HISZPANIA – Majorka – Palma de Mallorca – spacer po mieście

Maj 2024 r.

Majorka to największa z około 200 wysp i wysepek położonych w zachodniej części basenu Morza Śródziemnego i  wchodzących w skład archipelagu Baleary.

I chociaż ta największa wyspa jest niewielka, ponieważ od wschodniego do zachodniego wybrzeża liczy sobie około 100 kilometrów, a z północy na południe 60 kilometrów to posiada jedno z najruchliwszych lotnisk Europy. Ze względu na bardzo przyjazny klimat, piękne krajobrazy i liczne zabytki jest jednym z najliczniej odwiedzanych miejsc na świecie. Oczywiście stwarza to również spory problemem dla niespełna miliona stałych mieszkańców archipelagu. Oprócz 10 milionów turystów przybywających samolotami, co roku w portach Balearów cumuje ponad 500 dużych statków wycieczkowych, przywożących kolejne 2 miliony urlopowiczów.  Jak to się mówi coś za coś – 90% dochodów archipelagu pochodzi z turystyki.

LOTNISKO I TAKSÓWKI

Lotnisko położone w odległości siedmiu kilometrów od centrum Palmy. Bardzo duże, ale łatwe do poruszania się z licznymi ruchomymi chodnikami. 

We wszystkich taksówkach są taksometry, a taksówkarze bardzo rzetelnie się rozliczają. Można też płacić kartą. Przejazd z lotniska do centrum miasta to koszt około 20 euro.  

W drodze powrotnej miałam wylot wcześnie rano i chciałam zamówić taksówkę telefonicznie. Niestety telefonistki w korporacjach taksówkowych nie rozumieją po angielsku i nie próbując się porozumieć odkładają słuchawkę. Taksówkę zamówiłam za pośrednictwem wynajmującego nam mieszkanie. 

MIASTO

Gdzieś tam w mojej głowie zawsze pozostawało przekonanie, że Majorka to jedna wieka dyskoteka i miejsce wszelakich rozrywek. Na wyspie byłam przez tydzień i nie widziałam ani jednej dyskoteki, natomiast zwiedziłyśmy bardzo dużo pięknych miejsc, muzeów i zabytków. Czas spędziłam w towarzystwie  dwóch moich wnuczek 9 i 12 letnich panienek, które po raz kolejny świetnie sprawdziły się jako turystki. Zwiedzanie z wnuczkami i możliwość pokazywania im świata, to ogromna radość.

Pomimo codziennej,  dużej liczby turystów w mieście jest bardzo czysto. Nigdzie nie widziałam przepełnionych koszy na śmieci, za to widać było pracowników służ miejskich opróżniających kosze, zamiatających i myjących chodniki oraz jezdnie.

SPACER PO MIEŚCIE

Spacerując po uliczkach starego miasta nie warto używać mapy. Na każdej uliczce znajdziemy coś ciekawego i fascynującego. Gotyckie kościoły, malownicze niewielkie placyki z kawiarniami, okazałe domy z XVII i XVIII ze malowniczymi wewnętrznymi dziedzińcami, urocze kamienice secesyjne, balkony, tarasy, bramy, schody. Taki spacer nigdy się nie nudzi.

RATUSZ – Ajuntament de Palma

Najważniejsza instytucja administracyjna w Palmie. Budynek o fasadzie w stylu barokowym z elementami manierystycznymi powstał w połowie XVII wieku. Do holu Ratusza można wejść, wystawione są tam figury związane z lokalnymi legendami – smoka, który straszył kiedyś w Palmie, muzykanta grającego na xeremii (dudy pochodzące z Majorki), Tomeu i Margalida gigantów w chłopskich strojach oraz przebierańców. Postacie te uczestniczą w paradach z okazji świat.

KAMIENICE SECESYJNE

Palma położona jest w odległości nie wiele ponad 250 kilometrów od Barcelony, więc trudno nie zauważyć wpływów architektonicznych modernizmu katalońskiego. Niewątpliwie największy wpływ na nowe tendencje w dekoracji kamienic miał pobyt na Majorce Antonio Gaudiego oraz Liuisa Domenecha i Montanera – najważniejszych przedstawicieli katalońskiej secesji. Poniżej kilka przykładów najładniejszych przykładów secesyjnych kamienic w Palmie.

Can Cassayas – Pensjonat Menorquina – dwa bliźniacze budynki. Według pierwotnych planów miały być połączone nadziemnym przejściem, której jednak nigdy nie zostało wybudowane. Faliste fasady przywodzą na myśl Casa Batllo w Barcelonie.

Can Barcelo – budynek mieszkalny, na którego fasadzie podziwiać można kompozycje ceramiczne będące alegorią sztuki, ekonomii i rzemiosła. Ornamentyka inspirowana motywami roślinnymi i zwierzęcymi jest również utrzymana w secesyjnym stylu.

Can Forteza Rey – dom handlowy Aguila – dwa sąsiadujące ze sobą budynki z bogato zdobionymi fasadami. Różnorodne kolory ceramiki i mozaiki z potłuczonych płytek, wijące się balkony i balustrady z kutego żelaza oraz ściany z motywami kwiatowymi, roślinnymi i zwierzęcymi tworzą niezwykły efekt wizualny. Ta kamienica podobała mi się najbardziej.

Gran Hotel – cechują go liczne elementy zdobnicze w charakterystycznym stylu art-noveau, motywy roślinne, polichromowana ceramika, i ornamenty z kutego żelaza.

DZIEDZIŃCE KAMIENIC

Spacerując wąskimi uliczkami w okolicach katedry widzimy pionowe nieciekawe ściany budynków, ale jeżeli zajrzymy w podwórka zobaczymy prawdziwe cudeńka. Tą część Palmy w większości zamieszkiwała arystokracja oraz bogaci mieszczanie. Ze względu na bardzo wąskie działki ich rezydencje nie mogły posiadać ogrodów i dlatego jedynym elementem, który mógł być miejscem relaksu i spotkań rodzinnych były wewnętrzne, niewielkie podwórka czyli patio. Wewnętrze podwórka są bardzo zadbane, wyłożone płytkami lub kamieniami i udekorowane roślinami w doniczkach.

LA RAMBLA

Elegancka aleja, która zgodnie z nazwą ma być odzwierciedleniem słynnej promenady z Barcelony. Oczywiście istnieją pewne cechy wspólne z Las Ramblas. Podobnie jak w Barcelonie ruch samochodowy odbywa się po obu stronach centralnego deptaka wyłożonego płytami, na którym oprócz dorodnych platanów, znajdują się liczne stragany z kwiatami. 

W 1998 roku  król nakazał zmianę nazwy na cześć swojej córki infantki Cristiny i jej męża książąt Palmy. Od tego czasu aleja nosiła nazwę Rambla de los Duques de Palma de Mallorca. Jednak na skutek niestosownego zachowania księcia małżonka, Rada Miasta w 2003 roku przywróciła poprzednią nazwę La Rambla.

OLIVERA DE CORT

To niezwykłe drzewo oliwne znajdujące się naprzeciwko Ratusza. Trafiło tu z wiejskiej posiadłości w Pollency w Górach Serra de Tramuntana i zostało przeniesione w 1989 roku na Placa de Cort jako symbol pokoju. Przyjmuje się, że drzewko oliwne ma około 800 lat. Wysokość drzewa to około 7 metrów i obwód na wysokości pierśnicy to również 7 metrów. W 2003 roku drzewo zostało wpisane na listę unikatowych drzew na Balearach i ustawowo chronionych. Ukształtowanie pnia może pobudzać wyobraźnię do zobaczenia różnych kształtów zwierząt lub twarzy ludzi.

PLAZA MAYOR

Duży podłużny plac, powstał w miejscu wyburzonego klasztoru San Felipe Neri, który do 1836 roku był siedzibą Inkwizycji hiszpańskiej. Obecnie plac otaczają dwu-, trzy-piętrowe budynki, w których mieszczą się urzędy, biura i domy mieszkalne. Na parterze pod portykami znalazły swoje miejsce luksusowe sklepy, restauracje i bary. Pod placem znajduje się parking dla samochodów. Na placu w poniedziałki, wtorki, piątki i soboty od 10.00 do 14.00 odbywają się targi rzemieślnicze. Wieczorami plac ożywa: stoliki wystawiane są na środek, a występy lokalnych zespołów na żywo umilają czas.

PLACA DE FREDERIC CHOPIN

W każdym miejscu poza granicami kraju, staram się znaleźć jakieś polonica. W Palmie znajduje się niewielki placyk, w zasadzie uliczka długości około 50 metrów, wyłączona z ruch samochodowego. Dwa rzędy drzew rzucają przyjemny cień, a po środku na postumencie stoi popiersie Fryderyka Chopina odsłonięte w 1986 roku z okazji 150 rocznicy pobytu kompozytora w Palmie.

MERCAT DE L`OLIVAR

Mercat de l’Olivar położony jest w pobliżu plaza Espanya. Zbudowany w 1951 roku w stylu śródziemnomorskim składa się z dwóch prostopadłych budynków, które połączone są w środku. Mercat de l’Olivar to największa i najlepiej zaopatrzona hala targowa w Palmie. Hale ze stoiskami oferujące różne produkty spożywcze są bardzo charakterystycznych dla miast hiszpańskich.

PALMA AQUARIUM

Palma Aquarium otwarte w 2007 roku, to jedno z największych akwariów morskich na świecie. W Akwarium znajduje się 55 zbiorników wodnych, które są domem dla ponad 8000 zwierząt i roślin. Łącznie można zobaczyć 700 różnych gatunków pochodzących z Morza Śródziemnego oraz wszystkich oceanów.

Największe wrażenie robi The Big Blue  – najgłębsze rekinarium w Europie, które mierzy 8,5 metrów głębokości, 33 metrów długości i 25 metrów szerokości. Jego łączna pojemność to około 3,5 miliona litrów wody. Ogromna szyba akwarium i rozstawione przed nią siedziska i poduszki sprawiają, że można poczuć się tu niemal jak na dnie oceanu. Tym bardziej, że tuż przed naszymi oczami raz po raz przepływają ogromnej wielkości rekiny.

Palma Aquarium podzielone jest na strefy tematyczne: Morze Śródziemne, Morze Tropikalne, Dżungla, Ogrody Śródziemnomorskie, Akwarium z meduzami oraz kino 3D.

Jeżeli jesteśmy na Majorce z dziećmi jest to prawie obowiązkowa wycieczka i trzeba na nią zarezerwować kilka godzin. Niestety trzeba też mieć świadomość, że jest to droga impreza, ale radość dzieci jest bezcenna. Osoba dorosła około 40€, a dzieci 20€.

PANORAMA PORTU

KOTY

Zauważyłam rozstawione w różnych miejscach „dzwony” takie jak u nas na butelki. Po bliższym przyjrzeniu się okazało się, że są to domki dla kotów. Wewnątrz znajduje się karma, woda i różne pudełka, w których mogą schować się okoliczne koty.

Dziękuję, że jesteś ze mną :).

Mam nadzieję, że zainteresował Cię mój wpis.

Czy chcesz zadać jakieś pytanie? Może napisać coś miłego? A może masz jakieś uwagi do tekstu ?

Śmiało, poniżej możesz to zrobić!

Jeśli podobał Ci się ten wpis, możesz udostępnić go znajomym. 

Dziękuję

Ola

Zapraszam do polubienia mojej strony na Facebooku, dzięki której możesz być na bieżąco z moimi wpisami z kolejnych podróży.

www.facebook.com/seniorturysta1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *