ALBANIA Kruja, wyprawa na Zamek Skanderbega

Lipiec 2022. Jeżeli wybieramy się do Krui z Tirany, to należy dojechać autobusem miejskim do South and North Bus Terminal na dość egzotyczny dworzec autobusowy linii podmiejskich, znajdujący się na obrzeżach miasta. Tam trzeba przesiąść się do busika, który na szybie ma odpowiednią nazwę miasta. Należy się dopytać o bezpośredni bus do zamku Kruja. Ja tego nie zrobiłam, więc dojchałam do miasteczka Fushe Kruja, a następnie musiałam się przesiąść do następnego busika jadącego do zamku. W drodze powrotnej jechałam bez przesiadek do Tirany. Cena biletu jest sprawą bardzo tajemniczą, gdyż nie ma wywieszonych cen i nie ma biletów. Lokalni mieszkańcy płacili 100 leków, ode mnie chciał 200 leków. Kiedy uparłam się, że chcę bilet, to wielce obrażony pan kierowca wydał mi bilet, ostentacyjnie przekreślając długopisem cenę 100 lek i poprawiając na 200 leków. Tak więc, nie wiem jaka jest cena za przejazd, myślę że raczej uznaniowa.

Na zwiedzanie Krui wystarczą dwie – trzy godziny.

Kruja to najstarsza stolica Albanii, poza tym ciche, senne miasteczko.

Zamek Skanderbega

rekonstrukcji dokonano w 1982 roku z inicjatywy i według projektu Panavery Hodży architektki, córki dyktatora. Fakt, że jest to raczej swobodna interpretacja, podobno sporo odbiegająca od prawdy historycznej dotyczącej obiektu. Mam wrażenie, że w tamtym czasie nie było zbyt wielu chętnych, żeby poddać krytyce dzieło córki dyktatora. W budynku zgromadzone są różne dokumenty i eksponaty związane z historią miasta oraz regionu. Sale wyposażone są w repliki mebli z okresu średniowiecza. Ściany pokrywają malowidła opiewające bohaterstwo Skanderbega. Wystawiona jest kopia bardzo charakterystycznego hełmu oraz oręża bohatera wykonana na podstawie średniowiecznych rycin. Wchodząc do zamku stajemy przed rzeźbą Skanderbega i jego drużyny.

Skanderbeg właściwie Gjergj (Jerzy) Kastrioti urodził się w roku 1405 w Krui jako syn, albańskiego księcia i osmańskiego lennika. Po upadku Cesarstw Serbskiego, Albania była podzielona była pomiędzy lokalnych przywódców. Ojciec Jerzego pełnił służbę w tureckim wojsku. Kiedy młody książę Jerzy dorósł wraz z braćmi został wysłany na służbę przy armii tureckiej. Wykazując się dużymi zdolnościami militarnymi, szybko zrobił karierą wojskową w wyniku, której otrzymał tytuł beg (obecnie bej) czyli osmański namiestnik cywilno-wojskowy. Po kolejnych sukcesach przyjął przydomek Skander czyli Aleksander, nawiązując w ten sposób do Aleksandra Macedońskiego.

Po wybuchu powstania antytureckiego przywództwo zbrojnego zrywu przejęła rodzina Kastariotów i oczywiście Skanderbeg, który osiadł w Krui, budując tam swój zamek-twierdzę. W tymże zamku Skanderbeg zaczął planować kolejne walki wyzwoleńcze spod potęgi osmańskiej, do których doszło w 1443 roku. W następnym roku Skanderbeg zorganizował w Lezhy spotkanie przedstawicieli albańskich grup szlacheckich. Wszyscy zgodzili się walczyć razem przeciwko Turkom i wybrali Skanderbega jako swojego wodza. Przez następne 25 lat z powodzeniem jednoczył Albanię, zyskując podziw i uznanie w całym kraju, ale również w państwach ościennych. Skanderbeg zmarł w 1468 roku.

Skanderbeg jest dziś bohaterem narodowym Albanii. Istnieje wiele muzeów i pomników postawionych na cześć tego wielkiego bohatera, który żył w czasach naszego Grunwaldu. Najważniejszym jest Muzeum Skanderbega w Krui.

Ciekawostka

W literaturze Skanderbeg stał się symbolem zjednoczenia zwaśnionych rodaków wobec przytłaczających sił wspólnego wroga. Relief przedstawiający Skanderbega znajduje się nad trzecią kondygnacją fasady Złotej Kamienicy przy Długim Targu w Gdańsku. Nawet jeżeli, jest to postać odległa dla naszej kulturze, to albańskiego księcia uznano za osobistość dostatecznie bliską wartościom gdańszczan aby upamiętnić go na fasadzie jednej z bardziej reprezentacyjnych kamieniczek Gdańska. Jak będę w Gdańsku, to zrobię zdjęcie i umieszczę w tym miejscu.

Meczet na Zamku w Krui

Stary meczet, czyli Meczet Sułtana Mehmeta Fatiha, którego nazwa została zachowana przez miejscowych do dziś. Znajdowała się tu również łaźnia turecka, która służyła potrzebom garnizonu po inwazji osmańskiej na Zamek w Krui. Szacuje się, że meczet-łaźnia turecka powstał około 1478-1490. Meczet został uszkodzony w 1831 roku, gdy podczas działań zbrojnych armia osmańska rozbiła mury zamku.

Muzeum Etnograficzne

zamknięte z powodu prac konserwatorskich

Turecki Bazar

U podnóża zamku znajduje się bardzo klimatyczna uliczka wyłożona brukiem. Po obu stronach znajdują się stare domy reprezentujące styl bałkańskim, w których znajdują się sklepy z pamiątkami dla turystów.  Ceramika, wyroby z drewna, biżuteria, haftowane obrusy, kilimy, miedziane dzbanki do parzenia kawy, dywany, które są ręcznie tkane na miejscu. Każdy może znaleźć coś ciekawego  dla siebie, zwłaszcza, że Polacy mają zniżkę za Lewandowskiego. Sprzedawcy posługują się już łamaną Polszczyzną na potrzeby obsługi klientów.

Turecki Bazar w Krui jest najstarszym bazarem w Albanii z oryginalnym rynkiem sprzed 400 lat. Dogodnie położony przy głównej drodze prowadzącej do Zamku stanowił przez wiele lat miejsce wymiany towarów oraz handlu różnymi produktami dla ludności z okolicznych wiosek i miast. Przez prawie sto lat bazar nie funkcjonowała, dopiero w 2005 roku z okazji 600-tnej rocznicy urodzin Skanderbega ponownie uruchomiono bazar. Pięknie odrestaurowano i przywrócono do świetności około trzydziestu domów, mieszczących przede wszystkim sklepy pamiątkarskie.

Czy warto jechać do Krui ? Pewnie tak, ze względu na etos, chyba jedynego bohatera w historii Albanii, o którym są legendy i którego imieniem nazwany jest główny plac w Tiranie. Sam Zamek nie budzi większych emocji, Muzeum etnograficzne zamknięte. Jedynie, co mnie zauroczyło to Turecki Bazar.

Dziękuję, że jesteś ze mną :). Mam nadzieję, że zainteresował Cię mój wpis.

Czy chcesz zadać jakieś pytanie? Może napisać coś miłego? A może masz jakieś uwagi do tekstu ?

Śmiało, poniżej możesz to zrobić!

Dziękuję

Ola

Jeżeli chcesz być na bieżąco z moimi podróżami możesz polubić stronę:

www.facebook.com/seniorturysta1/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *