UKRAINA Opera i Filharmonia w Odessie

Podczas turystyki dobrze jest jakoś zapełnić wieczory. Oczywiście, co kto lubi. Jedni wolą wieczorny spacer ulicami miasta, inni dobrą kolację w restauracji. Dla tych, którzy są zwolennikami muzyki klasycznej i nie tylko, dobrym rozwiązaniem jest wieczór w Operze lub Filharmonii.

Teatr Opery i Baletu w Odessie

Gmach Teatru Opery i Baletu w Odessie

W niezwykle szybko rozwijającym się mieście jakim była na początku XIX w Odessa nie mogło zabraknąć Teatru Opery i Baletu. Pierwszy gmach postawiono w 1810 r. jednak spłonął on prawie całkowicie w 1876 r. Nowy budynek Teatru Opery i Baletu został otwarty w 1887 r. i był pierwszym budynkiem w Odessie oświetlanym za pomocą prądu elektrycznego. Całość oświetlenia została zamówiona w amerykańskiej firmie Edison Illuminating Company.

Sam budynek łączy w sobie kilka stylów harmonizujących ze sobą i dających spójną kompozycję. Możemy dopatrzeć się tutaj elementów włoskiego renesansu, klasycznego oraz wiedeńskiego baroku oraz rokoko.

W czasie II Wojny Światowej gmach Opery w zasadzie nie wcale ucierpiał. Niemcy opuszczając Odessę zaminowali cały budynek Opery ale dzięki stróżowi teatralnemu, który uszkodził instalację do wysadzenia nie doszło. Obecnie Teatr Opery i Baletu jest najbardziej rozpoznawalnym budynkiem Odessy.

Bilety do Opery są w całkiem przystępnych cenach. Najdroższe w loży to koszt ok 250 – 350 hr ( 34 – 45 zł ) zależy od wystawianego przedstawienia.

Bez problemu bilety można kupić na stronie http://opera.odessa.ua/en/tickets/

W czasie przerwy można wypić kieliszek szampana (50 hr) i zjeść kanapkę z kawiorem (50 hr). Zestaw kosztuje 100 hrywien czyli ok 13 zł.

Filharmonia Miejska w Odessie

Gmach, swoją architekturą przypominający pałac Dożów w Wenecji, został wybudowany w 1898 r. i początkowo mieściła się tam giełda miejska. Od 1924 r. mieści się tu Filharmonia miejska mogąca pomieścić ok. 1000 widzów.

Budynek Filharmonii wewnątrz wyłożony jest cedrem libańskim. Sala koncertowa ma powierzchnię ok. 900 m2 .

Oprócz koncertów muzyki poważnej odbywają się różne spektakle muzyczne.

Odin w kanoe występ ukraińskiego zespołu muzycznego

Bilety można kupić na stronie http://www.filarmonia.odessa.ua/ Ceny bardzo zróżnicowane od 30 zł za koncert symfoniczny do 150 zł za występ modnego solisty lub zespołu muzycznego ukraińskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *