WIELKA BRYTANIA – Londyn i magiczny świat Harrego Pottera

Maj 2023 r.

W 1997 roku, a więc 26 lat temu została wydana pierwsza książka o Harrym Potterze. Cykl siedmiu części tej fantastycznej powieści zrobił niezwykłą furorę na świecie i doczekał się niezliczonej ilości nakładów oraz został przetłumaczony chyba na wszystkie języki świata. Prawdziwy fenomen. Autorka cyklu J.K. Rowling zarobiła ogromne pieniądze i zdobyła światową sławę. Zastanawiam się dlaczego nasza „Akademia pana Kleksa” nie zrobiła takiej kariery, chociaż według mnie może uchodzić za pierwowzór opowieści o Hogwarcie.

Kierując się modą i ogromnym zainteresowaniem, położone 30 kilometrów od Londynu studio filmowe Warner Bros zostało przekształcone w prawdziwy raj dla miłośników Harrego Pottera i jego przygód.  

Bilety do tego bajkowego świata nie są tanie, bo ceny zaczynają się od 500 zł od osoby i należy je kupić przez Internet z dużym wyprzedzeniem. Czy warto? Nie jestem pokoleniem wychowanym na Harrym Potterze i nie za bardzo lubię fantastykę, ale studio robi naprawdę ogromne wrażenie, a zachwyt w oczach mojej wnuczki był bezcenny.

Z Londynu dojeżdża się specjalnymi autokarami odchodzącymi z dworca autobusowego Victoria Station i jedzie się około 40 minut. Na miejscu wchodzi się na określone godziny i jednorazowo wpuszczanych jest 120 osób. Po obejrzeniu na dużych telebimach ogólnych informacji o studiu, zasadach zachowania oraz historii głównych postaci otwierają się drzwi do zupełnie innego, magicznego świata.

Wielka Sala

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych scenografii, w której odbywał się Bal Bożonarodzeniowy oraz Bitwa o Hogwart. Sceneria Wielkiej Sali była wykorzystywana w kolejnych filmach o przygodach Harrego Pottera. Wymiary Sali robią imponujące wrażenie, wzdłuż ścian dwa długie stoły nakryte do kolacji, zwieńczone stołem nauczycielskim, przy którym siedzieli profesorowie, działa na wyobraźnię. Z sufitu zwisają płonące świece.

Zakazany Las

Ta część jest spowita mgłą, która snuje się pod nogami. Legowisko Aragoga otoczone jest spełzającymi z góry ogromnymi pająkami. Hardodziob wielki ptak porusza się i wydaje różne dźwięki. A wszystko to znajduje się w lesie składającym się z 19 drzew, a każde o średnicy ponad 3 metrów.

Peron 9 i 3/4

Większość zdjęć filmowych związanych pociągiem, który przetransportowywał uczniów z peronu 9 i 3/4 do Szkoły Magii nakręcano w rzeczywistości na stacji King`s Cross w Londynie. W studiu filmowym znajduje się odtworzony peron wraz z lokomotywą Hogwart Express i wagonami, do których można wejść. Przy ścianie znajdują się wózki bagażowe częściowo wchłonięte przez mur. Znacznie łatwiej zrobić sobie tutaj zdjęcie z takim wózkiem niż na stacji King`s Cross gdzie trzeba odstać prawie godzinę w długiej kolejce.

Ulica Pokątna

Wąska uliczka z witrynami sklepowymi i całymi budynkami w przyciemnionych kolorach tworzą atmosferę tajemniczości. Tworzenie tej uliczki było inspirowane opisami z powieści Karola Dickensa. Na ulicy Pokątnej zobaczymy nie tylko Bank Gringotta, księgarnię Flourish i Blotts, aptekę pana Mulpeppera, ale także zakurzony sklep z różdżkami Ollivanders, gdzie różdżka sama sobie wybrała Harrego.

Czarodziejski Bank Gringotta

Składa się z dwóch równoległych pomieszczeń z tym, że pierwsze jest przed zniszczeniem przez smoka. Marmurowa sala banku otoczona jest wysokimi kolumnami, a z sufitu zwisają trzy ogromne kryształowe żyrandole. Wszystkie szczegóły tego pomieszczenia dopracowane są do perfekcji: kałamarze, pióra, księgi rachunkowe, stosy monet – galeonów i knutów na biurkach goblinów wyglądają niezwykle realistycznie. Podobno dział rekwizytorski na potrzeby filmu stworzył 210 tysięcy monet.

Szklarnia profesor Sprout

Szklarnia w której uczniowie pod opieką profesor Pomony Sprout odbywali lekcje z zielarstwa znajduje się na placyku między dwoma halami studyjnymi. W szklarni można zobaczyć wiercące i krzyczące mandragory, które na szczęście nam nie zagrażają, no ale my jesteśmy tylko zwykłymi mugolami. Przechodząc przez szklarnie można zauważyć zwisającą z sufitu jadowitą tentakulę.

Zwiedzanie studia zajmie dobre cztery godziny. Oprócz opisanych powyżej można zobaczyć pojedyncze scenografie pomieszczeń, w których rozgrywały się poszczególne sceny filmu.

Studio oprócz rozrywki pełni również funkcję edukacyjną pokazując kolejne etapy tworzenia postaci i ich animacji. Zaprezentowana jest ogromna praca perukarzy, twórców sylikonowych masek, krawcowych szyjących kostiumy i rekwizytorów dbających o najdrobniejsze detale. Bardzo, bardzo ciekawa i fascynująca część wycieczki.

Na samym końcu znajduje się sklep z tysiącami różdżek, szalikami, koszulkami, plecakami, czapeczkami i innymi gadżetami, obok których nie da się przejść obojętnie.

Świetna zabawa, zdecydowanie warto zobaczyć jak powstawały filmy o bohaterze książek, które weszły już nawet do kanonu naszych lektur szkolnych.

Poniżej wpis o Londynie, też warto przeczytać 🙂

https://seniorturysta.pl/?p=11749

Dziękuję, że jesteś ze mną :). Mam nadzieję, że zainteresował Cię mój wpis.

Czy chcesz zadać jakieś pytanie? Może napisać coś miłego? A może masz jakieś uwagi do tekstu ?

Śmiało, poniżej możesz to zrobić!

Jeśli podobał Ci się ten wpis, możesz udostępnić go znajomym. 

Dziękuję

Ola

Zapraszam do polubienia mojej strony na Facebooku oraz Instagramie, dzięki którym możecie być na bieżąco z moimi wpisami z kolejnych podróży.

www.facebook.com/seniorturysta1

 seniorturysta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *