrze jest kawiarnia i restauracja, a z tarasów na dachu roztacza się spektakularny widok na Kopenhagę: z jednej strony na wewnętrzny port Kopenhagi z nowoczesną, obrotową kładką dla pieszych, a drugiej strony na panoramę miasta. Również tutaj jest księgarnia której specjalnością są wydawnictwach architektoniczne i sklep z pamiątkami.

Giełda Papierów Wartościowych – Børsbygningen

Zabytkowy budynek był położony obok pałacu Christiansborg, siedziby duńskiego parlamentu. Budynek zbudowany za panowania Christiana IV w latach 1619–1640 uważany był za wiodący przykład stylu holenderskiego renesansu w Danii. Børsen była popularną atrakcją turystyczną Kopenhagi i najbardziej znana była ze swojej charakterystycznej iglicy w kształcie splecionych ze sobą ogonów czterech smoków, o wysokość 56 metrów. Obiekt był objęty ochroną konserwatorską. Niestety 16 kwietnia 2024 roku, podczas prac renowacyjnych prowadzonych w budynku wybuch ogień, który w ciągu kilku minut rozprzestrzenił się na cały budynek, powodując między innymi zawalenie się słynnej „Dragespir” („Smoczej Iglicy”) około godziny 8:32. W wyniku pożaru i akcji gaśniczej oprócz iglicy zawalił się również miedziany dach, a 18 kwietnia zawaliła się część fasady budynku.

Obecnie cały teren Giełdy Papierów Wartościowych jest ogrodzony i trwają prace mające na celu odbudowę i odtworzenie tego zbytkowego budynku.

KRÓLEWSKA KOPENHAGA

CHRISTIANSBORG

Zamek Królewski

Dawny zamek królewski i do 1794 roku siedziba królów Danii, obecnie mieszcząca parlament duński (Folketing), biura rządu oraz muzea. Zespół zamkowy położony jest na wyspie Slotsholmen, która w średniowieczu była zalążkiem Kopenhagi.

Pomimo, że rodzina królewska nie mieszka w zamku, to właśnie tutaj znajduje się sala tronowa z balkonem, z którego ogłaszane jest zaprzysiężenie nowego króla. Ostatnio taka uroczystość miała miejsce 14 stycznia 2024 roku kiedy królem Danii został Fryderyk X, po abdykacji jego matki królowej Małgorzaty.

Ściany Wielkiej Sali, dawnej biblioteki, zdobi 17 gobelinów w bardzo jaskrawych kolorach, ilustrujących historię Danii od zarania do współczesności. Gobeliny zaprojektował duński artysta Bjørn Nørgaard, a nad wykonaniem tego dzieła pracowało 60 francuskich tkaczy przez 10 lat. Gobeliny zostały wystawione w 2000 roku z okazji 60-tych urodzin królowej Małgorzaty i były darem od różnych firm, instytucji, organizacji i fundacji.

Królewska Kuchnia

W podziemiach zamku usytuowana jest kuchnia, która przygotowywała posiłki dla rodziny królewskiej oraz na wydawane w zamku przyjęcia. Podczas takich przyjęć uczestniczyło około 300 znamienitych gości. Sztuką obsługi jest podanie każdego kolejnego dania wszystkim gościom jednocześnie. W przestronnych pomieszczeniach zatrudnionych było kilkudziesięciu pracowników odpowiedzialnych za poszczególne czynności. Obecnie kuchnia nie jest wykorzystywana do gotowania, dostawą dań na przyjęcia zajmują się wyspecjalizowane firmy cateringowe.  

Muzeum Królewskich Stajni i Powozów

Rokokowe pawilony stajni otaczają plac do jazdy konnej. Najstarszą rasą wyhodowaną w Danii jest koń Frederiksborg. Konie hodowano ze względu na ich umaszczenie, a szczególnie wysoko były oceniane konie białe. Rasa tych koni przeżywała największy rozkwit w XVII i XVIII wieku, kiedy nastała moda na „konie duńskie”, a białe konie stały się cennymi prezentami dla innych rodów królewskich w całej Europie.

W powozowni wystawionych jest kilkadziesiąt powozów królewskich wykorzystywanych przez ostatnich ponad 300 lat. Prezentowane są kabriolety, kalesze, landa, wolanty i oczywiście królewska karoca zaprzęgana w sześć koni, które używane są do dzisiaj podczas świat narodowych z udziałem rodziny królewskiej.

AMALIENBORG

Kościół Marmurowy   Marmorkirken, Frederiks Kirke

Plan budowy okazałego kościoła w pobliżu kompleksu pałacowego Amalienborg powstał w połowie XVIII wieku. W 1749 roku kamień węgielny pod budowę świątyni położył król Fryderyk V. Projekt obejmował okrągłą salę kościoła z dużą kopułą z wejściami do świątyni po stronie wschodniej i zachodniej. Budowa trwała przez 20 lat, kiedy w stanie nie dokończonym została wstrzymana na ponad sto lat. Po śmierci Fryderyka V kolejni władcy Danii nie byli zainteresowani kontynuowaniem tego przedsięwzięcia.

W 1874 roku duński przemysłowiec i finansista Tietgen odkupił od państwa teren kościoła i zobowiązał się do ukończenia budowy w ciągu dziesięciu lat. Budowa jednak opóźniła się o kolejne dziesięć lat między innymi ze względu na fakt, że ruiny były znacznie bardziej zwietrzałe, niż oczekiwano, w związku z czym trzeba było wyburzyć więcej, niż przewidywano. Ponadto międzynarodowy kryzys gospodarczy panujący w tych latach również utrudnił uzyskanie środków na budowę.

Udało się jednak pokonać wszystkie przeszkody i w 1894 roku – 145 lat po wmurowaniu kamienia węgielnego – dokonano uroczystego otwarcia kościoła i przy tej okazji Tietgen przekazał państwu kościół.

Kompleks pałacowy Amalienborg 

Oficjalna rezydencja duńskich monarchów i duńskiej rodziny królewskiej w Kopenhadze od 1794.  Nazwa Pałacu Amalienborg pochodzi od królowej Zofii Amelii, która w latach 1667–1673 kazała na tym miejscu zbudować pałacyk letni z ogrodem. Z czasem wokół ośmiokątnego placu, na którego środku znajduje się konny pomnik Fryderyka V, inicjatora budowy kompleksu pałacowego i jego otoczenia, zbudowano cztery identyczne rokokowe pałace.

Kompleks pałacowy Amalienborg składa się z następujących części: Pałac Moltkego, Pałac Brockdorffa, Pałac Levetzaua, Pałac Schacka.

Muzeum Pałacowe

Znajdujące się w Pałacu Chrystiana VIII muzeum poświęcone jest historii dynastii królewskiej (glücksburskiej), która panuje w Danii od 1863. W komnatach pałacowych znajduje się ekspozycja poświęcona królom – Chrystianowi IX, Fryderykowi VIII, Chrystianowi X i Fryderykowi IX, składająca się z mebli, obrazów, książek, fotografii rodzinnych, drobnych bibelotów oraz innych prywatnych rzeczy należących do duńskiej rodziny królewskiej, które niegdyś stanowiły wyposażenie zajmowanych przez nią komnat i gabinetów. Muzeum posiada zbiór ok. 6000 eksponatów. Pierwsze piętro w całości przeznaczone jest na ekspozycję prezentująca króla Danii – Fryderyka X, który został zaprzysiężony 14 stycznia 2024 roku.

ROSENBORG

Na początku XVII wieku król Christian IV zlecił budowę pałacu Rosenborg na przedmieściach starego miasta Kopenhagi. Ta „niewielka” letnia rezydencja stała się ulubionym miejscem monarchy. Obecnie większość pomieszczeń  jest zachowana w takim samym stanie, w jakim znajdowały się za czasów Christiana IV. W pomieszczeniach można zobaczyć meble, obrazy oraz bibeloty, które otaczały monarchów Danii przez kilka wieków. Po pomieszczeniach przechadzają się animatorzy przebrani w stroje z epoki Christiana IV. Ciekawostką jest krzesło, które było prawdopodobnie królewskim złośliwym żartem dla gości. Kiedy nieszczęśnik siadał, krzesło wydawało odgłos głośnego pierdnięcia, para metalowych rąk ukrytych w podłokietnikach chwytał go z brzuch, ze zbiornika w oparciu tryskała woda mocząc spodnie, a następnie spływała na podłogę tworząc sporą kałużę. Ot takie królewskie rozrywki.

W podziemiach, pilnowanych przez żołnierzy znajduje się skarbiec, w którym przechowywane są korony królewskie, klejnoty koronne, złote naczynia, figurki i biżuteria z kości słoniowej oraz koralowca. Oprócz tego bogata kolekcja złotych żołnierzyków i bogato inkrustowana broń biała i palna.

HELSINGOR

Aplikacja Copenhagen Card (https://copenhagencard.com) uprawnia do przejazdu pociągiem do oddalonego od stolicy o prawie 50 kilometrów Helsingoru oraz bezpłatnego wstępu muzeów. Z Głównego Dworca co 15-30 minut odchodzą pociągi do Helsingoru i po nie całej godzinie dojeżdża się na miejsce. Przed dworcem wita nas pomnik Hamleta i Ofelii, postaci literackich związanych z tym niewielkim miasteczkiem.

Zamek Kronborg

Majestatyczny zamek zlokalizowany nad cieśniną Sund oddzielającą Danię od Szwecji i położony na najdalej wysuniętym na wschód cyplu. Budowę zamku twierdzy rozpoczęto w XV wieku, a przez kolejne 500 lat wielokrotnie przebudowywano i rozbudowywano. W przeszłości był królewską rezydencją oraz siedzibą garnizonu wojskowego.

Kaplica królewska

Wybudowana w XVI wieku i wyposażona w malowane złotą farbą drewniane meble nadające pomieszczeniu renesansowy blask. Pożar, który strawił znaczną część zamku w XVII wieku, pozostawił kaplicę praktycznie nie tkniętą. W XVIII wieku zamek przekazano regimentowi wojska. Duże pomieszczenie na parterze stało się przydatne na salę ćwiczeń szermierczych i gimnastycznych. Usunięto całe wyposażenie kaplicy, które na szczęście zmagazynowano. Pod koniec XIX wieku kaplicę odrestaurowano i przywrócono jej pierwotny wygląd wstawiając oryginalne meble. Bardzo ciekawe są herby rodzin arystokratycznych stanowiące szczyty ławek. W kaplicy odbywały się śluby rodzin arystokratycznych, ale i współcześnie można wynająć kaplicę na ceremonię ślubną. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca oraz podczas świąt kościelnych uruchamiane są dzwony.

Imponująca forteca Kronborg budziła lęk wśród przepływających przez cieśninę żeglarzy, zwłaszcza że musieli płacić myto od przewożonych towarów.. Sam zamek najbardziej kojarzony jest z postacią duńskiego księcia Hamleta, bohatera dramatu Williama Szekspira. W szekspirowskim dramacie „Hamlet” zamek nosi nazwę Elsynor, pochodzącą od wymowy nazwy miejscowości, w której zamek się znajduje. W XVIII wieku w obrębie zamku powstał ogród i symboliczny „Grób Hamleta”.

Duńskie Muzeum Morskie – M/S Maritime Museum

Duńskie Muzeum Morskie otwarte w 2013 roku pozwoliło na przeniesienie dotychczasowej siedziby z zamku Kronborg do nowej, przestronnej lokalizacji. Wyzwanie nie było łatwe ponieważ rejon stanowiący otoczenie wpisanego na listę UNESCO renesansowego zamku Kronborg wymagało, aby nowy budynek nie przesłaniał historycznej twierdzy. Architekci wykorzystali stary, nieużytkowany suchy dok stoczni w Helsingor. Istniejącą żelbetową konstrukcję doku odczyszczono i wyeksponowano. Nowa siedziba muzeum została wkomponowana w taki sposób, że żaden element nie wystaje ponad poziom otaczającego terenu. Zlokalizowane pod ziemią pawilony, tworzą zamkniętą pętlę zespołu sali wystawowych, konferencyjnych i pomieszczeń pomocniczych, doświetlonych poprzez przeszklone korytarze, nad którymi rozpięto trzy mosty o konstrukcji stalowej. Kładki te umożliwiają przejście do części budynku, ale stanowią też skrót prowadzący na drugą stronę nabrzeża.

Louisiana Muzeum Sztuki Współczesnej – Louisiana Museum of Modern Art

W 1855 roku Alexander Brun, Mistrz Królewskiego Polowania wybudował dom w pół drogi między Kopenhagą, a Helsingorem. Przestronna posiadłość położona na skarpie z pięknym widokiem na zatokę Bugt. Właściciel był trzykrotnie żonaty i za każdym razem znajdował dziewczynę o imieniu Louise, co widocznie było modnym imieniem w tamtym czasie. Równo sto lat później opuszczoną willę oraz otaczającą ją nieruchomość kupił biznesmen i hurtownik sera Knud Jensen, a jednocześnie mecenas sztuki współczesnej. Na potrzeby przyszłego muzeum wybudowano trzy budynki połączone szklanymi korytarzami. Początkowo Louisiana była galerią duńskiej sztuki współczesnej. Z czasem zaczęły przybywać dzieła zagranicznych twórców, z których niektóre wykonano specjalnie dla muzeum.

Teren wokół muzeum obejmuje zagospodarowany ogród rzeźb. Składa się z płaskowyżu i terenu, który opada w kierunku zatoki i jest zdominowany przez ogromne, stare okazy drzew oraz rozległe widoki na morze.

Muzeum, które w początkowym okresie swojej działalności spotykało się ze stanowczą krytyką, obecnie jest jednym z najczęściej odwiedzanych muzeów w Danii.

Od dworca kolejowego można dojechać jeden przystanek autobusem, który niestety kursuje dosyć rzadko, albo przejść pieszo około 800 metrów.

Cztery dni bardzo intensywnego zwiedzania niezwykle ciekawych ekspozycji. Kopenhaga posiada niezwykle szeroką ofertę muzeów, w których każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie.

Dziękuję, że jesteś ze mną :).

Mam nadzieję, że zainteresował Cię mój wpis.

Czy chcesz zadać jakieś pytanie? Może napisać coś miłego? A może masz jakieś uwagi do tekstu ?

Śmiało, poniżej możesz to zrobić!

Jeśli podobał Ci się ten wpis, możesz udostępnić go znajomym. 

Dziękuję

Ola

Zapraszam do polubienia mojej strony na Facebooku, dzięki której możesz być na bieżąco z moimi wpisami z kolejnych podróży.

www.facebook.com/seniorturysta1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *