BUŁGARIA Płowdiw – miasto z klimatem

marzec 2023 r.

Miasto położone wśród siedmiu wzgórz, na skraju masywu górskiego Rodopy. Drugie co do wielkości miasto Bułgarii

Wykopaliska archeologiczne świadczą o tym, że miejsce to było zamieszkane już w IV wieku p.n.e. Pierwsze ślady osadnictwa należą do Traków, następnie tereny zostały podbite przez Macedończyków, aby na końcu przejść w ręce Rzymian na kilka wieków. Przez Płowdiw przebiegał ważny szklak handlowy Via Diagonalis biegnący od współczesnego Belgradu do Stambułu.

Zdecydowałam się na wyprawę do Płowdiw pociągiem. Nie jest to najlepszy środek komunikacji, stale się zatrzymuje na różnych stacyjkach i w tak zwanym polu też. Tak więc podróż 120 kilometrów zajmuje około 3 godzin. Radzę spróbować przejazd autokarem, podobno przemierzają tą trasę szybciej. Na dworcu niestety nie ma rozkładu jazdy, a o peron i właściwy pociąg trzeba się dopytać. Pani w kasie powiedziała, że nie wie, o której godzinie odchodzą pociągi do Sofii. Jak się okazało pociąg akurat wjeżdżał na stację, to pani w kasie odmówiła sprzedaży biletu, ponieważ na 5 minut przed odjazdem pociągu nie sprzedaje biletów. Niestety z takim podejściem do turystów w Bułgarii trzeba się pogodzić.

Dworzec kolejowo-autobusowy niezbyt czysty. Stąd czeka nas jeszcze pół godzinny spacer do Starego Miasta czyli największej atrakcji Płowdiw.

Zanim dojdziemy ze stacji do Starego Miasta zaczynamy zwiedzanie:

Wielka Bazylika

Trójnawowa bazylika wybudowana w IV wieku, o wymiarach 83×36 metrów, co czyni ją jedną z największych bazylik tamtego okresu. Cała posadzka o łącznej powierzchni prawie 3000 m2 była pokryta mozaiką, którą możemy podziwiać. W VI wieku kościół został zburzony przez osmańskich najeźdźców, a na jego miejscu utworzono chrześcijański cmentarz. Współcześnie mozaiki zostały zadaszone niezbyt efektowną konstrukcją przypominająca zwykły barak blaszany. Wewnątrz, ze względu na szklane pomosty jest obowiązek zakładania ochraniaczy na buty.

Mała Bazylika

Została odkryta podczas prac przy rozbudowie miasta. Bazylika została zbudowana w drugiej połowie V wieku, miała marmurową kolumnadę oddzielającą nawy boczne, marmurową ścianę ołtarza oraz ambonę. Posadzka była pokryta wielobarwną mozaiką o motywach geometrycznych oraz roślinnymi i zwierzęcymi.

Kościół Świętej Pietki

Święta Pietka urodziła się w Turcji, ale z czasem została uznana za patronkę kościoła bułgarskiego. Kościół wybudowany pod koniec XIX wieku.

Stare Miasto Płowdiw to niezwykle urokliwe i klimatyczne miejsce na mapie Bułgarii. Wąskie uliczki zamknięte dla ruchu kołowego i charakterystyczne budownictwo powodują że chce się tam przebywać. Płowdiw to miasto, w którym nowoczesność miesza się z budowlami antycznymi i XVII wiecznymi kamieniczkami tworząc harmonijne połączenie. Tutaj w zabytkowych kamieniczkach mieszczą się przytulne kawiarnie i restauracje, małe hoteliki oraz sklepy z pamiątkami i antykami. Kilka domów znanych mieszkańców Płowdiw przeznaczono na muzea obrazujące życie codzienne zamożnych mieszczan przełomu XVIII i XIX wieku.

W Płowdiw można kupić jeden bilet upoważniający do zwiedzania 7 domów mieszczańskich oraz Antycznego Teatru i Rzymskiego Stadionu. Jeden bilet kosztuje 15 lewa (około 40 zł) i jest to bardzo korzystne. Na bilecie są zdjęcia zabytków ale nie ma dołączonej mapki jak trafić do poszczególnych miejsc. Byłam w Płowdiw w niedzielę i sporo miejsc oraz muzeów było zamknięte, ponieważ w niedzielę nie pracują. Grunt to frontem do turysty.

Dom Bałabanowa  

Dom był wybudowany na początku XIX wieku przez Hadzhi Panayota Lampsha bogatego kupca z Płowdiw, a do tego lichwiarza i członka cechu kupieckiego. Dom został wybudowany na początku XIX wieku. Rozpadająca się rezydencja została rozebrana w 1935 roku, a następnie odbudowana 40 lat później zgodnie ze pierwotnym projektem. Dom robi wrażenie swoją wielkością – ma ponad 500 m2.

Dom Hindliyana

Stepana Hindliyan był znanym kupcem, który prowadził głównie wymianę handlową z Indiami, stąd nadany mu przydomek Hindi. Dom został wybudowany w sąsiedztwie domu Bałabanowa w 1835 roku i jest jednym z nielicznych domów w Płowdiw, które zachowały swój pierwotny układ. Hindliyan był założycielem jednej z najbogatszych rodzin pochodzenia ormiańskiego.

Dom Klianti

Georgi Klianti był znanym handlarzem wełny i tkanin wełnianych. Pochodzący z połowy XVIII wieku budynek jest jednym z najstarszych domów o drewnianej konstrukcji szkieletowej, pochodzącym z okresu odrodzenia bułgarskiego.

Muzeum Farmacji Hipokrates

Dom został wybudowany w 1872 roku przez dr Sotira Antoniadiego, pierwszej osoby w Płowdiw, która posiadała uniwersytecki dyplom lekarza. W swoim domu na parterze umieścił aptekę. Na zapleczu i piętrze były pomieszczenia, w których przygotowywano różne lekarstwa. Aż trudno sobie wyobrazić, że kiedyś farmaceuci sami przygotowywali lekarstwa.

Muzeum ikon

Na wystawie zaprezentowane są najciekawsze ikony pochodzące z galerii biskupstwa Płowdiw. Ikony pochodzą z okresu wczesnochrześcijańskiego z rejonu Płowdiw oraz południowej Bułgarii od XV do XIX wieku

Stadion Philippopolis (Rzymski)

Został zbudowany na początku II wieku n.e. za panowania cesarza Hadriana. Stadion jest świetnie wkomponowany w współczesną przestrzeń miejską.  Obiekt pierwotnie miał długość 240 metrów, szerokość 50 metrów oraz 14 rzędów dla widzów.

Sobór Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

Kościół Katedralny – pierwsze informacje o kościele poświęconym Matce Bożej pochodzą z IX-X wieku. W czasie najazdów imperium osmańskiego (1371 r.) na ziemie bułgarskie klasztor przy świątyni został zburzony i doszczętnie zniszczony. Dopiero w 1845 roku ukończono budowę nowego, trójnawowego kościoła zbudowanego w całości z kamienia. Dla uczczenia 2000-lecia Narodzin Chrystusa kościół został całkowicie odrestaurowany i przebudowany.

Cerkiew Świętych Konstantina i Eleny

Cerkiew jest jednym z najstarszych kościołów chrześcijańskich w Płowdiw. W 304 roku w miejscu, w którym obecnie znajduje się świątynia, było miejscem kaźni za wyznawanie wiary chrześcijańskiej. Tu między innymi ścięto męczenników Seweryna i Memmosa. Według archeologów kościół został wybudowany w 30-ci lat po męczeńskiej śmierci Świętych Seweryna i Memmosa oraz ich 38 współtowarzyszy. Świątynia była kilkakrotnie burzona, a następnie odbudowywana.

Kaplica Świętego Mikołaja

Kaplica to niewielki jednonawowy kościółek o powierzchni około 170 m2. W większości zbudowany jest z niekształtnych kamieni. Ikonostas kaplicy pochodzi ze zburzonego starego kościoła i jest najstarszym ikonostasem w Płowdiw. Kaplica została wybudowana za panowania Iwana Aleksandra w 1355 roku i od razu został poświęcony Świętemu Mikołajowi.

Meczet Dżumaja

Jest główną świątynią muzułmańską w Płowdiw i znajduje się w centrum miasta. Uprzednio w tym miejscu znajdował się kościół katedralny Świętej Petki Tarnowskiej, ale po zdobyciu miasta przez wojska świątynia została zburzona. Na jej miejscu wzniesiono Meczet Ulu  Dżumaja czyli Główny Meczet Piątkowy. Meczet jest jednym z najstarszych kultowych budynków osmańskich na Bałkanach.

To już wszystko, co udało mi się zobaczyć i zwiedzić w ciągu ośmiu godzin pobytu w tym mieście. Mam świadomość, że można jeszcze więcej, ale trzeba by spędzić w Płowdiw trzy dni i też nie wiem czy by wystarczyło. Niewątpliwie Stare Miasto w Płowdiw jest piękne, klimatyczne i warte naszej wizyty podczas pobytu w Bułgarii.

Dziękuję, że jesteś ze mną :). Mam nadzieję, że zainteresował Cię mój wpis.

Czy chcesz zadać jakieś pytanie? Może napisać coś miłego? A może masz jakieś uwagi do tekstu ?

Śmiało, poniżej możesz to zrobić!

Jeśli podobał Ci się ten wpis, możesz udostępnić go znajomym. 

Dziękuję

Ola

Zapraszam do polubienia mojej strony na Facebooku oraz Instagramie, dzięki którym możecie być na bieżąco z moimi wpisami z kolejnych podróży.

www.facebook.com/seniorturysta1

 seniorturysta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *