TURCJA Stambuł top 10

kwiecień 2023 r.

Stambuł, Istambuł, Konstantynopol jak by nie nazywać piętnastomilionowe, największe miasto Turcji to kwiecień jest świetnym terminem do kilkudniowego city breaku do tego miasta. Zawsze Stambuł kojarzył mi się z pojęciem magii orientu. I w tym miejscu, to miasto nie do końca spełniło moje oczekiwania, gdzieś zabrakło mi tego magicznego czegoś.

Jadąc do Stambułu kupiłam

Czy warto? Uważam, że zdecydowanie TAK. Koszt 5-cio dniowej karty to 140 €, dzięki której wchodziłam z przewodnikiem do wielu atrakcji turystycznych bez kolejki oraz mogłam zarezerwować rejsy po Bosforze (wieczorem z kolacją i w dzień turystycznie) lub lokalne występy. Kupując indywidualnie bilety, na to co zobaczyłam wydałabym ponad 200 €. Oczywiście wszystko zależy od własnej aktywności i tempa zwiedzania. W ciągu pięciu dni nie zdążyłam wykorzystać wszystkich przynależnych z tytułu karty atrakcji.

W tym opisie ujęłam 10 najciekawszych w moim odczuciu i tak zwanych obowiązkowych atrakcji turystycznych. Pozostałe równie ciekawe miejsca i warte zobaczenia są w kolejnych wpisach. Niestety nie widziałam Błękitnego Meczetu, który był zamknięty od dłuższego czasu, a miał być ponownie otworzony dla turystów w dzień po moim wyjeździe. Podobno nie można mieć wszystkiego, tak więc, zawsze trzeba coś pozostawić, żeby był pretekst do kolejnego przyjazdu.

  1. Pałac Topkapi

Pałac sułtanów w tym serialowego Sulejmana Wielkiego. Niektóre miejsca całkowicie zostały odzwierciedlone w serialu Wspaniałe stulecie. Pałac w centrum Stambułu, był rezydencją kolejnych sułtanów przez prawie 400 lat od XV do połowy XIX wieku, kiedy okazało się, że pałac jest przestarzały nie jest dostosowany do współczesnych potrzeb.  Kolejną siedzibą sułtanów był pałac Dolmabahe. Liczne budynki o różnym przeznaczeniu położone w rozległym ogrodzie, podzielonym na trzy dziedzińce. W pomieszczeniach gospodarczych (kuchni pałacowej) wystawa porcelany używanej przez sułtanów. W innych wnętrzach wystawy militariów i kolekcji pięknych zegarów, niektórych wykonanych ze złota i zdobionych szlachetnymi kamieniami. Na trzecim dziedzińcu jest pałac sułtana z tarasem, z którego rozciąga się niesamowity widok na cały Bosfor.

Sala Tronowa

W Sali Tronowej przechowywane są najważniejsze relikwie islamu, do których należą: płaszcz Mahometa, 2 miecze i łuk, list Mahometa do przywódcy Koptów, kawałek zęba Proroka w złotej kasetce, 60 włosów z brody i jeden z 6 odcisków stopy Mahometa odciśnięty na kamieniu podczas wstępowania Proroka do nieba.

Harem

Harem były to pomieszczenia sułtańskiej rodziny. Na czele haremu stała matka aktualnie panującego sułtana. Liczne pomieszczenia, w których zamieszkiwały żony oraz nałożnice, to rzeczywiście ogromne zaplecze, w którym łatwo się zagubić. Niezaprzeczalnie panie zamieszkujące harem bardzo dbały o higienę o czym świadczą liczne hamman. Łazienki królowej matki robią duże wrażenie marmurami i złotymi armaturami.

2. Hagia Sophia

Pierwszy spojrzenie na Hagia Sophia i zaskoczenie. Czy to naprawdę to jest ten cud architektury? Monumentalna budowla ale od zewnątrz nie robiąca wielkiego wrażenia, taka wielka ceglana budowla z licznymi przybudówkami. Niewątpliwie  możemy zobaczyć tutaj najdłuższą kolejkę do wejścia niezależnie od pory dnia w Stambule. Kolejka przesuwa się bardzo szybko i nie należy przerażać się jej długością. Może czas oczekiwania na słońcu, może bardzo duża liczba ludzi wewnątrz, może mit wspaniałości tej budowli, spowodowały że ogólnie Hagia Sophia nie zrobiła na mnie oczekiwanego wrażenia.

Meczet, muzeum uważane jest za najważniejsze dzieło architektury bizantyjskiej. Pierwotnie powstał jako Kościół Mądrości Bożej ufundowany przez Justyniana I Wielkiego w VI wieku. Prawie 1000 lat później po zdobyciu Konstantynopola przez Turków został przekształcony w meczet i w tym czasie (XV wiek) zostały dobudowane cztery minarety.

W niektórych meczetach na pólkach wyłożone są różne materiały dotyczące islamu, również w języku polskim. W Hagia Sophia oprócz różnych ulotek był Koran w tłumaczeniu Józefa Bielawskiego.

3. Pałac Dolmabahce

Pałac wybudowany w połowie XIX wieku był pierwszym pałacem wybudowanym w stylu europejskim. Koszt budowy wyniósł równowartość 35 ton złota. Dolmabahce miał zaskakiwać swoim bogactwem coraz liczniej przybywających gości z Europy. Przy budowie wzorowano się na Luwrze oraz Pałacu Buckingham. Pałac Dolmabahce ma powierzchnię 45 000 m2, posiada 285 pokoi, 46 korytarzy, 6 łaźni, liczne łazienki i klatki schodowe. Do zwiedzania dla turystów  udostępniona jest około ¼ powierzchni pałacu. Największy żyrandol waży 4,5 tony. W każdym pomieszczeniu czuje się ogromny przepych i wielkie bogactwo. Na zwiedzanie trzeba przeznaczyć półtorej godziny

4. Wielki Bazar

Jeden z największych bazarów w Turcji, zajmuje powierzchnię około 30 hektarów, a przy 60 uliczkach znajduje się około 3 500 sklepików. Na bazarze możemy kupić przyprawy, słodycze, biżuterię, metaloplastykę, wyroby garncarskie, tkaniny, ubrania oraz oczywiście rożne pamiątki. Jedno, co jest pewne to, to że nie kupimy tam taniej niż w mieście, a sam Bazar zatracił orientalny klimat. W przeszłości bazar był miejscem zawierania transakcji bankowych i giełdowych, a do XIX wieku odbywał się tutaj również handel niewolnikami.

5. Most Galata

Most Galata, jedna z wizytówek Stambułu, jest dwupoziomowy. Na górnym poziomie o każdej porze dnia można zobaczyć wielu wędkarzy, którzy łowią ryby. Nie wiem czy jest to bardziej tradycja czy rzeczywiście miejsce gdzie można złowić solidną rybę na obiad. Patrząc na ilość wędkarzy to chyba bardziej to pierwsze. Myślę, że raczej są to stali bywalcy, którzy traktują łowienie ryb na moście Galata jako atrakcję dla turystów. Na dolnym poziomie tuż nad wodą znajdują się restauracje z potrawami z ryb i owocami morza.

Pierwszy drewniany most, łączący dwa brzegi Stambułu został wybudowany zaledwie 200 lat temu, natomiast murowany powstał 100 lat temu..

6. Wieża Galata

Wieża Galata zwana również Wieżą Chrystusa, została wybudowana w XIV wieku jako część fortyfikacji obronnej i jest jednym z najwyższych punktów w mieście. Przez wiele lat służyła jako punkt obserwacyjny służący do wypatrywania pożarów. Przez krótki okres pełniła funkcję więzienia. Żeby dojść do wieży trzeba podejść pod górę. Na szczęście w wieży jest winda, którą można wjechać na górę. Następnie trzeba jeszcze po schodach wejść piętro wyżej aby wyjść na galerię wokół wieży i podziwiać wspaniałą panoramę Stambułu oraz cieśninę.

7. Zatopiona Cysterna (Cysterna Bazyliki, Podziemna Cysterna, Pałac Jerebatan, Yerebatan Saray)

Cysterny to jedno z miejsc, które w Stambule zrobiły na mnie największe wrażenie. Podziemne zbiorniki wodne, których zadaniem było zaopatrywanie w wodę pałacu Topkapi. Przepiękne miejsce wspaniale podświetlane i tylko pojedyncze odgłosy gdzieś kapiącej wody. Gdzieniegdzie ustawione nowoczesne instalacje takie jak meduzy, ludzkie postacie czy dłoń. Chodząc po pomostach możemy podziwiać kolumny różnych kształtów. Na samym końcu umieszczone są kolumny, których podstawę stanowi głowa Meduzy. Wspaniałe miejsce i bardzo długie kolejki do wejścia. Z kartą Istabmul pass weszliśmy z przewodnikiem bez kolejki i to ugruntowało mnie w przekonaniu, że zakup karty był dobrą inwestycją.

8. Pawilon Ihlamur

Niewielki kompleks dwóch pałacyków, położony poza głównymi szlakami turystycznymi, ale zdecydowanie wart odwiedzenia. Ihlamur to dawne miejsce sułtanów za miastem, które było wykorzystywane do przyjęć, różnych uroczystości oraz podejmowania ważnych gości z zagranicy. Do głównego budynku w stylu barokowym prowadzą szerokie schody. Wewnątrz bogate wyposażenie, europejskie meble, kominki, porcelanowe wazony, duże lustra, sufity pokryte zdobieniami oraz kryształowe żyrandole odzwierciedlają osmańskie upodobania do zachodnich stylów.

Drugi pawilon, który pełnił rolę haremu obecnie jest luksusową kawiarnią. Cały kompleks Ihlamur znajduje się w otoczeniu pięknego, zadbanego ogrodu, w którym spacerują pawie, donośnie zaznaczając swoją obecność.

9. Pałac Beytebayi

Znajduje się po stronie Azjatyckiej. Żeby tam dojechać, przejechałam metrem pod cieśniną Bosfor, następnie jechałam autobusem, który udawał metro (jechał wydzielonym pasem z ogromną prędkością), a potem jeszcze kawałek trzeba było przejść pieszo. Ten cały trud się bardzo opłacił. Pałac Beytabayi zwrócony fasadą na cieśninę Bosfor, był wybudowany jako rezydencja dla bardzo ważnych gości przyjeżdżających z różnych stron świata. Niezwykłe bogactwo i przepych, a duża fontanna na drugim piętrze to już prawdziwa wisienka na torcie.

10. Studnia Niemiecka

Na środku placu między Hagia Sophia, a Błękitnym Meczetem stoi taka sobie ciekawostka wybudowana w drugą rocznicę wizyty niemieckiego cesarza Wilhelma II w Stambule. Studnia została wybudowana w Niemczech, a następnie podzielona na części, przewieziona w skrzyniach do Stambułu i następnie złożona na miejscu w 1900 roku. Studnię w kształcie cysterny nakrywa ośmiokątna kopuła w stylu neobizantyjskim podparta na ośmiu czarnych kolumnach. Wewnętrzna strona kopuły pokryta jest złotą mozaiką.

Pozostałe muzea i inne atrakcje Stambułu, które warto zobaczyć zamieściłam w poniższym wpisie :

Poniższy wpis poświęcony jest meczetom oraz nekropoliom sułtanów i ich rodzin:

Dziękuję, że jesteś ze mną :). Mam nadzieję, że zainteresował Cię mój wpis.

Czy chcesz zadać jakieś pytanie? Może napisać coś miłego? A może masz jakieś uwagi do tekstu ?

Śmiało, poniżej możesz to zrobić!

Jeśli podobał Ci się ten wpis, możesz udostępnić go znajomym. 

Dziękuję

Ola

Zapraszam do polubienia mojej strony na Facebooku oraz Instagramie, dzięki którym możecie być na bieżąco z moimi wpisami z kolejnych podróży.

www.facebook.com/seniorturysta1

 seniorturysta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *