HISZPANIA Bilbao – zimowe zwiedzanie stolicy Kraju Basków

Cel podróży: Bilbao, Hiszpania

Termin: luty 2018 r.

Bilbao to jedno z większych miast Hiszpanii, leżące na północy kraju u wybrzeża Zatoki Biskajskiej. Kiedyś potęga przemysłowa, obecnie przyciąga do siebie główną atrakcją turystyczną, którą jest Muzeum Guggenheima. Samo miasto bardzo ładne i niezwykle przyjazne dla turystów. Wystarczy na chwilę przystanąć z mapą w ręku i zagubioną miną, a od razu ktoś podejdzie i spyta czy może w czymś pomóc albo od razu wskazuje drogę do atrakcji turystycznych.

Bilbao leży nad rzeką Bilbao. Na co dzień spokojna rzeka w 1983 roku była przyczyną wielkiej powodzi, która w znaczmy stopniu zniszczyła miasto i spowodowała kryzys gospodarczy. Wielu mieszkańców opuściło miasto przenosząc się w inne rejony Hiszpanii. Obecnie ślady kataklizmu z przed 35 lat są niezauważalne, a miasto wygląda wręcz kwitnąco nawet na początku lutego.

Bilbao jest zdecydowanie miastem czystym, zadbanym, bezpiecznym i bardzo przyjaznym.

Kiedy idziemy ulicą warto zobaczyć jak wyglądają wejścia do budynków, również mieszkalnych. Piękne przeszklone i ozdobne drzwi wejściowe, a wewnątrz marmury i dywany. To robi wrażenie.

Jak dotrzeć do Bilbao ?

Najłatwiej dolecieć do Santander, które jest położone około 60 km od Bilbao, liniami Wizzair. Na lotnisku  Santander obok punktu informacji turystycznej stoi automat do zakupu biletów autobusowych. Cena biletu to 6.65 E. Przystanek autobusowy 100 metrów w prawo od wyjścia z lotniska.

I tu jest problem, miejsca są numerowane, tak więc może się okazać, że w najbliższym autobusie zabraknie miejsc, a następny będzie za godzinę lub więcej. Można kupić bilety przez Internet na stronie www.alsa.es  na konkretny autobus, a co jeśli samolot z jakiś przyczyn będzie opóźniony ? Niewątpliwie jest ryzyko, że możemy spędzić trochę czasu na lotnisku lub wsiąść w autobus do dworca w Santander i stamtąd łapać pociąg do Bilbao.

Jak zwiedzać Bilbao ?

Zwiedzanie i przemieszczanie ( transport: metro, autobusy, tramwaje i funicular ) po mieście znacznie ułatwia zakup karty BBCARD  w punkcie informacji turystycznej. Karty są dostępne w różnych opcjach:

Bilbao Bizkaia Card – 24h: 10,00 E

Bilbao Bizkaia Card – 48h: 15,00 E

Bilbao Bizkaia Card – 72h: 20,00 E

Uwaga !!!! 24 h to nie jest 24 h, to znaczy jeżeli zaczniemy o 11.00 to nie znaczy, że karta jest ważna do 11.00 następnego dnia, a ważna jest tylko w jednym dniu. W przypadku tych kart 24 h = 1 dzień zwiedzania.

Można też kupić karty tylko na sam transport Barik, którą kupuje się za 3 E, następnie doładowuje w automatach np. na stacjach metra.

Więcej informacji na stronie www.bilbaobizkaicard.com            

Punkt informacji turystycznej jest w bezpośrednim sąsiedztwie Dworca kolejowego Abando. Niestety nie posiadają informatora, które muzea i atrakcje są za darmo. Z tego względu w wielu miejscach spotykamy się ze zdziwieniem, że taka karta obowiązuje i trzeba się trochę wykłócać o swoje zniżki. Niestety, tak nam się zdarzyło w kilku miejscach.

A teraz, co należy zwiedzić i za ile ?

Katedra Santiago

Piękna gotycka katedra, położona w centrum starej dzielnicy Siete Calles ( siedem uliczek ), zbudowana została w XIV pod wezwaniem św. Jakuba. Od 1931 r. uznana jest za historyczne i artystyczne dziedzictwo Hiszpanii. Katedra znajduje się na szlaku św. Jakuba do Santiago de Compostela. Była od czasów średniowiecza i jest do dzisiaj miejscem modlitwy pielgrzymów podążających do miejsca spoczynku św. Jakuba Większego, jednego z dwunastu apostołów, uczniów Jezusa Chrystusa.

Dostępne do zwiedzania są kościół, zakrystia oraz krużganki.

Bilet trzeba kupić, dla osób 65+ wynosi 4 E, który obejmuje dodatkowo wejście do kościoła św. Antoniego.

Kościół św. Antoniego

Gotycki kościół wybudowany w XV wieku, a w kolejnych latach była dobudowywana i przebudowywana. Położony jest bardzo malowniczo, bezpośrednio nad rzeką Bilbao, przy mości św. Antoniego w tle kolorowych kamieniczek i właśnie z tego powodu jest częstym tematem zdjęć, obrazów i fototapet.

pl.dreamstime.com      

Muzeum Guggenheima

Opłata obowiązkowa – osoby 65+ – 7,50 E czyli połowę normalnego biletu.

Dekonstruktywistyczny  budynek autorstwa Franka O. Gehry`ego, obłożony złocistą blachą stwarza niesamowite wrażenie w słońcu. Wewnątrz 4 piętra ekspozycji sztuki współczesnej i bardzo nowoczesnej. Wiele sal robi wrażenie pustych. Najważniejszy obraz to oczywiście Picasso w ilości sztuk jeden, przedstawiający kobietę z okiem frontalnym. Ciekawy jest samochód VW garbus rozłożony na części pierwsze oraz dziwny labirynt z blachy okrętowej. Nie jestem wielką miłośniczką sztuki bardzo współczesnej dlatego oprócz wyglądu zewnętrznego budynku nie zrobiło na mnie większego wrażenia.

Nie wolno robić zdjęć w salach ekspozycyjnych.

Muzeum Biskajskie  Euskal Museoa Bilbao

Nieczynne we wtorki, z kartą BBCard bezpłatnie.

Muzeum etnograficzne obejmujące historię kraju Basków. Możemy tu zobaczyć meble, ceramikę, stroje ludowe oraz działy dotyczące głównych źródła utrzymania mieszkańców – rybołówstwo, kowalstwo, tkactwo, hodowla owiec, a co za tym idzie produkcja serów oraz pozyskiwanie wełny.

Muzeum Archeologiczne

Z BB Card bezpłatnie.

Niewielkie muzeum zlokalizowane vis a vis Muzeum Biskajskiego czyli przy placu Miguel Unamuno. Zobaczyć możemy to co zwykle w regionalnych muzeach archeologicznych: biżuterię, misy, dzbany, narzędzia, groby i makiety pt. jak to dawniej było. Skromne ale warte odwiedzenia.

Muzeum Morskie Martitime Museum

Z BBCard bezpłatnie.

Zlokalizowane w zasadzie pod mostem Euskalduna i rondem, które stanowi dach muzeum, dając w ten sposób świetne wykorzystanie nieużytkowej przestrzeni. Muzeum zlokalizowane jest na terenie dawnej stoczni rzecznej.

http://www.museomaritimobilbao.eus

Ekspozycje jak to w muzeum morskim związane są z wielowiekową historią przemysłu stoczniowego w mieście Bilbao, trochę sprzętów ze statków, trochę modeli statków, trochę map, trochę rysunków itp.

Muzeum Sztuk Pięknych Iberdrola Museo 

W tym muzeum trzeba było zapłacić za bilet, dla seniorów 7 E.

Zbiory malarstwa, rzeźby, sztuki użytkowe głównie szkoły hiszpańskiej obejmujące okres od XII w. do współczesności. Można tu podziwiać dzieła Murillo, el Greco, Cranacha, Sorolli i innyh. Muzeum posiada największą kolekcję twórczości artystów baskijskich. Bardzo bogata i ciekawa kolekcja , na pewno warta zobaczenia.

Co powinniśmy zobaczyć i dlaczego ?

Dworzec kolejowy Abando

Znajduje się w centrum miasta i jest główna i najważniejszą stacją kolejowa w Bilbao, otwarta w 1870 roku i przebudowana w 1940 r. Warto zobaczyć piękne witraże i fasadę od strony rzeki.

Na marginesie jeżeli chcecie jechać pociągiem w Hiszpanii, kupujcie bilety przez internet gdyż będzie on o połowę tańszy niż w kasie dworcowej. Z Bilbao jechałam do Madrytu i bilet przez internet kosztował 23 E, ten sam bilet w kasie na dworcu kosztował 53 E

Plazza Nueve

Plac wewnątrz starej części Bilbao, typowy zabudowany z czterech stron tworząc przestronne miejsce dla licznych kawiarenek i barów. Niestety w zimie wygląda to mizernie ale jestem sobie wstanie wyobrazić popołudniową atmosferę, kiedy wszędzie stoją stoliki, plac wypełnia muzyka i gwar ludzi. Tak, trzeba będzie przyjechać jeszcze raz.

Most pieszy Zubizuri

Zaprojektowany przez Santiago Calatrava został otwarty w 1997 r.. Most składa się z zakrzywionej kładki, która jest podtrzymywana przez stalową konstrukcję zawieszoną nad głowami. Zobaczyć i przejść się trzeba ze względu na ciekawą architekturę oraz przechodząc przez ten most bardzo łatwo trafimy do fenicularu – kolejki górskiej.

Panorama Bilbao ze wzgórza Artxanda i przejazd kolejką funicular 

Z katrą BBCard za darmo. Kolejka wybudowana w 1915 r ma trasę 770 m przy różnicy wzniesienia 226 m. Największe nachylenie terenu wynosi 45 %. Kolejka pokonuję tą trasę w 3 minuty i kursuje co 15 minut. Jednorazowo może zabrać 70 osób. Wrażenie nie do opisania, zdecydowanie trzeba zobaczyć.

Panorama ze wzgórza Artxanda oczywiście przy pięknej pogodzie zdecydowanie warta polecenia. W dole miasto z Muzeum Guggenheima, a w tle szczyty górskie pokryte śniegiem.

Azkuna Zentro

Wybudowany w 1905 budynek magazynu win po latach swojej świetności stał przez ponad 30 lat pusty, zaniedbany i chylący się ku ruinie. Architekt Philippe Starck podjął się adaptacji i stworzenia w tym miejscu centrum biznesowo – kulturalno – sportowe. Przy zachowaniu starych murów magazynów wewnątrz zostały wbudowane 3 budynki, które podparte są na 43 kolumnach. Każda z kolumn jest inna i wykonana z innych materiałów symbolizując różnorodność kulturową i religijną społeczeństwa.

Na ostatnim piętrze znajduje się basen pływacki z przeźroczystym dnem, tak więc spacerując na dole możemy obserwować osoby pływające 3 piętra wyżej.

Azkuna Zento jest to przykład transformacji społeczno – gospodarczej i urbanistycznej, która pozostawia przemysłową przeszłość wbudowując w to nowoczesność. Czyli jak nie burzyć tylko wykorzystywać jako elementy nowego.

Mercado de la Ribera – Hala targowa 

Położona na rzeką Bilbao w sąsiedztwie kościoła San Anton. Wewnątrz stragany z mięsem, rybami i owocami morza, warzywami i inne. Ceny produktów n tej hali stanowią wyznacznik cen w regionie.

W 1990 roku hala Ribera została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa ponieważ była w owym czasie największą  powierzchnią handlową pokrytą w całości stałym dachem i z  największą ilością straganów.

Teatr Arriga 

Największa scena Bilbao, wystawiane są tu sztuki teatralne, opery oraz balet. Można zwiedzać tylko w soboty i niedziele w godz. 11.00 – 13.00. Można zobaczyć salę widowiskową, zaplecze i pracownię kostiumów

Powódź, która przeszła przez Bilbao w 1983 r. sięgała 2 piętra Teatru Arriga.

Most biskajski – Puente Colgante lub Biskaiko Zubia

Most gondolowy wybudowany w roku 1983 na podstawie projektu Alberta Palaccio, jednego z uczniów Gustawa Eiffla. Gęsta zabudowa nabrzeży uniemożliwiała budowę mostu łączącego obie strony rzeki. Wybudowanie mostu, który w gondoli mógł przewozić dużą ilość osób i pojazdów, a jednocześnie nie utrudniać ruchu statków wpływających do portu w głębi lądu był rozwiązaniem idealnym. Częściowo zbombardowany podczas wojny domowej został odbudowany w 1941 r.

Współczesna gondola zabiera 6 – 7 samochodów, motocyklistów, rowerzystów i około 50 osób. Przejazd trwa kilka minut i kosztuje 0,40 E. Dla śmiałków – można przejść kładką na górze mostu.

Najlepiej dojechać kolejką metra linią 2 do stacji Portugalete, zejść do nabrzeża przejechać gondolą i wrócić metrem linii 1 ze stacji Areeta. Przejazd metrem w jedną stronę trwa ok. 20 minut. Dlaczego tak ? Stacja metra Portugalete jest położone na znacznym wzniesieniu, z doświadczenia własnych nóg wiem, że lepiej schodzić, niż wdrapywać się pod górę.

Jest to pierwszy, a za razem najstarszy most gondolowy na świecie. Od roku 2006 wpisany jest na listę światowego dziedzictw UNESCO

Promenada Portugalete

Po stronie Portugalete warto się przejść promenadą od mostu Baskijskiego w kierunku morza i obejrzeć  piękne rezydencje, niektóre pięknie odrestaurowane, a inne niestety zaniedbane.

Kilka fotografii z miasta Bilbao i budynki w różnych stylach i z różnych epok.

Na zakończenie. W Bilbao jest bardzo dużo miejsc gdzie można coś przekąsić ( tapas cena 1 – 3,50 E ) oraz wypić kawę lub kieliszek wina.

Dziękuję, że jesteś ze mną :).

Mam nadzieję, że zainteresował Cię mój wpis.

Czy chcesz zadać jakieś pytanie? Może napisać coś miłego? A może masz jakieś uwagi do tekstu ?

Śmiało, poniżej możesz to zrobić!

Jeśli podobał Ci się ten wpis, możesz udostępnić go znajomym. 

Dziękuję

Ola

Zapraszam do obserwowania mojej strony na Facebooku, dzięki której możesz być na bieżąco z moimi wpisami z kolejnych podróży.

www.facebook.com/seniorturysta1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *