WŁOCHY Sycylia w grudniu, część 2 – Taormina, Katania i Etna

SYCYLIA – grudzień 2019

TAORMINA – przepiękne miasteczko u podnóża Etny położone na skale i kaskadowo schodzące aż do morza. Fantastyczne położenie i niesamowity klimat miasta powoduje, że ściągają tu tłumy turystów. Największą atrakcją turystyczną Taorminy jest oczywiście Teatr Grecki z niepowtarzalnym widokiem na lazurową zatokę i dymiącą Etnę.

Co poza tym ? Niezliczona ilość wąskich i krętych uliczek, brak oznakowań jak wyjechać z miasta, GPS odmawia posłuszeństwa. Kosztowało nas to ponad godzinę jeżdżenia tam i z powrotem oraz masę zupełnie nie potrzebnych nerwów. Taormina to prawdziwa pułapka dla samodzielnych zmotoryzowanych turystów. Jeżeli ktoś wybiera się do Taorminy radzę samochód zostawić na parkingu poza miastem, a do centrum dojechać autobusem miejskim i już tylko rozkoszować się pięknymi widokami. Sugerowałabym przed wyprawą do Taorminy sprawdzić gdzie są takie parkingi.

 

KATANIA – miasto na wschodnim wybrzeżu, położone u podnóża Etny. Zamieszkaliśmy w bardzo sympatycznym apartamencie o nazwie Porta Garibaldi, niedaleko centrum. Przy rezerwowaniu noclegów zawsze korzystam z Booking.com.   Ogromnym atutem tego mieszkanka oprócz komfortu jest to, że właścicielką jest Polka, więc nie mamy żadnych problemów w porozumiewaniu się.

Samo miasto wielokrotnie niszczone  i odbudowywane ze względu na trzęsienia ziemi, obecnie jest drugim co do wielkości miastem Sycylii. W Katanii nie ma zbyt wiele ciekawych zabytków czy muzeów. Stare budynki w centrum miasta zbudowane są w większości z czarnego kamienia wulkanicznego i poprzez swoją kolorystyką, powodują przygnębiające wrażenie. W Katanii spędziliśmy dwa dni intensywnej pieszej turystyki, wliczając w to wyprawę na Etnę. To co zdążyliśmy zobaczyć i uważamy za ciekawe i ważne miejsca w Katanii opisuję poniżej:

Piazza del Duomo  Plac Katedralny. Przestronny, główny plac do którego schodzą się trzy główne ulice miasta, a mianowicie via Etnea, via Giuseppe Garibaldi i via Vittorio Emanuele II. W centralnej części placu znajduje się symbol Katanii czyli kamienna statua słonia, zwieńczona obeliskiem. W okół placu znajdują się liczne pałace pełniące obecnie funkcje publiczne.

Katedra świętej Agaty przy placu Katedralnym znajduje się bazylika mniejsza poświęcona patronce Katanii. Kościół wielokrotnie przebudowywany na skutek zniszczeń spowodowanych trzęsieniami ziemi. Pomimo, że teren ten był miejscem kultu religijnego od bez mała 1000 lat, to obecny wygląd bazyliki pochodzi z XVIII wieku i jest w stylu barokowym.

Via Etnea jedna z głównych ulic miasta, klasyczny deptak z luksusowymi sklepami, kawiarniami i restauracjami.. Na jednym końcu plac Katedralny, na drugim końcu, przy dobrej pogodzie, widok na Etnę.

Villa Bellini Ogrody Belliniego najstarszy park miejski w Katanii, pochodzi z połowy XIX wieku, kiedy to miasto Katania odkupiło tereny prywatnego ogrodu botanicznego i przeznaczyło do publicznego użytku. Zaczyna się bezpośrednio przy via Etnea i wznosi się ku górze. Na szczycie znajduje się altana dla zespołów muzycznych.

Corso Italia jedna z głównych ulic łącząca via Etnea z wybrzeżem. Znajduje się tu wiele markowych sklepów z najwyższej półki, kawiarni i restauracji ale również kilka ciekawych miejsc wartych uwagi

  • villa del Grado znana również jako villa Coruzza została wybudowana na początku XX wieku. Budynek składa się z części centralnej i czterech wieżyczek w narożach. Całość otoczona ogrodem śródziemnomorskim. Obecnie odrestaurowana i znajdują się w niej luksusowe sklepy z odzieżą damską i męską.
  • villa Manganelli została wybudowana dla księcia Manganelli z okazji jego trzeciego ożenku. Zasadniczo nigdy nie została całkowicie zamieszkała, przez co z czasem ulegała zniszczeniu. Różne koleje losu tego pięknego, secesyjnego pałacu spowodowały, że stoi teraz opuszczony i popada w dalszą ruinę.
  • fontanna dei Malavoglia monumentalna fontanna przedstawiająca epizod z epopei sycylijskiej Giovanniego Vergi I Malavoglia. Tematem fontanny jest przedstawienie dramatycznej sceny zatonięcia łodzi z tytułowym bohaterem powieści.
  • Tribunale di Catania – budynek sądu dla Katanii

Teatro Romano i Odeon                                                    cena biletu 7 E

Przy via Vittorio Emanuele II pod numerem 266 znajduje się wejście do teatru rzymskiego. Wejście jest z ulicy i wygląda jak wejście do zwykłego budynku mieszkalnego. Po przejściu na dziedziniec naszym oczom jawi się spora, starożytna budowla pochodząca z II wieku, przeznaczona na występy muzyczne i teatralne. Trochę zaniedbana, a szkoda

Aci Castello i Aci Terezza – dwa miasteczka oddalone od Katanii o około 10 kilometrów. Można tam dojechać autobusem komunikacji miejskiej lub miejskimi autobusami turystycznymi Oba te miasteczka wybudowane są na pokładach lawy wulkanicznej, która kiedyś spłynęła tutaj aż do morza, tworząc czarne skaliste wybrzeże.

  • Castello Normanno znajduje się w Aci Castello. Wybudowany na skalistym wybrzeżu, swoim kształtem przypomina ogromną łódź wpływającą na brzeg. Całość wybudowana  w średniowieczu na fundamentach bizantyjskiej fortyfikacji. Zamek wybudowany jest z czarnego kamienia wulkanicznego, a całość jest niezwykła i fascynująca. Z górnych tarasów rozciąga się piękny widok na całą okolicę. Bilet wstępu dla powyżej 65 to 1,5 E
  • Isole dei Ciclopi Wyspy Cyklopa znajdują się w Aci Terreza. Mały archipelag kilku wysepek powstałych w wyniku intensywnej działalności wulkanicznej około pół miliona lat temu.

 

ETNA – obowiązkowa wycieczka na Sycylii. No bo jak by to było, żeby być na Sycylii, a nie wjechać na Etnę ? Z tego powodu Sycylijczycy zrobili sobie prawdziwy biznes, gdyż musimy mieć świadomość, że jest to bardzo droga impreza. Wjazd do czynnych kraterów to około 100 E od osoby.

Z Katanii jedziemy samochodem około pół godziny do głównego parkingu na wysokości 1 930 m n.p.m., koszt 3 E. Następnie wsiadamy do kolejki linowej z niewielkimi 6 osobowymi wagonikami, przejazd 2 kilometrów z różnicą wzniesień 570 metrów, trwa około pół godziny. Zależy to od siły wiatru, ponieważ jeżeli wagoniki za bardzo się rozbujają, to kolejka się zatrzymuje i czekamy, aż siła wiatru się zmniejszy. Pod górę jechaliśmy 40 minut z 5 zatrzymaniami. W dół 30 minut z 1 zatrzymaniem. Koszt tej kolejki linowej to 30 E od osoby. Wysiadamy na wysokości 2 500 m n.p.m. w schronisku i trafiamy do prawdziwej krainy śniegu i silnego wiatru. Jest piękna słoneczna pogoda, bardzo dobra widoczność i bardzo zimno. Kolejny etap można odbyć ratrakiem za kolejne 65 E od osoby i dojechać do czynnych kraterów na wysokości 2 900 m n.p.m. ale i tak do szczytu Etny jest jeszcze daleko. Nie zdecydowaliśmy się na tą wyprawę po pierwsze ze względu na temperaturę, wiatr oraz koszt.

I to było na tyle opowieści o wyprawie na Sycylię. Pogodę mieliśmy bardzo zmienną od pięknej słonecznej przez sztormowe wichury aż po arktyczną zimę, a wszystko w jeden tydzień.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *