KOREA POŁUDNIOWA Seul – tradycja i nowoczesność

wrzesień 2022.

Seul wraz z miastami satelitami liczy około 25 milionów mieszkańców, co stanowi prawie połowę wszystkich obywateli Korei Południowej, zaliczając się tym samym do  jednej z największych aglomeracji świata. Większość miejsc historycznych jest współcześnie zrekonstruowana, ale i tak warto zobaczyć. W sąsiedztwie miejsc poświęconych minionej kulturze wyrosły gigantyczne wieżowce. Ciekawe miasto, pełne dysproporcji i na pewno nie poznane przeze mnie w całości, no bo jak zobaczyć wszystko, co jest zalecane w przewodnikach w ciągu dwóch dni ? Tradycyjnym powiedzeniem Koreańczyków jest szybko szybko. No to szybkie zwiedzanie Seulu. 

Gyeongbokgung to XIV wieczna rezydencja królewska, wybudowana w 1395 roku, doszczętnie zniszczona 200 lat później podczas inwazji japońskiej, długo nie była odbudowywana. Dopiero w 1867 roku przeprowadzono rekonstrukcję na dużą skalę. Odbudowano 330 budynków z 5 792 pomieszczeniami. Wewnątrz pałacowych murów powstały dwie strefy: Dziedziniec Zewnętrzny z oficjalnymi pomieszczeniami władcy oraz urzędników państwowych oraz Dziedziniec Wewnętrzny z pokojami prywatnymi dla rodziny królewskiej i ogrody. Podczas ponownej inwazji wojsk japońskich w 1911 roku zniszczeniu uległo ponad 90% infrastruktury. W 2001 roku rząd koreański podjął się odbudowy Gyeongbokgung. Znaczna część terenu udostępniana jest turystom, ale planowana jest dalsza rekonstrukcja przestrzeni rezydencji.

Na dziedzińcu pałacowym codziennie (oprócz wtorków) odbywa się uroczysta ceremonia zmiany warty. Wydarzenie to rozpoczyna się, gdy zabrzmi gong. Na plac wychodzą strażnicy w tradycyjnych strojach niosąc repliki broni, której używano w czasach dynastii Joseon. Całe widowisko trwa około 20 minut i kończy się uderzeniami w wielki bęben.

Narodowe Muzeum Folkloru Korei  znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Gyeongbokgung. W muzeum znajduje się prawie 100 tysięcy eksponatów. Ekspozycja jest podzielona na trzy sfery związane z historią i życiem Koreańczyków. Pierwsza: od prehistorii do końca dynastii Joseon (1910 r.). Druga: Koreańczycy przy pracy, a więc narzędzia, przedmioty użytku codziennego, odzież i wnętrza domów. Trzecia: przedstawia cykl życia Koreańczyków od urodzenia, przez małżeństwo aż do śmierci. Obok muzeum znajduje się 10-cio piętrowa pagoda, ale jest to całkowicie współczesna rekonstrukcja.

Bukchon Hanok tradycyjna wioska koreańska, o 600-set letniej historii, założona za czasów dynastii Joseon dla wysokiej rangi urzędników pałacowych oraz dalszych członków rodziny zaliczanych do  arystokracji. Wioska składa się z kilku dzielnic rozłożonych na wzgórzu między siedzibami królewskimi. Urokliwe domy (hanok) o charakterystycznej koreańskiej architekturze, strome uliczki, bogato obsadzone roślinnością, stwarzają niesamowity klimat. Współcześnie domy zamieszkałe są przez prywatnych właścicieli, dlatego należy zachowywać się cicho aby nie zakłócać miru domowego stałych mieszkańców.

Świątynia Jogyesa  znajduje się w samym centrum Seulu i jest jedną z najważniejszych świątyń buddyjskich w Korei. Na niewielkim terenie znajduje się największy budynek świątynny wraz z obiektami towarzyszącymi w stolicy oraz jeden z najczęściej odwiedzanych w Seulu. Świątynia została założona w innym miejscu w 1395 roku.  W 1937 roku została rozebrana i przeniesiona na obecne miejsce, a następnie dokładnie zrekonstruowana. Ponieważ Japończycy są również wyznawcami buddyzmu, dlatego świątynia nie została zniszczona podczas kolejnych okupacji japońskich w Korei. W Głównej Sali Dharmy znajdują się trzy złote posągi Buddy o wysokości około 5 metrów. Środkowy Budda to Siakjamuni, który jest założycielem buddyzmu i wielkim bohaterem. Do rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę są: 500 letnią sosnę plamistokorą oraz 450 letnie Chińskie Drzewo Naukowe należące do roślin motylkowych, dziesięciopiętrowa stupa relikwii Buddy, pawilon dzwonu Brahmy oraz Sala Nieskończonego Życia.

Targ Gwangjang jest jednym z najstarszych i największych bazarów w Korei Południowej. Początkowo zajmował się handlem produktami rolnymi i owocami morza, ale z czasem wraz z rozrostem miasta zwiększał swoją ofertę. Obecnie znajduje się tam ponad 5 000 sklepów dających zatrudnienie ponad 20 000 osób. Na licznych uliczkach znajdziemy stragany oferujące między innymi: owoce morza, warzywa, ryby, wypieki, odzież, naczynia, pamiątki oraz koreańskie artykuły lecznicze. Najliczniej odwiedzane są uliczki serwujące kuchnię koreańską. Można zjeść kaszankę ( nie smakuje jak polska), różne pierogi, koreańskie sushi, ale rynek najbardziej znany jest z placków kukurydzianych lub fasolowych. Jedzenie jest zdecydowanie tańsze niż w restauracji. Jest czysto i bezpiecznie, a jadłodajnie pracują do późnego wieczora. Za 10 000 wonów czyli nasze 35 zł możemy zjeść więcej niż przyzwoitość nakazuje.

Muzeum Kimchi to muzeum poświęcone chyba najbardziej tradycyjnej potrawie kuchni koreańskiej. Tradycyjne kimchi to nazwa warzyw konserwowanych solą, różnymi przyprawami i sfermentowanymi owocami morza. Jest to danie, które stanowi istotną część posiłku. Muzeum gromadzi dane, statystyki oraz regionalne przepisy. Na najwyższym piętrze znajduje się sala w której prowadzone są pokazy procesu wytwarzania kimchi, degustacje i lekcje gotowania.

Muzeum Kimchi jest pierwszym koreańskim muzeum poświęconym żywności. W 2015 roku stacja CNN rekomendowała je jako jedno z najlepszych muzeów żywności na świecie.

Lotte World Tower – najwyższy budynek w Korei o wysokości 555 metrów, który został otwarty w 2017 roku. Wieża Lotte zajmuje piąte miejsce na liście najwyższych budynków świata. Taras widokowy znajduje się na 123 piętrze, na które wjeżdża się szybkobieżnymi windami. Możemy spacerować wokół budynku, z którego podziwia się panoramę całego Seulu. W kilku miejscach podłoga jest szklana, tak więc dosłownie mamy Seul u naszych stóp. Dla osób lubiących mocne wrażenia można dodatkowo wykupić spacer w otwartej przestrzeni po kładce spinającej oba szpice wieży.

Na niższych piętrach znajduje się hotel, galerie handlowe, centra biznesowe, rozrywkowe, medyczne i konferencyjne. Wśród innych atrakcji można wymienić najlepsze w Korei akwarium, w którym możemy z bliska oglądać ponad 650 różnych form życia morskiego, również z 80-cio metrowego korytarza pod wodą.

Dongdaemun Design Plaza , w skrócie DDP, budynek w centrum miasta zbudowany w stylu neofuturystycznym przypominającym kolonię dziwnych grzybów, które wyrosły na środku placu. Gigantyczna konstrukcja o opływowych kształtach, pokryta jest błyszczącym aluminium. DDP jest to centrum kulturalne Seulu, w którym na 5-ciu kondygnacjach mieszczą się  różnorodne przestrzenie publiczne, w tym sale wystawowe, sale konferencyjne, muzeum designu, pracownie projektowe, centrum medialne i sale seminaryjne, 

Dziękuję, że jesteś ze mną :). Mam nadzieję, że zainteresował Cię mój wpis.

Czy chcesz zadać jakieś pytanie? Może napisać coś miłego? A może masz jakieś uwagi do tekstu ?

Śmiało, poniżej możesz to zrobić!

Dziękuję

Ola

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *