HISZPANIA Toledo luty 2018 r.

TOLEDO

Podczas pobyty w Madrycie często spotykaliśmy się z reklamami przejazdów do Toledo i w końcu daliśmy się skusić na taką wycieczkę. Koszt to 20 E dla osób w wieku 65+, mamy w tej cenie zapewniony przejazd autokarem turystycznym w obie strony, mapę Toledo, ogólne informacje o Toledo i czas wolny ok. 5 godzin. Tak, zgadzam się, że w Toledo można spędzić kilka dni i powiedzieć, że to mało. Sama spędziłabym cały dzień w katedrze Najświętszej Marii Panny kontemplując każdy szczegół. Zasadniczo czas dany nam przez organizatorów przejazdu jest wystarczający, żeby szybkim krokiem zobaczyć pobieżnie główne atrakcje turystyczne.

Toledo położone jest ok 70 km od Madrytu i przejazd autokarem w jedną stronę trwa trochę ponad godzinę. Przy okazji możemy zobaczyć sieć autostrad znajdujących się pod powierzchnią ziemi, o których nie mamy pojęcia spacerując po mieście i dziwiąc się czasami, jaki mały jest ruch samochodowy w Madrycie.

Z parkingu autobusowego wjeżdża się długim ciągiem schodów ruchomych na szczyt wzgórza, na  którym położone jest Toledo. Uprzedzam, że w mieście jest dużo schodów oraz dosyć stromych zejść i podejść.

Pomnik Miguela Cervantesa, jego żona pochodziła właśnie z Toledo

Katedra Najświętszej Marii Panny

Katedra Najświętszej Marii Panny w Toledo jest jedną z największych i najważniejszych budowli sakralnych w stylu gotyckim, jej budowę rozpoczęto w XIII w., a ukończono pod koniec  XV w., kiedy to władcami Hiszpanii byli królowie katoliccy. Ukończenie budowy zbiegło się z obchodami uczczenia odkrycia nowych lądów przez Kolumba.

Katedra ma 120 m długości i 59 m szerokości, sklepienie podparte jest na 88 kolumnach. W całym kompleksie katedralnym znajduje się 750 witraży, najstarsze z XIV w. Wewnątrz świątyni znajdują się 22 kaplice główne i pomniejsze, które otaczają sanktuarium katedry.

Wnętrze katedry jest niezwykle bogato zdobione, znajdują się tam dzieła malarskie wielkich mistrzów takich jak el Greco, Valesquez, Goia, Van Dyck, Rubens, Tycjan oraz wielu innych. W jednej z kaplic wystawiona jest ogromna złota monstrancja mierząca 3 m wysokości i podarowana przez Corteza z Meksyku. Na uwagę na pewno zasługuje retabulum ( ozdobna nadbudowa nad ołtarzem głównym ) oraz barokowy ołtarz el Transparente. Katedra wraz ze swoimi wszystkimi dziełami sztuki stanowi swoiste muzeum, którego nie można pominąć podczas zwiedzania Toledo.

Bilety trzeba kupić, stojąc w kolejce, w sklepiku z pamiątkami na przeciwko wejścia do katedry. Dla osób 65 + – to 7 E, ewentualnie audio przewodnik 3 E.

Piękne retabulum z przełomu XV i XVI w.
3-metrowa, złota monstrancja

Muzeum de Santa Cruz

Muzeum sztuki hiszpańskiej umiejscowione w budynku z XVI w., w którym pierwotnie znajdował się szpital.  W 1961 r. został adaptowany na potrzeby muzeum i obecnie możemy zobaczyć tam galerię sztuki sakralnej z kilkoma obrazami el Greco, galerię malarstwa hiszpańskiego malarza Sorolli, wystawę ceramiki. Ciekawe i duże muzeum warte naszych odwiedzin

Osoby 65+ wchodzą bezpłatnie

Dziedziniec muzeum Santa Cruz
Obrazy Joaquina Sorolli
Muzeum Santa Cruz

Alcazar

Alcazar nazwa pochodzi z języka arabskiego i oznacza warowny, a zarazem reprezentacyjny pałac, dlatego też w Hiszpanii wielokrotnie możemy spotkać się z tym pojęciem. Źródła podają, że alkazar w Sewilli jest najpiękniejszym przykładem architektury tego typu.

Zbliżając się do Toledo pierwsze, co zobaczymy z daleka będzie górująca na pozostałą częścią miasta twierdza Alkazar. Historia tej kamiennej fortecy sięga XII w., kiedy to została wzniesiona w miejscu starej romańskiej fortyfikacji z III w. W XVI w. Alcazar zostało rozbudowane i mieściła się nim Akademia Wojskowa. W okresie wojny domowej w Hiszpanii doszło do buntu kadetów szkoły wojskowej, co spowodowało oblężenie twierdzy i ciężkich walk trwających 70 dni. Po zakończeniu wojny domowej Alcazar stało się symbolem nacjonalizmu.

Obecnie w Alkazar Toledo mieści się muzeum armii, podzielone na różne działy, obejmujące bogatą historię toczonych wojen, podbojów i kolonizacji będących udziałem państwa hiszpańskiego na przestrzeni wieków. Przed nami 4 piętra ciekawych ekspozycji, do przejścia jakieś 2 km. Warto zobaczyć, żeby docenić jaką potęgą wojskową na lądzie i na morzu była Hiszpania.

Dla osób 65+ wstęp bezpłatny.

Alcazar od strony tarasu widokowego

Zwiedzanie kościołów jest płatne i wejście do każdego zabytku kosztuje 2,80 E, niestety nie ma żadnych zniżek. Dla ułatwienia życia turysty można kupić za 9 E opaskę uprawniającą do wejścia do 7 najważniejszych miejsc kultu religijnego ( wyłączając Katedrę ). Nie oszukujmy się i tak więcej niż 3 – 4 nie jesteśmy wstanie zobaczyć. Nam udało się obejrzeć 3 czyli kosztowało nas to 8,40 E od osoby.

Więcej informacji na stronie www.toledomonumental.com

Kościół San Tome 

Niewielki kościółek i nie zbyt ciekawy z XII w. Początkowo był meczetem, następnie przekształcony w kościół katolicki, dlatego możemy się dopatrzeć w nim elementów stylu mudejar.  Kościół przyciąga do siebie pielgrzymów i  turystów obrazem Pogrzeb hrabiego Orgaza, przełomowym dziełem w dorobku artystycznym EL Greco. Słynny malarz namalował ten obraz, w czasie gdy mieszkał w Toledo i kościół San Tome był jego kościołem parafialnym.

Synagoga Santa Maria la Blanca

Wzniesiona w 1180 r. uważana jest za najstarszą synagogę w Europie. Została zbudowana na terenie katolickiego królestwa Kastylii przez islamskich architektów do użytku żydowskiego. Synagoga uważana jest za symbol współpracy między trzema kulturami zamieszkującymi Półwysep Iberyjski w średniowieczu.  W 1391 r. na skutek działań kościoła katolickiego w pogromie zostali zabici prawie wszyscy żydzi mieszkający w Toledo. Wkrótce po tym synagoga została przekształcona w kościół katolicki.   W 2013 r. społeczność żydowska wystąpiła o zwrot synagogi ale zgody nie otrzymała, gdyż nie jest bezpośrednim potomkiem pierwotnych właścicieli. Obecnie jest własnością kościoła katolickiego i nie są w niej odprawiane żadne msze.

Synagoga jest trzecim zabytkiem pod względem najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w Toledo Toledo.

Monastery of San Juan de los Reyes

Klasztor ufundowany zostały z pod koniec XV w. przez króla Ferdynanda II z Aragonii i jego żony królowej Izabeli I Kastylijskiej w podziękowaniu za narodziny syna, księcia Jana oraz zwycięstwo w bitwie pod Toro nad wojskami portugalskimi. Klasztor został poświęcony św. Janowi Ewangeliście i przeznaczony dla zakonu franciszkanów. Duży kompleks, pięknie odrestaurowany, warto zobaczyć.

sufit nad krużgankami

Podsumowując. Tak, zdecydowanie warto pojechać do Toledo. Piękne, urokliwe miasteczko z stromymi, wąskimi i krętymi uliczkami, na których nie wiem jakim cudem odbywa się ruch samochodowy, a jednak jest to możliwe. Świetna atmosfera i moc wrażeń.

Wbrew pozorom jest to uliczka o ruchu dwukierunkowym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *