WIELKA BRYTANIA – LONDYN

maj 2023 rok.

Ostatnio w Londynie byłam w 1978 roku, a więc całe 45 lat temu. To, co pozostało w mojej pamięci uległo odświeżeniu. I jedno co mogę stwierdzić – niewiele się przez ten czas zmieniło.

A z czym kojarzy mi się Londyn ? – z niezmiennością i tradycją.

Tak więc:

Londyn to Buckingham Palace z balkonem, z którego miłościwie panująca rodzina królewska z okazji różnych ważnych wydarzeń pozdrawia swoich poddanych. Rodzina królewska jest nieustającym tematem doniesień medialnych krajowych i zagranicznych. Kto z kim i dlaczego – niewątpliwie jest stałą reklamą Wielkiej Brytanii i royalsów.

Na placu przed Buckingham Palace jest Victoria Memorial pomnik królowej Wiktorii z czterema masywnymi lwami, na których wspierają się postacie Rolnictwa, Pokoju, Postępu oraz Produkcji.

The Mall słynna aleja z czerwonym kolorem jezdni, imitujący wielki czerwony dywan prowadzący od Pałacu Buckingham do placu Trafalgar. Jest miejscem wspaniałych parad, pokazów wojskowych oraz przejazdów karetami royalsów.

Londyn to szeregowce i jest to dla mnie nie pojętne jak londyńczycy trafiają do swoich domów. Kilometry identycznych domów, identycznych okien, identycznych zejść do piwnicy i identycznych wejść do swojego segmentu.

Londyn to oczywiście czerwone piętrowe autobusy komunikacji miejskiej, liczne czerwone budki telefoniczne, z których już nikt nie korzysta oraz czarne taksówki o niezmiennym modelu od lat.

Londyn to gwardia królewska w charakterystycznych czapach (bermyce), policjanci zwani bobby oraz ludzie w różnych innych reprezentacyjnych mundurach

Londyn to ogromna ilość sklepów z pamiątkami, tabliczki na domach informujące kto i kiedy z znanych ludzi mieszkał w tym danym domu oraz to czego nie mogę zrozumieć czyli osobne krany na bardzo gorącą i zimną wodę.

A poza tym Londyn to:

Piccadilly Circus

 Jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Londynie, na którym obowiązkowo trzeba chwilę posiedzieć na schodkach pod fontanną z figurką Anterosa – greckiego boga miłości odwzajemnionej oraz zemsty za zdradzoną miłość. Plac znajduje się w samym centrum teatralnego i rozrywkowego West Endu na skrzyżowaniu głównych ulic Jest znany na całym świecie z ogromnych reklam świetlnych na jednym z narożnych budynków. Pierwsze podświetlane reklamy pojawiły się tam już ponad 130 lat temu, natomiast ruchoma, neonowa pojawiła się w 1910 roku i była to reklama bulionu.

Tower of London

Twierdza wzniesiona w XI wieku do XVI wieku było fortecą więzienną, z którego nie było możliwości ucieczki. Wśród znanych więźniów, którzy w większości stracili tam życie byli król, żony królów, królowe oraz politycy i myśliciele niewygodni dla aktualnej władzy. W swej historii twierdza pełniła również funkcje pałacowe oraz zoo. Na terenie twierdzy można spotkać strażników Yeomen Waders popularnie zwanych beefeaterami (zjadacz wołowiny), w swoich charakterystycznych strojach. Obecnie w twierdzy przechowywane są insygnia królewskie, koronę brytyjską, klejnoty oraz liczne zbroje i broń. Z Tower of London nie odłącznie związane są kruki, które są objęte szczególną ochroną, ponieważ według legendy kiedy wszystkie te ptaki opuszczą Tower, imperium brytyjskie upadnie, a Londyn przestanie istnieć.

Tower Bridge

Most zwodzony umożliwiający przepływanie statków oceanicznych, oddany do użytku w 1894 roku. Swoją architekturą nawiązuje do stylu zamku Tower of London. Charakterystycznym elementem mostu są dwie wieże, połączone u góry dwoma pomostami. Do pomostów można dojechać windą. Dla odważnych można przejść się po szklanej podłodze, mając Tamizę prawie 50 metrów poniżej naszych stóp. Po zejściu schodami znajdującymi się w jednej z wież, można obejrzeć starą maszynownię działająca do 1976 roku, która podnosiła dwa przęsła mostu, każde o wadze 1 200 ton.

Katedra Westminsterska

Katedra wybudowana z białej i czerwonej cegły w stylu neobizantyjskim swoim wyglądem bardziej przypomina meczet niż kościół katolicki. Katedra została konsekrowana w 1903 roku i od tego czasu stanowi kościół macierzysty kościoła katolickiego Anglii i Walii.

Munument

Monument to the Great Fire of London zwany popularnie The Monument upamiętnia wielki pożar Londynu, który miał miejsce 1666 roku. Żywioł, który trwał zaledwie cztery dni pochłonął znaczną część zabudowań miejskich, ale według danych oficjalnych zginęło tylko osiem osób. Pożar miał duży wpływ na przyszły rozwój miasta – poszerzono ulice, poprawiono warunki sanitarne, zakazano zabudowywania dostępu do Tamizy i ustawowo nakazano używania do budowy budynków kamienia i cegły.

Londyńskie muzea

Większość muzeów w Londynie jest bezpłatnych, więc nie ma co odmawiać sobie przyjemności obcowania ze sztuką. Wybór tych muzeów jest duży. Podczas kilkudniowego pobytu w Londynie udało mi się spędzić dużo czasu na zwiedzanie Muzeum Brytyjskiego (British Museum), Muzeum Wiktorii i Alberta (Victoria and Albert Museum) oraz Galerii Tate (Tate Galerie).

Muzeum Sir Johana Soane`a

Płatne, prywatne, domowe muzeum. Architekt sir Johan Soane, na podstawie prywatnej ustawy parlamentarnej z 1833 roku, przeznaczył swój dom w chwili śmierci na muzeum. W tym domu muzeum na niewielkiej powierzchni zgromadzone są liczne rzeźby, antyki, projekty architektoniczne, szkice, rysunki oraz obrazy. Warto tam wstąpić, gdyż atmosfera tego miejsca jest niesamowita.

Albert Memorial

W parku Kensington znajduje się pomnik Alberta, męża brytyjskiej królowej Wiktorii. Ponik został wykonany w stylu neogotyckim. Czterometrowy złocisty pomnik księcia znajduje się pod strzelistym baldachimem, który ozdobiony jest mozaikami. Całkowita wysokość pomnika wynosi 53 metry. W czterech narożnikach znajdują się monumentalne rzeźby przedstawiające cztery kontynenty: Afrykę, Amerykę, Azję oraz Europę, a więc te kontynenty na których znajdowały się ziemie i kolonie należące do korony brytyjskiej. Podstawę pomnika otacza frys przedstawiający kilkaset postaci naturalnej wielkości reprezentujących różne profesje. Całość robi imponujące wrażenie i takie były założenia projektantów, aby pomnik oprócz podziękowania za zasługi Alberta dla narodu miał symbolizował potęgę brytyjskiego imperium

King`s Cross Station

Dworzec kolejowy w Centralnym Londynie. Obecnie przyciąga rzesze turystów z całego świata, którzy są fanami Harrego Pottera. To właśnie tutaj znajduje się prawdziwa platforma 9 i 3/4, z którego odjeżdżał Hogwart Express. Obok oficjalnego sklepu z szalikami i różdżkami w ścianę wbity jest załadowany walizkami wózek się, przy którym należy zrobić sobie zdjęcie. Niestety kolejka była bardzo długa, więc zrobiłam sobie zdjęcie z parą królewską, do której nie było żadnej kolejki.

Victoria Station (London Victoria)

Dworzec kolejowy w centralnym Londynie. Stacja została oddana do użytku w 1862 roku i jest to jeden z większych dworców pod względem liczby obsługiwanych podróżnych stacji w Wielkiej Brytanii.

Fortnum & Mason

Luksusowy dom towarowy funkcjonujący od 1863 roku w centrum Londynu. Firma Fortnum & Mason jest dostawcą towarów i usług dla dworu królewskiego. Podstawę asortymentu stanowią wysokiej jakości artykuły spożywcze: słodycze z marcepanu, kawa, herbata, wina oraz sery. Sklep słynie ze sprzedaży klasycznych koszy piknikowych. Dwa piętra zajmuje piękne zestawy zastawy stołowej, niejednokrotnie ręcznie zdobionej i pozłacanej. Ot, taka odrobina luksusu.

Elzabeth Street

Niedaleko Victoria Station w ekskluzywnej dzielnicy mieszkaniowej Belgravia możemy trafić na małą uliczkę Elizabeth Street. Wiosną cała uliczka przyozdabiana jest dekoracjami roślinnymi. Kwiaty są wszędzie, na ścianach, sklepowych wystawach, ławkach i wiją się aż po chodniku. Różne instalacje i postacie także wykonane są z roślin. Na przykład pandy były wykonane z suszonych źdźbeł trawy. To miejsce stworzone jest do fotografowania kwiatowych dekoracji i oczywiście siebie samego wśród przepięknych wiosennych kwiatów.

Hotel Rubens

Na przeciwko muru otaczającego pałac Buckingham znajduje się luksusowy hotel Rubens. Dlaczego wato zwrócić uwagę na ten budynek, ano dlatego, że znajduje się tam tablica upamiętniająca Wodza Naczelnego i Premiera Rządu na Uchodźstwie generała Władysława Sikorskiego. W czasie II Wojny Światowej generał Sikorski miał tym hotelu swoją siedzibę, aż do tragicznej śmierci na Gibraltarze w 1943 roku.

W holu hotelu znajduje się stolik, gdzie pod szklaną szybą można obejrzeć zdjęcia i dokumenty pozostałe generale, a dotyczące naszej polskiej historii.

 

Animals in war

Ponieważ bardzo lubię zwierzęta, więc zainteresował mnie pomnik zwierząt uczestniczących w wojnach (Animal in war) znajdujący się w pobliżu Hayd Parku. Pomnik odsłonięto w 2004 roku, a jego fundatorami byli różni znani miłośnicy zwierząt między innymi Charlie Watts wieloletni perkusista zespołu Rolling Stones. Charlie Watts wielokrotnie przyjeżdżał do Polski na aukcje koni arabskich, ponieważ jego żona Shirley jest znanym hodowcą koni tej rasy.

Pomnik bardzo ciekawy i wart chwili refleksji na zwierzętami, które pomagają i towarzyszą człowiekowi podczas konfliktów zbrojnych. Napis na jednej ze ścian They hed no choice (one nie miały wyboru) uzmysławia nam, że często pomijana jest rola, wkład, wysiłek i poświęcenie zwierząt, których nikt nie pyta czy chcą brać udział w wojnach prowadzonych przez ludzi.

Pizza Express

Dokładnie 45 lat temu wraz z moim przyszłym mężem udaliśmy się do Londynu. W czasie naszych studenckich wakacji pracowaliśmy przez trzy miesiące w restauracji Pizza Express w pobliżu British Museum. Ja byłam kelnerką, Łukasz kucharzem, a wolnych chwilach zwiedzaliśmy Londyn. W tamtym czasie nie przeszło mi przez myśl, że kiedyś turystycznie przyjadę do Londynu i przyjdę zamówić pizzę w tej restauracji. No i proszę przyszłam i zaniemówiłam, a czas jakby się cofnął. Restauracja wyglądała identycznie, ten sam układ, ta sama kolorystyka, to samo wnętrze. Zamówiłam pizzę i przez chwilę oddałam się wspomnieniom. Było cudownie.

Kącik zoologiczny

Tym razem nie koty i nie psy zwróciły moją uwagę, ale papugi, wiewiórki i szczury. W parku znajdującym się obok Albert Memorial możemy spotkać sporo zielonych papużek oraz szarych wiewiórek. Oba te gatunki są niezwykle przyjaźnie nastawione do spacerowiczów, szczególnie jeżeli mamy jakieś orzeszki (oczywiście nie solone). Tak się złożyło, że miałam paczkę orzeszków, więc szybko obsiadły nas parkowe głodomory. Nie małe zdziwienie wywołały pojawiające się również całkiem spore szczury. Na szczęście nie próbowały do nas podchodzić.

Różne widoczki z Londynu

Kilka różnych fotografii z Londynu. Oryginalne domki pubów. Gdzieniegdzie wyrastające nowoczesne wieżowce. Ciekawy pomnik poświęcony kobietom biorącym udział w II Wojnie Światowej. A na koniec podpatrzone przygotowania do eleganckiego przyjęcia w jednej z sal wystawowych Tate Galery.

Taki jest Londyn

Podczas pobytu w Londynie wybrałyśmy się zobaczyć magiczny świata Harrego Pottera stworzony w studiu filmowym Warner Bros. Jeśli chcesz zobaczyć jak wygląda fantastyczny filmowy świat bohatera książek J.K. Rowling, kliknij w poniższy link.

https://seniorturysta.pl/?p=11612

Dziękuję, że jesteś ze mną :). Mam nadzieję, że zainteresował Cię mój wpis.

Czy chcesz zadać jakieś pytanie? Może napisać coś miłego? A może masz jakieś uwagi do tekstu ?

Śmiało, poniżej możesz to zrobić!

Jeśli podobał Ci się ten wpis, możesz udostępnić go znajomym. 

Dziękuję

Ola

Zapraszam do polubienia mojej strony na Facebooku, dzięki której możecie być na bieżąco z moimi wpisami z kolejnych podróży.

www.facebook.com/seniorturysta1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *