PERU Cuzco i historyczne okolice tego pięknego miasta

Czerwiec 2022

Imperium Inków powstało w XII wieku, a momentem największego rozkwitu państwa Inków był  XIV wiek. Wokół Cuzco, które było inkaską stolicą, znajduje się wiele niezwykle ciekawych stanowisk archeologicznych. Każde z nich ma swoją historię, która daje nam wyobrażenie o potędze i wysokiej kulturze tego narodu.

Tambomachay

Na obrzeżach miasta Cuzco znajduje się archeologiczne stanowisko, które prawdopodobnie było Światynią wody, ale pełniło również funkcje militarne i ceremonialne. Na kompleks składają się trzy kamienne tarasy, posiadające nisze wbudowane w boczne ściany. W okresie świąt inkaskich w nisze wstawiane były mumie byłych władców, natomiast w mniejsze nisze wstawiano posążki różnych bóstw. Obiekt powstał na naturalnym źródle, które doprowadza wodę do mniejszych kanałów, stanowiących część tarasów. Tarasy są tak usytuowane, że najpierw spływa jeden strumień, który daje początek dwóm strumieniom na następnym tarasie, po to by na niższym tarasie połączyć się znowu w jeden strumień. Dla Inków woda stanowiła święty żywioł, więc możliwe że miejsce to było przeznaczone kultowi tego żywiołu.

Pucapucara

Na wzgórzu skąd rozpościera się wspaniały widok na Cuzco znajduje się jedna z obronnych strażnic, w której stacjonowało 30 wojowników. Do zadań tego miejsca należało obserwacja terenu i potencjalnych zagrożeń dla miasta, przekazywanie informacji do innych punktów strażniczych oraz kontrola przywożonych do Cuzco towarów. Podwójne słupy w bramie wjazdowej stanowiły o sile i nobilitacji tej strażnicy.

Sacsayhuaman

W sąsiedztwie Pucapucara znajdują się ruiny inkaskiego kompleksu militarno – sakralnego. Sacsayhuaman zbudowane zostało na planie pumy z czego głowa stanowi twierdzę, a mury obronne na kształt 22 zygzaków mają wyobrażać zęby. W obrębie obwarowań znajdowały się zabudowania mieszkalne, spichlerze, miejsca rytualne. Duży zbiornik na wodę zasilany podziemnymi kanałami stanowił na planie oko pumy. Na najwyższym poziomie znajdowały się świątynie przeznaczone dla klasy niższej.

Według wierzeń prace przy budowie  Sacayhuaman należały do zaszczytu, dlatego lokalna ludność inkaska schodziła się w to miejsce i mozolnie przez wiele lat wykonywała wszystkie prace przy budowie twierdzy.  

Qenko

Świątynia Pumy w kształcie amfiteatru przeznaczona była na ceremonie dla wojowników, którzy otrzymywali w tym miejscu błogosławieństwo od kapłanów. W trakcie odbywania ceremonii nisze w ścianie amfiteatru były wypełniane mumiami zmarłych wodzów inkaskich, aby inspirować do męstwa i waleczności. Puma w wierzeniach Inkaskich symbolizuje męstwo, waleczność i zdobywanie nowych terenów.

Świątynia Pachamama znajduje się w podziemnej jaskini, która została wyrzeźbiona przez Inków w ogromnej skale wapiennej. Świątynia składa się z dwóch części, z których pierwsza była używana przez kapłanów do przechowywania różnych narzędzi, z których korzystali w celach rytualnych. W centralnej części komnaty znajduje się stół żałobny, który był wyrzeźbiony z litej skały.  Służył on do składania ofiar bogom, a także do przygotowywania zmarłych do mumifikacji. W drugiej części znajduje się świetlik, przez który promienie słoneczne wpadające we wczesnych godzinach porannych oświetlały wnętrze świątyni. W czasach Inków na ścianach umieszczane były płatki  złota, które rozświetlały wszystko dookoła.

Dziękuję, że jesteś ze mną :).

Mam nadzieję, że zainteresował Cię mój wpis.

Czy chcesz zadać jakieś pytanie? Może napisać coś miłego? A może masz jakieś uwagi do tekstu ?

Śmiało, poniżej możesz to zrobić!

Jeśli podobał Ci się ten wpis, możesz udostępnić go znajomym. 

Dziękuję

Ola

Zapraszam do polubienia mojej strony na Facebooku, dzięki której możesz być na bieżąco z moimi wpisami z kolejnych podróży.

www.facebook.com/seniorturysta1