RUMUNIA Bukareszt i 10 najlepszych muzeów

marzec 2023 r.

Jak w każdym mieście staram się odwiedzić najciekawsze muzea.

Najważniejsze informacje: muzea bukaresztańskie nie pracuję w poniedziałki i wtorki. W niektórych można otrzymać zniżkę dla seniorów, a w innych nie. Niewątpliwie o zniżki trzeba się samemu upomnieć, nikt nam tego nie zaproponuje. Ceny biletów wahają się od 10 do 20 leja.

Dwóch ciekawych muzeów nie udało mi się odwiedzić:

  1. Pałac Królewski – komnaty królewskie – czasowo zamknięte,
  2. Pałac Cotroceni – obecnie siedziba prezydenta, wizytę trzeba rezerwować z dużym wyprzedzeniem.

Muzeum Narodowe Historii Rumunii

Mieści się w dawnym Pałacu Poczty. Numer jeden na mojej liście muzeów. Potężny budynek w stylu neoklasycystycznym, wzorowany na szwajcarskim gmachu poczty z Genewy. Inicjatorem budowy był król Karol I, który osobiście położył kamień węgielny pod budowę Pałacu Poczty. Oddany do użytku w 1900 roku pełnił swoją funkcję zgodnie z założeniem do 1970 roku. Następnie budynek został przekazany na potrzeby Narodowego Muzeum Historii Rumunii.

Muzeum posiada bardzo dużą i ciekawą kolekcję wyrobów złotniczych w skład których wchodzi skarb Pietroasele – złotnicze wyroby pochodzące z IV wieku odkryte na terenie Rumunii oraz kolekcja koronnych klejnotów rodziny królewskiej.

W drugiej części muzeum znajduje się wierna kopia Kolumny Trajana z Rzymu w skali 1:1. Z bliska można zobaczyć 125 gipsowych odlewów fragmentów Kolumny Trajana przedstawiających 155 scen z życia cesarza Trajana. Łączna długość odlewów wynosi 190 metrów. Na odlewach przedstawionych jest 2662 postacie, a sam cesarz występuje 60 razy.

Muzeum wsi Dimitrie Gusti

Największy  w Rumunii skansen na wolnym powietrzu (10 ha), a jednocześnie jeden z najstarszych i największych muzeów wsi w Europie. Skansen powstał z inicjatywy socjologa Dimitrie Gusti w 1936 roku. Na terenie parku można zobaczyć około 300 budynków: domów, ziemianek, budynków gospodarczych, cerkwi, kaplic, zakładów rzemieślniczych czy zajazdów. Większość z nich to oryginały przeniesione tutaj z rożnych stron całej Rumunii. Wspaniałe miejsce na spacer. Przy alejkach są stragany z ekologiczną żywnością, rękodziełem oraz prezentujące pracę wiejskich rzemieślników.  Szkoda, że większość budynków jest zamknięta i nie ma możliwości zajrzenia do wnętrza.

Muzeum Historii Miasta Bukareszt (Muzeul Municipiului Bucuresti)

Muzeum Miejskie ma swoją siedzibę w Pałacu Sutu, wybudowanym w 1835 roku w stylu neogotyckim z czterema wielokątnymi wieżyczkami. Wewnątrz monumentalne w iście pałacowym stylu schody prowadzą na pierwsze piętro. Po śmierci właściciela pałac został przekazany miastu. Pałac początkowo zajmował niemiecki gubernator podczas okupacji Rumunii, następnie był siedzibą banku, a na koniec Instytutu Budownictwa. W latach 50-tych ubiegłego wieku pałac odrestaurowano i usytuowano w nim Muzeum Historii Miasta Bukareszt. Ekspozycja dosyć skromna. Trochę obrazów i rzeźb rumuńskich artystów, trochę strojów ludowych i dokumentów związanych z historią Bukaresztu, ale najbardziej interesujące są wnętrze zamożnego mieszczańskiego domu .

Jedyne muzeum, w którym pobierają opłatę za robienie zdjęć.

Muzeum Narodowe Sztuki Rumuńskiej (Muzeul National de Istorie)

W dwóch skrzydłach Pałacu Królewskiego umieszczono Muzeum,  do którego można kupić bilet łączony. W jednym skrzydle znajduje się sztuka sakralna oraz malarstwo i rzeźba artystów rumuńskich

W drugim skrzydle na trzech poziomach prezentowane są dzieła malarstwa europejskiego zebrane przez rodzinę królewską.

Muzeum Teodora Pallady (Muzeul Theodor Pallady)

Muzeum mieści się w domu z połowy XVIII wieku charakterystycznym dla architektury rumuńskiej. Jest  to jeden z najstarszych i najpiękniejszych, dobrze zachowanych domów kupieckich tego okresu. Wewnątrz kolekcja grafik i malarstwa rumuńskiego artysty Theodora Palladego, który przez pewien czas mieszkał w tym domu. Cały dom wyposażony w stylowe oraz orientalne meble tworzące klimat XVIII wiecznego zamożnego domu.

W sąsiedztwie muzeum jest dużo bardzo interesujący architektonicznie, ale zaniedbanych, domów z XIX i początku XX oczekujących na renowację i powrót do dawnej świetności.

Muzeum Rumuńskiego Chłopa (Muzeul Taranului Roman)

Ciekawostką jest to, że uprzednio w tym budynku było Muzeum Lenina i Stalina, a następnie Muzeum Partii.  Od 1990 roku jest siedzibą Muzeum Rumuńskiego Chłopa. W muzeum znajduje się trochę ceramiki, trochę strojów ludowych, tkanin wnętrzarskich, drewnianych elementów domów, okuć i jedna stara chałupa wiejska, którą można oglądać z góry ze specjalnej platformy. Takie niby muzeum etnograficzne, ale chyba bez pomysłu i bardzo skromne pod względem eksponatów.

Narodowe Muzeum Sztuki Współczesnej (Muzeul Național de Artă Contemporană)

Na potrzeby Muzeum Sztuki Współczesnej zostało udostępniona część jednego ze skrzydeł Pałacu Parlamentu. Aby dojść do Muzeum trzeba przejść przez portiernię, w której jestem poinformowana, że należy iść prosto około 300 metrów i nie wolno skręcić w prawo w kierunku wejścia do Pałacu Parlamentu. Do gmach dobudowane są szklane szyby windowe zupełnie nie uwzględniające konstrukcji i stylu budynku. Całe Muzeum usytułowane jest na 4 poziomach i są to w większości wystawy czasowe. Na ostatnim 4 piętrze znajduje się kawiarni i taras widokowy, z którego rozciąga się wspaniała panorama Bukaresztu od strony nowo budowanej Katedry Zbawienia Narodu.  Duże  wrażenie zrobiła na mnie wystawa twórczości Stefan Caltia, posiadająca w sobie to „coś” co przyciąga wzrok.

Małe Muzeum Paryskie (Muzeu Micul Paris)

Na pierwszym piętrze w dużym mieszkaniu budynku przy ulicy Lipscani 41 jest niewielkie prywatne muzeum nawiązujące swoją nazwą do czasów świetności Bukaresztu. W kilku pokojach można zobaczyć zbiór mebli, strojów, tkanin, naczyń i różnych bibelotów w stylu la belle époque. Wiele wystawionych obiektów jest wyceniona i można kupić za przystępną cenę.

Dziękuję, że jesteś ze mną :). Mam nadzieję, że zainteresował Cię mój wpis.

Czy chcesz zadać jakieś pytanie? Może napisać coś miłego? A może masz jakieś uwagi do tekstu ?

Śmiało, poniżej możesz to zrobić!

Jeśli podobał Ci się ten wpis, możesz udostępnić go znajomym. 

Dziękuję

Ola

Zapraszam do polubienia mojej strony na Facebooku oraz Instagramie, dzięki którym możecie być na bieżąco z moimi wpisami z kolejnych podróży.

www.facebook.com/seniorturysta1

 seniorturysta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *