BUŁGARIA Rila Monastir -Niezwykły klasztor w górach

marzec 2023 r.

RILA MONASTIR – KLASZTOR RYLSKI

Klasztor Rila uważany jest za jeden najważniejszych symboli Bułgarii i jest popularnym miejscem turystycznym. Do oddalonego od Sofii o 120 kilometrów klasztoru można dostać się korzystając z jednodniowej wycieczki (koszt 160 zł od osoby). Z Sofii nie ma bezpośredniego połączenia z Rilą, więc gdybyśmy chcieli wybrać się na własną rękę trzeba liczyć się z kilkoma przesiadkami.

Święty Jan (Iwan) z Rilu urodził się prawdopodobnie w 876 roku w zamożnej rodzinie. Po śmierci rodziców rozdał swoją część majątku biednym i chorym, a sam udał się w góry Riła i zamieszkała według jednych podań w dziupli starego pnia dębu, według innych w jaskini. Rezygnując ze wszelkich dóbr materialnych, prowadził życie pustelnika oddając się kontemplacji i modlitwie. Któregoś dnia dokonał cudu uzdrowienia chorego psychiczne pasterza, a wieść o tym rozniosła się po okolicy szerokim echem. Spowodowało to, że do pustelni zaczęli ściągać z różnych stron chorzy szukający możliwości leczenia i uzdrowienia. Coraz więcej wyznawców zaczęło osiedlać się wokół miejsca schronienia pustelnika Jana (Iwana), z czasem tworząc klasztor przy wsparciu i udziale pustelnika.

Sława mnicha Jana rozchodziła się coraz dalej, aż dotarła do bułgarskiego cara Piotra I, który postanowił zobaczyć się z pustelnikiem. Jednak mnich z pokory nie chciał się spotkać z władcą, tylko oddał mu cześć z daleka. Jan przyjął darowane przez cara owoce, a odmówił przyjęcia złota, co jeszcze bardziej zwiększyło jego sławę.

Jan z Riła zmarł w wieku 70-ciu lat. Został pochowany w przedsionku kościoła w kamiennym grobowcu, który znajduje się tam do dzisiaj.

Klasztor przez wieki służył Bułgarom jako centrum duchowe, kulturalne i edukacyjne. W okresie odrodzenia klasztor otworzył około pięćdziesięciu małych klasztorów zlokalizowanych w miastach i większych osadach w całej Bułgarii.

Większość obecnego kompleksu klasztoru Rila pochodzi z XIX wieku i ma kształt prostokąta. Czterokondygnacyjna część mieszkalna składa się z 300 komnat, czterech kaplic, komnaty opata, kuchni, poczty, biblioteki mieszczącej liczne rękopisy i starodruki.

Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny

Na dziedzińcu centralnie położony jest kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny, którego każdy centymetr ściany pokryty jest freskami. Można stać godzinami i oglądać przepiękne freski naścienne, ciągle odnajdując coś nowego. Kościół został wzniesiony w XIX wieku, ma pięć kopuł, trzy ołtarze, dwie boczne kaplice oraz drewniany ikonostas, którego wyrzeźbienie zajęło pięć lat.

W 1983 monastyr Rilski został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Muzeum klasztorne

Znajduje się wiele cennych eksponatów: ikony, starodruki, ręcznie tkane całuny. Najcenniejszym artefaktem jest drewniany krzyż wykonany w całości z jednego kawałka drewna lipowego. Krzyż przedstawia 36 scen biblijnych, w których znajduje się około 600 miniaturowych postaci. Autorem tego dzieła był mnich Rafail, który na pracę nad krzyżem poświęcił ponad 12 lat. Rzeźba została ukończona w 1802 roku, kiedy mnich utracił wzrok i nie był w stanie kontynuować pracy.

Wieża Hrelja

Hrelja był bogatym panem feudalnym i dowódcą serbskich wojsk. W XIV wieku Hrelja przebudował kościół Rila i wybudował wieżę obronną klasztoru. Kamienna wieża o wysokości 23 metry jest obecnie najstarszą zachowaną w całości budowlą na terenie klasztoru. Na najwyższym piętrze znajduje się kaplica Przemienienia Pańskiego. Wieża oprócz funkcji obronnych była skarbcem na przechowywane kosztowności, magazynem żywności, więzieniem i miejscem odosobnienie osób chorych psychicznie. W 1844 roku do wieży dobudowano dwukondygnacyjną dzwonnicę.

Mekica

Na zewnątrz kompleksu znajduje się duży, kamienny dom pielgrzyma z pokojami noclegowymi oraz restauracją, która raczej nie zachęciła mnie do spożycia tam obiadu. W ścianie od strony klasztoru znajduje się niewielkie okienko, w którym można kupić mekicę, monastyrski chleb i zsiadłe mleko. Mekica jest to tradycyjny wypiek bułgarski. Ciasto składa się z mąki, jajek, drożdży oraz naturalnego zsiadłego mleka. Mekice smażone są na głębokim oleju i wyglądają jak puszyste racuchy. Posypane cukrem pudrem to prawdziwa pychota.

Dziękuję, że jesteś ze mną :). Mam nadzieję, że zainteresował Cię mój wpis.

Czy chcesz zadać jakieś pytanie? Może napisać coś miłego? A może masz jakieś uwagi do tekstu ?

Śmiało, poniżej możesz to zrobić!

Jeśli podobał Ci się ten wpis, możesz udostępnić go znajomym. 

Dziękuję

Ola

Zapraszam do polubienia mojej strony na Facebooku oraz Instagramie, dzięki którym możecie być na bieżąco z moimi wpisami z kolejnych podróży.

www.facebook.com/seniorturysta1

 seniorturysta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *