MAROKO Marrakesz – Ogród Majorelle i Ogród Menara

MARRAKESZ – maj 2019

Ogrody i tereny zieleni w Marrakeszu są bardzo ważnym elementem urbanistycznym tego miasta dlatego poświęcam osobny wpis dwóm bardzo pięknym i godnym uwagi ogrodom.

Ogród Majorelle (Jardin Majorelle) – kompleks składający się z ogrodu, muzeum Berberów i muzeum Yves Saint Laurenta, położony w północno zachodniej części miasta. Łączna cena biletu 180 MAD. Ceny do pojedynczych obiektów podane poniżej.

Obelisk pamięci Yves Saint Laurenta i Pierra Berge

 

  • Ogród Majorelle założony przez francuskiego malarza, który osiadł na stałe w Marrakeszu w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Wokół swojego domu Jacques Majorelle, pasjonat botaniki, stworzy bujny ogród, który jest jego najwspanialszym dziełem życia. Przez prawie czterdzieści lat wzbogacał go o nowe odmiany roślin ze wszystkich kontynentów. Yves Saint Laurent ze swoim partnerem Pierrem Bergé odkupili podupadającą posiadłość i doprowadzili ją do obecnej świetności. W parku znajduje się obelisk poświęcony ostatnim właścicielom. Czynne od 8.00 do 18.00. Cena biletu 70 MAD.
  • Muzeum Berberów znajduje się na terenie ogrodu, trzeba mieć osobny bilet. Muzeum założone przez Yves Saint Laurenta i Pierra Bergé wielkich miłośników kultury i sztuki marokańskiej. W kolejnych salach możemy zobaczyć różnorodne przedmioty użytku codziennego, bogatą kolekcję biżuterii berberyjskiej i na koniec kolekcję strojów codziennych oraz świątecznych używanych przez Berberów. Obowiązuje całkowity zakaz robienia zdjęć. Czynne od 8.00 do 18.00. Cena  biletu 30 MAD.
  • Muzeum Yves Saint Laurenta – bardzo nowoczesne muzeum otwarte w 2017 r., w którym znajdują się stałe i czasowe ekspozycje, audytorium, biblioteka oraz kawiarnia. W ramach stałej wystawy można zobaczyć bogatą kolekcja oryginalnych kreacji, które wyszły z pod ręki Yves Saint Laurenta, zaprezentowanych w niezwykle nastrojowej oprawie światła i dźwięku. W audytorium-sali kinowej wyświetlany jest film o życiowej drodze tego genialnego projektanta mody. Czynne od 10.00 do 18.00, w środy zamknięte. Cena biletu 100 MAD.

 

Ogród Menara (Jardin Menara) – położone poza miastem w okolicy Lotniska Menara. Powierzchnia ogrodów to około 100 hektarów porośniętych w większości przez drzewka oliwne. Zasilanie w wodę stawu oraz nawodnienie gajów oliwnych odbywa się za pomocą starego systemu hydraulicznego, który doprowadza wodę z gór oddalonych o około 30 kilometrów. Na końcu szerokiej alei prowadzącej od wejścia znajduje się duże sztuczne jezioro (ok. 3 hektary)  nad brzegiem, którego umiejscowiony jest pawilon, miejsce potajemnych spotkań biznesowych sułtanów. Sam park stanowi miejsce spotkań towarzyskich i rodzinnych mieszkańców Marrakeszu. Pod drzewkami oliwnymi, na kocach rozkładają się całe grupy, które spożywają posiłki i dobrze bawiąc się przy muzyce i śpiewie.­­­

Park czynny codziennie od 9.00 do 17.00, wstęp wolny. Pawilon czynny w tych samych godzinach, co park. Cena biletu 70 MAD.

 

Dziękuję, że jesteś ze mną :).

Mam nadzieję, że zainteresował Cię mój wpis.

Czy chcesz zadać jakieś pytanie? Może napisać coś miłego? A może masz jakieś uwagi do tekstu ?

Śmiało, poniżej możesz to zrobić!

Jeśli podobał Ci się ten wpis, możesz udostępnić go znajomym. 

Dziękuję

Ola

Zapraszam do obserwowania mojej strony na Facebooku, dzięki której możesz być na bieżąco z moimi wpisami z kolejnych podróży.

www.facebook.com/seniorturysta1

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *