WŁOCHY Wenecja – o mostach, gondolach i karnawale

Luty 2023 r.

Wenecja kojarzy mi się z gondolami, licznymi kanałami i mostami oraz karnawałem.

Co do mostów, to w Wenecji jest ich tylko 417, z czego 72 z nich stanowi własność prywatną i prowadzą bezpośrednio do domów mieszkalnych. Dla porównanie w Hamburgu, który jest rekordzistą pod względem liczby mostów jest ich w tym mieście aż 2 500, a w Amsterdamie Wenecji Północy 1 200. Nasz krajowy Wrocław, który plasuje się w pierwszej dziesiątce miast europejskich pod względem ilości mostów, posiada 101 mostów.

Przyjemność popłynięcia gondolą pięknymi kanałami to koszt 80 € za pół godziny. Pomimo, że nie jest to zbyt tania rozrywka, to gondolierzy raczej nie mogą narzekać na nudę i nie mają zbyt długich przestojów.

Historia karnawałów w Wenecji jest długa, a zaczęła się w XI wieku, kiedy to zostały odnotowane pierwsze publiczne rozrywki poprzedzające post. Oczywiście z czasem impreza ewoluowała aż Wenecja stała się miastem rozrywki i rozpusty. W XVII wieku znacznie ograniczono zabawy karnawałowe, aż prawie zapomniano o tych rozrywkach. Dopiero w 1979 roku radni Wenecji szukając w jaki sposób uatrakcyjnić miasto, a tym samym podnieść dochody w turystycznie  „martwym sezonie” postanowili przywrócić zabawy karnawałowe. Zaledwie po 40 latach Karnawał Wenecki stał się (wraz z Rio de Janeiro) jednym z dwóch najsłynniejszych karnawałów świata.

Karnawał w Wenecji to wspaniały czas. Wielu mieszkańców z wielkim pietyzmem przygotowuje przez cały rok swoje stroje i maski. Przebierańcy bardzo chętnie pozują do zdjęć nie oczekując niczego więcej oprócz podziękowania i uśmiechu.

Samo miasto pomimo setek tysięcy turystów jest bardzo czyste i przyjazne.

Dziękuję, że jesteś ze mną :). Mam nadzieję, że zainteresował Cię mój wpis.

Czy chcesz zadać jakieś pytanie? Może napisać coś miłego? A może masz jakieś uwagi do tekstu ?

Śmiało, poniżej możesz to zrobić!

Jeśli podobał Ci się ten wpis, możesz udostępnić go znajomym. 

Dziękuję

Ola

Zapraszam do polubienia mojej strony na Facebooku oraz Instagramie, dzięki którym możecie być na bieżąco z moimi wpisami z kolejnych podróży.

www.facebook.com/seniorturysta1

  Instagram – seniorturysta.pl