UKRAINA Dziedzictwo kulturowe czyli muzea Odessy 

Cel podróży Odessa, Ukraina. Termin: marzec 2018 r.

Byliśmy w większości muzeów Odessy, oczywiście nie wszystkich. Żeby zobaczyć wszystkie potrzebowalibyśmy jeszcze z dwa dni. Wiele muzeów bardzo trudno wyśledzić. W przewodnikach wymienianych jest kilka podstawowych, a reszty szukaj sobie sam. Do mniejszych muzeów wejścia są gdzieś z podwórka, a od ulicy brak widocznych oznakowań ale taka jest turystyka po Odessie.

Używam skrótu hr – hrywna. Przelicznik złotówkowy marzec 2018    1 hr – 0,128 zł.

Odeskie Muzeum Sztuki ( malarstwa ) ul. Sofijska 5A                           nieczynne – środa                     Cena biletu 90 hr. ( 12 zł ) 

Muzeum znajduje się w pałacu, którego pierwszą właścicielką była hrabina Olga Nareszkina z domu Potockiej. Jest to jeden z najokazalszych gmachów odeskiego klasycyzmu z początków XIX w. Następnie w 1988 r. pałac kupił Grigori Marazli, wieloletni burmistrz Odessy, działacz społeczny, filantrop, kolekcjoner i mecenas sztuki. Cztery lata później przekazuje swoją posiadłość miastu Odessie w celu utworzenia muzeum sztuki.

Muzeum od ulicy Sofijskiej
Figurka przed wejściem do muzeum

Każdy z nas dostaje plik biletów, chyba starają się wyzbyć remanentów z magazynu, ponieważ ceny są jeszcze w kopiejkach, przestemplowane na hrywny.

Bilety wstępu

Obecne ekspozycje zawierają wystawę ikon z XVI i XVII w oraz sporą kolekcję malarstwa, różnych malarzy szkoły południowo rosyjskiej z XIX i XX w. w tym sporo socrealizmu radzieckiego.

Niewątpliwie wzrok przykuwa dużych rozmiarów obraz L. Mucznika przedstawiający śmierć Georgija Waleńczuka jednego z przywódców buntu na pancerniku Potiomkin.

Śmierć Waleńczuka

Niektóre obrazy zakryte są przed działaniem promieni słonecznych aksamitnymi zasłonkami. Należy samemu sobie je podnosić i zaglądać pod spód, żeby zobaczyć kolejne dzieło sztuki.

Obrazy zabezpieczone przed działaniem promieni słonecznych

Muzeum od frontu pięknie odrestaurowane z klombem przed wejściem, niestety od strony morza Czarnego, czyli od tył nie prezentuje się już tak okazale.

Muzeum od zaplecza już nie tak bardzo różowe
Muzeum Archeologiczne          uł. Łanżeroniwskaja 4                                   nieczynne – poniedziałek, wtorek                         Cena biletu 70 hr. ( 9 zł )

Po prawej stronie od Opery, schodząc w dół w kierunku morza dochodzimy do Muzeum Archeologicznego. Jest to najstarsze muzeum Odessy. Znaczna część eksponatów pochodzi od różnych prywatnych darczyńców między innymi Bramberga i rodziny gubernatora Woroncowów. Początkowo zbiory były umieszczane w różnych innych budynkach ale ze względu na stale powiększającą się kolekcję w 1883 r. wybudowano budynek specjalnie na potrzeby Muzeum Archeologicznego według projektu Feliksa Gąsiorowskiego.

Muzeum Archeologiczne

Na początek zaskoczenie, kasjerka jeszcze nie przyszła do pracy więc nikt nie wie czy można nas wpuścić do środka. Po krótkich negocjacjach ustalamy, że zapłacimy przy wyjściu, zwłaszcza, że jesteśmy jedynymi turystami.

Na podłogach gumolit w kiepskim stanie, gabloty zabezpieczone naklejonym papierkiem z dwoma pieczątkami lub po prostu zwykłym skoczem, prawdziwa prehistoria. Eksponaty ciekawe z wykopalisk prowadzonych na obszarach przylegających do Morza Czarnego  oraz niewielki dział egipskich mumii.

Wychodzimy z ekspozycji, kasa jest już czynna a nad głową pani kasjerki plakat w języku polskim.

Polski plakat w kasie muzeum

Bilety zatrzymały się w czasoprzestrzeni. W nagłówku widzimy Akademia Nauk YPCP ( Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej ), a ceny nadal są podane w kopiejkach, chociaż płacimy w hrywnach. Nie wiemy czy to przez oszczędność, czy dekomunizacja jeszcze tam nie doszła. Zniżki mają tylko ukraińscy emeryci lub mieszkańcy Odessy,

Ogólnie, warto zobaczyć.

Muzeum Wschodu i  Zachodu                ul. Puszkinowska 9                              nieczynne – środa                          Cena biletu 40 hr. ( 5,5 zł )

Muzeum znajduje się byłym pałacu hrabiego Aleksandra Agiejewicza wybudowanym w połowie XIXw. Według projektu L. Ottona. Sam budynek i wnętrza zawierają mieszankę stylów barokowego, empire i rokoko. Od wejścia widzimy piękny westybul w marmurowymi schodami z kararyjskiego marmuru. Wnętrze pałacu charakteryzuje się bogatą sztukaterią, rzeźbami, ozdobnymi drzwiami oraz drobnymi ozdobami z brązu.

Odeskie Muzeum Sztuki Zachodniej i Wschodniej jest jednym z największych muzeów Ukrainy zawierających bogate zbiory sztuki zachodnioeuropejskiej od XV do XX w.

Muzeum zostało założone w 1924 roku w celu ochrony i zabezpieczenia dzieł sztuki jako mienia Rosji Radzieckiej. Z czasem kolekcja była poszerzana i wzbogacana przez eksponaty przekazywane przez Muzeum Ermitaż z Petersburgu, Kijowskie Muzeum Sztuki oraz innych.

Ekspozycje muzeum to malarstwo, sztuka wschodu oraz rzeźba antyczna

Ekspozycja sztuka wschodu

Kiedy przyszliśmy do muzeum, tu również nie było pani kasjerki i nie wpuszczono nas do środka, musieliśmy wrócić po pół godzinie. Mogliśmy kupić bilety i legalnie wejść do muzeum i jak zwykle byliśmy jedynymi zwiedzającymi.

Łaty na dziurach w wykładzinie
Muzeum Puszkina                                 ul. Puszkinowska 13                                                  nieczynne – poniedziałek       Cena biletu 35 hr. ( 5 zł )

W budynku, w którym znajduje się muzeum w latach 20 tych XIX wieku znajdował się jeden z pierwszych hoteli w Odessie. Był to hotel du Nord i właśnie w nim zatrzymał się w 1823 roku Aleksander Puszkin. Puszkin przebywał w Odessie na zesłaniu za działalność antycarską przez 13 miesięcy, tworząc różne poematy liryczne, sonety oraz fragmenty Eugeniusza Oniegina. Nie wykluczone, że Puszkin osiadł by na dłużej w Odessie gdyby nie wdał by się w romans z księżną Elżbietą Woroncową z domu Branicką, żoną gubernatora Odessy. Niezadowolony z krążących plotek, małżonek książę Michał Woroncow bardzo szybko przyłożył się do tego, że Puszkin musiał bezpowrotnie opuścić to piękne miasto.

Do muzeum wpuszczono nas pomimo chwilowego braku prądu.

Pani przewodniczka pięknie opowiadała o życiu i twórczości Puszkina recytując jego wiersze. Warte zobaczenia, dużo ciekawostek, oryginalne rękopisy Puszkina z licznymi rysunkami.

Na rękopisach rysunki własnoręcznie robione przez A. Puszkina przedstawiają księżnę Woroncową. Widocznie dużo o niej myślał podczas tworzenia swoich poematów.                                                                         Zdecydowanie warto odwiedzić to muzeum.

Muzeum zbiorów prywatnych Bleszczunowa             ul. Polska 19    nieczynne – środa                                                  Cena biletu 35 hr. ( 5 zł )

Aleksander Bleszczunow naukowiec w dziedzinie fizyki nuklearnej, kolekcjoner, sportowiec alpinista prowadził dom otwarty, w którym spotykali się przedstawiciele różnych środowisk. Bleszczunow z każdej wyprawy przywoził do swojej kolekcji nowe eksponaty. Znajomi Bleszczunowa znając jego pasję również obdarowywali go różnymi przedmiotami. Tak właśnie powstało muzeum zbiorów prywatnych, które zostało otwarte w 1989 r. i mieści się w mieszkaniu na parterze tworząc prawdziwie domową atmosferę.

Przy wyjściu prawdziwy cud techniki. Ekran, który jak naciśniemy odpowiedni guziczek zrobi nam zdjęcie, dobierze tło, a po wpisaniu emaila wyśle nam zdjęcie pod wskazany adres. Trochę to wyglądało jak budka zdjęciowa w Shreku.

Zdjęcie na pamiątkę otrzymujemy mailem
Narodowe Muzeum Historii Milicji Obwodu Odeskiego ( NKWD ) Jewriejska 14                              nieczynne – poniedziałek                                     Cena biletu 10 hr. ( 1,5 zł ) wrzucone do skrzynki.

Twórcą muzeum jest Wasilij Dawidienko dziennikarz i wieloletni pracownik organów służb wewnętrznych. Przez 40 lat zbierał różne dokumenty i pamiątki związane z historią policji obwodu odeskiego. W 1980 r. przy udziale MSW Ukrainy utworzono muzeum w kilku salach budynku podlegającego odeskiej policji.

Opłatę za zwiedzanie wrzucamy do skarbonki jako darowiznę na rzecz muzeum

Ekspozycje stanowią zdjęcia oraz stare dokumenty, w jednym z nich możemy znaleźć informację, że najstarszy mieszkaniec Odessy zmarł mając 156 lat ! ale było to dawno temu. Wystawione są mundury z różnych okresów historycznych. Wśród najcenniejszych eksponatów możemy zobaczyć uzbrojenie carskiej policji z 1848 r.

Na szczególną uwagę zasługuje pies rasy owczarek wschodnioeuropejski ( wypchany ) bohater narodowy, który ujawnił wiele przestępstw oraz brał udział w licznych akcjach policyjnych, za co otrzymał szereg medali i odznaczeń.

Bohaterski pies z licznymi odznaczeniami

Niezwykle miła jest pani pracująca w muzeum, która naprawdę z wielkim zaangażowaniem opowiada historię milicji i zna treść każdego dokumentu. Gdyby nie brak czasu zostalibyśmy tam znacznie dłużej. Bardzo ciekawa lekcja historii.

Muzeum Stepowej Ukrainy                 uł. Łanżeroniwskaja 24 A                      nieczynne – piątek                                      Cena biletu 25 hr. ( 3 zł )  

Niewielkie muzeum etnograficzne zajmujące dwa pomieszczenia. Ekspozycję stanowi kompleksowe wyposażenie mieszkań różnych grup społecznych, dające wyobrażenie o kulturze materialnej mieszkańców. Możemy zobaczyć naczynia, meble, sprzęty domowe, elementy dekoracyjne oraz użytkowe. Wystawionych jest kilka oryginalnych strojów ludowy.

Muzeum Stepowej Ukrainy

Osobną ekspozycję stanowi zbiór narzędzi rolniczych, który wraz z zamieszczonymi starymi zdjęciami daje wyobrażenie o tradycyjnej gospodarce mieszkańców tego regionu.

W tym muzeum zabroniono mi robić zdjęcia aparatem fotograficznym nawet bez flesza, natomiast mogłam robić dowoli komórką nawet z fleszem. Do dzisiaj nie wiem dlaczego. Może w regulaminie muzeum napisanym 30 lat temu nikt nie przewidział, że będą komórki.

Muzeum Kontrabandy          ul.  Katreryńska 6                                                 czynne cały tydzień            Cena biletu 80 hr. ( 10 zł )

Małe prywatne muzeum, bardzo mocno reklamowane. Zwiedzanie obowiązkowo z przewodnikiem, pominięcie przez nas przewodnika wywołuje niezadowoleni obsługi.

Zejście do muzeum od ulicy Gavanny

Całe muzeum to trzy niewielkie salki w piwnicy. W gablotach sztuczne brylanty i sztuczne waluty, trochę papierosów oraz tabletek i proszków nie wiadomo z czym.

Zdecydowanie szkoda czasu i pieniędzy.

Muzeum Historii Odessy           ul. Gavannaja 4  ( Hawany )                                Cena biletu 25 hr. ( 3 zł )               nieczynne – piątek

Muzeum składa się z kilku ekspozycji, na które bilety kupuje się osobno. Do stałych ekspozycji należą „Stara Odessa”, „Odessa w czasie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej 1917-1945”, „Ukraina w czasie wielkiego głodu”, poza tym różne wystawy okresowe.

Muzeum częściowo odnowione. Ekspozycje zawierają różne dokumenty, fotografie, drobne eksponaty. Nie jest tego zbyt dużo w porównaniu wielkość pomieszczeń.

Na uwagę zasługuje wewnętrzny dziedziniec z fontanną i oryginalnym popiersiem Katarzyny II. Na pomniku Katarzyny II znajduje się jego kopia.

Oryginalny fragment pomnika carycy Katarzyny II
Muzeum Żydów Odessy   ul.  Niżninskaja 66     Cena biletu 50 hr. ( 6 zł )   nieczynne – piątek i sobotę

Dosyć trudno jest trafić do Muzeum Żydów Odessy. Położone trochę poza szlakiem głównych atrakcji miasta.

Bardzo długa i bardzo tragiczna jest historia Żydów odeskich.

Aktywni mieszkańcy Odessy, którzy przyczynili się do rozbudowy miasta, rozwoju handlu i innych dziedzin życia, kilkakrotnie podlegali eksterminacji i pogromom w zaledwie 220 letniej historii Odessy. Nie czas i miejsce, żeby opisywać tutaj koleje losu społeczności żydowskiej. Najtragiczniejszy to okres kilku miesięcy na przełomie 1941/42 roku, kiedy to dokonano  masowego mordu ponad 100 tysięcy ukraińskich Żydów, którzy w czasie okupacji rumuńskiej i niemieckiej mieszkali w Odessie i na okolicznych terenach.

Niewielkie, urządzone w mieszkaniu na parterze ale bardzo klimatyczne muzeum przybliża tragiczne losy rodzin żydowskich zamieszkujących Odessę i okolice.                                                                                      Zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce.

Muzea, których nie udało nam się odwiedzić:
  • Muzeum Literatury ul. Łanżeroniwskaja 2 obok Muzeum Archeologicznego jakoś nam umknęło,
  • Muzeum Sztuki Współczesnej Odessy ul. Bielińskiego 5 – brak czasu,
  • Odeskie Muzeum Numizmatyczne ul. Grecka 33 – nie było w sferze naszych zainteresowań,
  • Muzeum Floty Morskiej obok gmachu Opery – zamknięte jest w trakcie remontu,
  • Muzeum figur woskowych obok Opery – zdecydowanie poza sferą naszych zainteresowań

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *