BUŁGARIA Sofia i spacerkiem po muzeach

marzec 2023 r.

SOFIA i spacerkiem po muzeach

Oferta sofijskich muzeów, można powiedzieć że jest dosyć skromna. Centrum stolicy jest jakby jednym wielkim stanowiskiem archeologicznym. W wielu miejscach możemy trafić na odkryte stare zabudowanie pochodzące z II-III wieku p.n.e.

W muzeach jest różnie: w niektórych obowiązują zniżki dla seniorów, w innych nie ma żadnych zniżek, ale były też miejsca gdzie seniorzy mają wstęp wolny. Trzeba pytać w kasie czy są zniżki, zazwyczaj nie ma wywieszonej informacji na ten temat. Ceny biletów kształtują się od 3 do 12 lewa, czyli od 7 do 25 zł od osoby.

Narodowe Muzeum Historii

Muzeum mieści się poza centrum Sofii w parku Bojana. Dojechać tam można jedynie  autobusem miejskim lub trolejbusem. Placówka otwarta w 1998 roku usytuowana jest w parku na wzgórzu Bojana. Na powierzchni 3 300 m2 zostały zebrane zabytki związane z historią narodu bułgarskiego od zarania dziejów aż do współczesności. Ekspozycje podzielone na kolejne epoki począwszy od VI tysiąclecia p.n.e. przedstawiają ponad 650 000 artefaktów w tym trackie złoto, wyroby ze srebra, ceramikę, ikony, biżuterię i mozaiki.

Muzeum Archeologiczne

Muzeum usytułowane jest w budynku największego meczetu wybudowanego w XV wieku czyli w czasach Imperium Osmańskiego. Następnie w okresie wojny rosyjsko-tureckie (1877-1878) w opuszczonym i częściowo zniszczonym trzęsieniami ziemi obiekcie został usytułowany szpital. W tym czasie uległ zawaleniu minaret, który nigdy nie został odbudowany. W 1905 roku nastąpiło uroczyste otwarcie Narodowego Muzeum Archeologicznego w obecności księcia Ferdynanda.

Obecnie muzeum stanowi główny ośrodek badań archeologicznych w Bułgarii. W skarbcu prezentowane są szczególnie cenne eksponaty ze złota, srebra i ceramiki nazywane „skarbem Wyłczytryńskim” z XII wieku p.n.e oraz „skarbu Łukowitu” z IV wieku p.n.e. oraz ceramika.

Muzeum Historii Sofii

Otwarte w 2015 roku w wyremontowanym budynku dawnych Łaźni Mineralnych znajduje się w samym centrum miasta przy stacji Serdika. Ekspozycja związana jest w dużej mierze z czasami niepodległej Bułgarii. Znaczna część wystawy poświęcona jest kolejnym carom Bułgarii Ferdynandowi i Borysowi I i są to meble, zdjęcia, pierwszy model samochodu jaki pojawił się na ulicach Sofii, a nawet kareta ślubna zaprzężona w sześć koni. Oprócz tego znajduje się wystawa ikon pochodzących z lokalnych cerkwi. Ekspozycja czasowa była poświęcona bułgarskim strojom i tradycjom ślubnym na przestrzeni XX wieku.

Galeria Narodowa

W 2015 roku został dobudowany nowy budynek galerii, bezpośrednio połączony z poprzednim budynkiem. Obecnie w 28 salach wystawowych na czterech poziomach można podziwiać bogate zbiory obejmujących ponad 1700 dzieł sztuki autorstwa bułgarskich i zagranicznych artystów z XIX i XX wieku.

Pałac Królewski

Neobarokowy pałac królewski stanowi obecnie siedzibę dwóch  muzeów do których należy kupić osobne bilety. Wysokie z pięknymi parkietami dawne pomieszczenia siedziby  cara Bułgarii są raczej zaniedbane. Ściany pomalowane na jednolity szary kolor, powodują że piękne stiuki są niewidoczne i tylko pozostaje mieć nadzieję, że w najbliższych latach zostanie przywrócone piękno królewskich pomieszczeń.

  • Galeria Narodowa

Galeria malarstwa z XIX i XX wieku w większości należącej do zbiorów carai prezentujących w większości członków rodziny carskiej oraz obrazy związane z historią Bułgarii. Wśród nich znalazła dwa obrazy namalowane na zamówienie przez polskiego malarza Tadeusza Ajdukiewicza, autora najbardziej znanego obrazu Heleny Modrzejewskiej.

Na parterze znajdują się wystawy czasowe. Podczas mojego pobytu prezentowana była twórczość współczesnego artysty Gieorgija Czapkanova specjalizującego się w rzeźbie kameralnej, monumental, medalierstwie i rysunku. Piękne prace, zrobiły na mnie ogromne wrażenie.

  • Muzeum Etnograficzne

Kilka pomieszczeń prezentujących sprzęty, wnętrza i  stroje ludowe różnych regionów Bułgarii na przestrzeni wieków. Część ekspozycja nastawiona na zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży. W jednej z sal tkaczka tradycyjną metodą tkała pamiątkowe proporczyki, które można było kupić w muzealnym sklepiku.

Dziękuję, że jesteś ze mną :). Mam nadzieję, że zainteresował Cię mój wpis.

Czy chcesz zadać jakieś pytanie? Może napisać coś miłego? A może masz jakieś uwagi do tekstu ?

Śmiało, poniżej możesz to zrobić!

Jeśli podobał Ci się ten wpis, możesz udostępnić go znajomym. 

Dziękuję

Ola

Zapraszam do polubienia mojej strony na Facebooku oraz Instagramie, dzięki którym możecie być na bieżąco z moimi wpisami z kolejnych podróży.

www.facebook.com/seniorturysta1

 seniorturysta.pl