GRECJA Kreta i kultura minojska

KRETA – lipiec 2021

Tygodniowy wyjazd na Kretę był całkowicie wypoczynkowy czyli morze, plaża, basen i dużo, dużo słońca oraz grecka kuchnia. Ale ja jak to ja, nie mogłam nie skorzystać z okazji żeby zobaczyć chociaż niewielką część zabytków związanych z kulturą minojską.

Kultura minojska – zaczęła się kształtować około 5000 lat temu czyli 3000 lat p.n.e., a swój szczyt rozwoju osiągnęła 1500 lat p.n.e. i została uznana za pierwszą grecką cywilizację. Patrząc na rozwiązania architektoniczne i osiągnięcia konstrukcyjne jestem pełna podziwu, szacunku i pokory dla tej kultury. W takich miejscach zastanawiam się, na jakim etapie rozwoju byliśmy, my Polanie te 3500 lat temu ?

MALIA

Miasteczko położone 30 km na wschód od Heraklionu. Typowo nadmorski kurort z długą, piaszczystą plażą, dużą ilością hoteli oraz tawern i restauracji, gdzie można zjeść pyszne dania kuchni greckiej popijając zimnym winem domowym.

Miejscem naszego pobytu był uroczy, nieduży rodzinny hotelik przy samej plaży w Malii. Niewielka ilość gości hotelowych i miła atmosfera spełniła nasze oczekiwania udanego wypoczynku z dwoma wnuczkami.

Do najbliższego zabytku Pałacu w Malia miałyśmy do przejścia 3,5 kilometra. Doszłyśmy beż większych problemów ale w drodze powrotnej skorzystałyśmy z taksówki.

Pałac w Malia – jest to trzeci co do wielkości pałac minojski, położony na powierzchni ponad 7000 m kw. Odkryty i opisany został na przełomie XIX i XX wieku. Obecnie udostępniony dla turystów. Najważniejsza część starego miasta nakryta jest zadaszeniem, które zapobiega niszczącemu działaniu słońca i deszczów.

Przyjmuje się, że budowa Pałacu w Malia rozpoczęła się około 1900 lat p.n.e. na miejscu sporej osady. To co możemy oglądać pochodzi z okresu od 1700 do 1450 lat p.n.e., kiedy to wszystkie ośrodki kultury minojskiej zostały zniszczone przez Achajów, którzy najechali na Kretę. W pałacu możemy podziwiać duży dziedziniec, dwukondygnacyjne pomieszczenia, teatr, sanktuarium, warsztaty rzemieślnicze oraz magazyny.

 

HERAKLION

Knossos – największy i najokazalszy pałac kultury minojskiej zwany również pałacem Minosa (w mitologii greckiej króla i prawodawcy Krety oraz sędziego zmarłych w Hadesie). Pałac znajduje się na przedmieściach Heraklionu ale bez problemu możemy dojechać autobusem kursującym co 15 minut spod Muzeum Archeologicznego w centrum miasta.

Bardzo rozległy teren z dużą ilością zabudowań, niejednokrotnie dwu – trzy kondygnacyjnych, teatr, warsztaty rzemieślnicze, magazyny, a wszystko zachowane w znacznie lepszym stanie niż pałac Mali. Do Knossos w okresie jego świetności była doprowadzona bieżąca woda, funkcjonowała również kanalizacja. Ciekawostką jest to, że podobno w Knossos znajdowała się pierwsza na świecie toaleta ze spłuczką

Muzeum Archeologiczne – muzeum starożytności z niezwykle bogatymi zbiorami kultury minojskiej, takich jak rzeźby, biżuteria, ceramika oraz inne wyroby rzemieślnicze. Zbiory obejmują różne okresy od tych najstarszych 7000 lat p.n.e. do IV-V wieku p.n.e.. Jest to największe muzeum gromadzące eksponaty z wykopalisk na wyspie i drugie pod względem zbiorów antycznych pamiątek i wykopalisk po Muzeum Archeologicznym w Atenach.

 

Muzeum Historii Naturalnej – mieści się w odrestaurowanych budynkach przemysłowych znajdujących się na nadbrzeżu. Nowoczesne, interaktywne muzeum przedstawiające środowisko przyrodnicze Krety. Sporą część zajmuje ekspozycja z dinozaurami, które wyczuwając ruch zaczynają poruszają się i wydawać różne dźwięki. Ponieważ Kreta znajduje się w strefie trzęsień ziemi dlatego urządzono tu platformę z symulatorem. Podczas pokazu podane są informacje jak prawidłowo należy się zachowywać podczas trzęsienia ziemi, a na koniec sami na własnej skórze możemy odczuć, co się dzieje podczas najsilniejszych trzęsień, które miały miejsce w ostatnich latach na świecie. Bardzo ciekawe muzeum i wspaniała atrakcja przede wszystkim dla dzieci ale dla dorosłych też.

 

I na koniec – tak wygląda człowiek „zmęczony” tygodniowym pobytem na Krecie

Prawdziwy relaks

Dziękuję, że jesteś ze mną :).

Mam nadzieję, że zainteresował Cię mój wpis.

Czy chcesz zadać jakieś pytanie? Może napisać coś miłego? A może masz jakieś uwagi do tekstu ?

Śmiało, poniżej możesz to zrobić!

Jeśli podobał Ci się ten wpis, możesz udostępnić go znajomym. 

Dziękuję

Ola

Zapraszam do obserwowania mojej strony na Facebooku, dzięki której możesz być na bieżąco z moimi wpisami z kolejnych podróży.

www.facebook.com/seniorturysta1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *