KOREA POŁUDNIOWA Busan i niesamowity targ rybny

wrzesień 2022.

Busan (Pusan) leży na południowym wybrzeżu Półwyspu Koreańskiego i jest drugim co do wielkości miastem w kraju. Pierwsze ślady osadnictwa pochodzą z II-IV wieku. Intensywny rozwój miasta nastąpił w XV wieku, kiedy stał się głównym portem do wymiany handlowej z oddaloną o 200 kilometrów Japonią. Busan był jedynym miastem w Korei, w którym kursował tramwaj parowy jeszcze przed wprowadzeniem elektryfikacji. Obecnie Busan jest szóstym co do wielkości portem przeładunkowym na świecie.

A co warto zobaczyć w Busanie:

Targ rybny Jagalchi (Jagalchi Market) jest największym targiem rybnym w Korei. Część targu znajduje się na zewnątrz w zadaszonych straganach, a część w dwupoziomowej hali. W różnych pojemnikach można zobaczyć chyba wszystko to, co wyławia się z morza. Ryby duże i małe, kraby (nigdy nie widziałam takich dużych), małże, ośmiornice oraz całkiem mi nie znane okazy. Pierwszy raz widziałam żywe żachwy, należące do prymitywnych strunowców i wiele innych ciekawych gatunków. Targ Jagalchi to prawdziwa lekcja biologii morza.

Wioska Gamcheon osiedle domków zbudowane na zboczu wzniesienia, słynie z krętych uliczek i jaskrawo pomalowanych kamieniczek. W 2009 roku Ministerstwo Kultury, Sportu i Turystyki przeprowadziło projekt „Konserwacja pustego domu”, do którego zaprosiło studentów sztuki, profesjonalnych artystów oraz lokalnych mieszkańców. Projekt miał na celu przekształcenie zaniedbanej dzielnicy w atrakcję turystyczną. Domy zostały pomalowane na różne kolory, wykonano liczne murale oraz instalacje artystyczne. Na parterach domów mieszkalnych otwarto kawiarenki, sklepy z pamiątkami i rękodziełem oraz muzea i galerie sztuki. Projekt rzeczywiście się udał, gdyż uliczki są pełne turystów.

Wieża Busan Tower 120 metrowa wieża widokowa położona na szczycie Smoczej Góry w parku Yongdusan. Głównymi atrakcjami parku są posąg Yi Sun-sina, XVI wiecznego bohatera marynarki wojennej Korei, pawilon dzwonów i  świątynia buddyjska. W parku zasadzonych jest ponad 70 gatunków drzew. Warto by wstąpić do Muzeum Światowych Instrumentów Ludowych mieszczącego się w dwupiętrowym budynku. Wśród eksponatów można zobaczyć instrumenty z owoców, ludzkich kości i szczurzej skóry. Nietypową cechą tego muzeum jest że zwiedzający mogą spróbować grania na eksponowanych instrumentach. Niestety nie było dane mi zwiedzić tego obiektu, a to wielka szkoda.

Plaża Haeundae półtora kilometrowy pas o szerokości 30-40 metrów piaszczystej plaży, tworzącej piękną zatokę. Plaża zaliczana jest do jednej z najpiękniejszych w Korei.  Oprócz typowych sezonowych zajęć na plaży, przez cały rok odbywają się różne imprezy i festiwale. Najbardziej znanym z nich jest Międzynarodowy Festiwal Filmowy (PIFF). Ponadto plaża Haeundae jest tradycyjnie wybierana przez mieszkańców, aby zobaczyć pierwszy świt Nowego Roku.

Dziękuję, że jesteś ze mną :). Mam nadzieję, że zainteresował Cię mój wpis.

Czy chcesz zadać jakieś pytanie? Może napisać coś miłego? A może masz jakieś uwagi do tekstu ?

Śmiało, poniżej możesz to zrobić!

Dziękuję

Ola

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *