MAROKO Marrakesz – Pałace, muzea i inne zabytki

MARRAKESZ – maj 2019

Będąc w Marrakeszu obowiązkowo trzeba odwiedzić muzea i pałace, żeby przybliżyć sobie wyobrażenie jak żyli i mieszkali Marokańczycy z tego rejonu państwa. Budowle udostępniane turystom posiadają zaledwie 100 – 300 letnią historię. Część z nich była zaniedbana i dopiero teraz, w związku ze wzmożonym ruchem turystycznym jest odrestaurowywana. To co akurat mnie się nie podobało, to niewielka ilość eksponatów i brak wyposażenia wnętrz.

Pałac Bahia – uważany za najpiękniejszy pałac Marrakeszu. Zbudowany pod koniec XIX wieku w stylu andaluzyjskim przez dwóch szambelanów sułtana – ojca i syna. Łatwo zaobserwować różnicę między dwoma skrzydłami pałacu. Jedna część usytuowana wokół bardzo dużego placu z fontannami i sadzawkami, wyłożonego marmurowymi płytkami, wokół którego znajdowały się pomieszczenia szambelana, wysokich rangą urzędników, pokoje gościnne oraz dla żon. Druga część jest mniejsza położona wokół niewielkich dziedzińców porośniętych bujną roślinnością. Sama nazwa pałacu „bahia” oznacza piękna i mądra, ponieważ pałac ten został wzniesiony przez szambelana dla ulubionej kochanki. W okresie protektoratu francuskiego w pałacu mieściła się siedziba gubernatora oraz stacjonowali tu wyżsi rangą oficerowie. W tym czasie w pałacu zostały dobudowane kominki, a cały pałac został zelektryfikowany.

Muzeum czynne od 10.00 do 18.00. We wtorki zamknięte. Cena biletu  70 MAD.

Dar el Bacha – był rezydencją Paszy z Marrakeszu w 1912 roku. Odbywały się tu wspaniałe, pełne przepychu przyjęcia z wielkimi tego świata z tamtych czasów, między innymi Winstonem Churchillem. Obecnie jest to nowo otwarte muzeum, bo zaledwie niewiele ponad rok temu. Pięknie odrestaurowana rezydencja z luksusowymi dekoracjami, bogato zdobionymi ścianami i kolumnami. Na ścianach boazeria z drewna cedrowego i zapierający dech, kasetonowy sufit, również z drewna cedrowego. Możemy przejść się po przepięknych wnętrzach i atrium. Planowane jest utworzenie w tym miejscu muzeum XXI wieku, czyli muzeum współczesnej sztuki marokańskiej.

Muzeum czynne od 10.00 do 16.00. We wtorki zamknięte. Cena biletu  60 MAD.

Grobowce Saadytów (Nekropolia Saadytów, Tombeaux Saadines) – miejsce pochówku członków dynastii Saadytów panującej w Maroku w XVI i XVII wieku. Saadyci, niewątpliwie w historii Maroka odegrali bardzo ważne znaczenie. Doprowadzili do zjednoczenia Maroka po trwającym wiele lat rozbiciu dzielnicowym, zreformowali podatki oraz administrację. Utworzyli nowoczesną flotę wojenną oraz armię wyposażoną w broń palną i artylerię.

Najdłuższa kolejka jest do Sali Dwunastu Kolumn, pomieszczenia pięknie zdobionego sztukateriami z cedrowym sufitem, miejsce pochówku syna sułtana i jego rodziny.

Czynne codziennie od 9.00 do 17.00. Cena biletu 70 MAD.

Muzeum Dar Si Said – pałac o typowej architekturze marokańskiej z XIX wieku jest wspaniałym świadectwem tego okresu architektury, zarówno pod względem struktury jak i wystroju. W muzeum tym gromadzone są zbiory pochodzące z okolic Marrakeszu. Możemy zobaczyć zbiory biżuterii, ceramiki, broni, dywanów i innych tkanin. Jeden z dziedzińców w formie ogrodu z pięknie kwitnącymi daturami i hibiskusami.

Muzeum czynne od 10.00 do 18.00, we wtorki zamknięte. Cena biletu 30 MAD.

Muzeum Marrakeszu  – mieści się w pałacu Dar Menebhi zbudowanym pod koniec XIX wieku, który jest przykładem klasycznej architektury mauretańskiej z fontannami na głównym dziedzińcu. Atrium, obecnie pokryte szklanym dachem, było miejscem centralnym pałacu, gdzie toczyło się życie towarzyskie i byli przyjmowani interesanci, a wokół niego były rozmieszczone pokoje mieszkalne. Na uwagę zasługuje ogromny żyrandol wykonany z drobnych, metalowych płytek. Zbiory muzeum to ceramika berberyjska, monety, książki i broń biała.

Muzeum czynne codziennie od godz. 9.00 do 18.30. Cena biletu 50 MAD.

Muzeum Tiskiwin – niewielkie prywatne muzeum, założone przez Holendra, pasjonata i kolekcjonera kultury saharyjskiej. We wnętrzach riadu możemy zobaczyć bogate zbiory kultury materialnej ludności berberyjskiej zamieszkującej północne tereny Sahary, a są to tkaniny, instrumentu, figurki, naczynia użytkowe i elementy wyposażenia wnętrza. Ciekawe, niedrogie i zdecydowanie warte odwiedzenia.

Muzeum czynne codziennie 9.00-12.30 i 14.30-18.00 Cena biletu 30 MAD.

Muzeum Kobiet (Musee de la Famme) – podobno jest to pierwsze na kontynencie afrykańskim muzeum utworzone w hołdzie kobietom. Nadrzędnym celem tego niewielkiego muzeum jest zaprezentowanie i zachowanie kultury kobiet marokańskich poprzez wystawy na temat ich działalności społecznej, politycznej, gospodarczej i kulturalnej na terenie Maroka. Niewielkie pomieszczenia mieszczące się na dwóch kondygnacjach.

Muzeum czynne codziennie 9.30 do 18.30. Cena biletu 30 MAD

Pałac Dar el Badi – niestety podczas naszego pobytu był nieczynny z powodu przyjazdu króla do Marrakeszu.

Normalnie czynne codziennie od 9.00 do 17.00. Cena biletu 70 MAD.

Medresa i meczet Ben Jusufa – koraniczna szkoła muzułmańska oraz meczet. Jeden z ważniejszych zabytków Marrakeszu jest zamknięty ze względu na prowadzone prace remontowe do 2021 roku.

Kubba Ba`Adyin – niewielka budowla w sąsiedztwie meczetu Ben Jusufa, która pełniła funkcje łaźni do rytualnych ablucji. Zamknięta ze względu na prace renowacyjne jeszcze przez najbliższe 2 lata.

W Marrakeszu jest jeszcze kilka niewielkich muzeów, w większości prywatnych. Nie da się wszystkiego obejrzeć. To, co udało nam się zobaczyć starałam się opisać i sfotografować. To wszystko i tak nie oddaje pełnego obrazu pałaców, muzeów i innych miejsc wartych zobaczenia w Marrakeszu. Kto ma ochotę nich wsiada do samolotu i leci, a potem proszę podzielić się ze mną swoimi wrażeniami 🙂 A tych, którzy już byli w Marrakeszu, proszę o podzielenie się swoimi uwagami. Zapraszam.

Dziękuję, że jesteś ze mną :).

Mam nadzieję, że zainteresował Cię mój wpis.

Czy chcesz zadać jakieś pytanie? Może napisać coś miłego? A może masz jakieś uwagi do tekstu ?

Śmiało, poniżej możesz to zrobić!

Jeśli podobał Ci się ten wpis, możesz udostępnić go znajomym. 

Dziękuję

Ola

Zapraszam do obserwowania mojej strony na Facebooku, dzięki której możesz być na bieżąco z moimi wpisami z kolejnych podróży.

www.facebook.com/seniorturysta1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *