KAMBODŻA Phnom Penh – Kompleks pałacowy

Listopad 2023 r.

KOMPLEKS PAŁACOWY KRÓLESTWA KAMBODŻY

Kompleks budynków pałacowych wzniesiony w latach 1866-1870, po przeniesieniu stolicy królestwa Kambodży z Oudong do Phnom Penh. Kilkanaście budynków i budowli powstawały stopniowo, niektóre rozebrano, a inne dobudowano w latach 60 XX wieku. Pałac królewski jest przykładem klasycznej architektury khmerskiej.  Cały kompleks zajmuje powierzchnię 17,5 hektara.

Pałac Króla Khmerów Khmerin Moha Prasat

Oficjalna rezydencja króla Kambodży oddzielona jest niewielkim murem od części udostępnionej turystom. Budynek zwieńczony pojedynczą iglicą i otoczony ogrodem można zobaczyć z tarasu Sali Tronowej. Jeżeli na maszcie obok pałacu powiewa flaga oznacza to, że król przebywa w swojej rezydencji. Obecny król Kambodży Norodom Sihamoni ma 70 lat, jest kawalerem i nie posiada potomstwa. Do czasu wstąpienia na tron w  2004 roku, w większości przebywał w Europie studiując kierunki artystyczne (balet klasyczny) w Pradze uzyskując tytuł magistra sztuk pięknych, a następnie reżyserię filmową w Seulu.

Sala Tronowa

Główna sala audiencyjna króla. Odbywały się w niej koronacje, ostatnia w 2004 roku. Obecnie odbywają się tam oficjalne audiencje, ceremonie religijne oraz  wizyty dyplomatyczne. Budynek ma wymiary 30×60 metrów i jest zwieńczony 59 metrową iglicą obecnie w trakcie renowacji.  Na końcu Sali stoi stary zabytkowy tron zwany Preah Tineang Bossbok, na którym podczas koronacji zasiada król.

Pawilon Chanchhaya  Pawilon Księżycowego Światła

Pawilon jest siedzibą Królewskich Tancerzy. Służy jako miejsce sprawowania władzy królewskiej, wygłaszania przemówień do poddanych oraz wielkich bankietów królewskich.

Hor Samran Phirun  Pawilon, w którym śpi się spokojnie

Niewielki budynek, w którym król się przygotowuje i oczekuje żeby dosiąść słonia. Z tego miejsca król wyrusza na procesje królewskie oraz ceremonie religijne. W budynku znajdują się również instrumenty muzyczne i inne przybory niezbędne podczas procesji.

Hor Samran Phirun 

Hor Samrith Phimean    Pałac z Brązu

Miejsce przechowywania publicznie udostępnionych regaliów i atrybutów królewskich. Ekspozycja prezentuje również stroje królewskie. Królowa miała inny kolor strojów na każdy dzień tygodnia.

Pawilon Phochani

Otwarta hala zbudowana pierwotnie jako klasyczny teatr tańca. Obecnie pawilon służy między innymi na królewskie przyjęcia i spotkania. Zbudowany w 1912 roku.

Dhammasala 

Otwarta sala, w której mnisi buddyjscy modlą się i recytują święte teksty. Budynek pełni również funkcję recepcji królewskiej.

Pawilon Napoleona

Budynek zupełnie nie pasujący do pozostałych, przypominający raczej domek dla lalek w stylu europejskim. Pawilon pierwotnie został wybudowany dla cesarzowej Eugenii, żony Napoleona III, w 1869 roku podczas inauguracji Kanału Sueskiego. W 1876 roku Napoleon III podarował pawilon królowi Kambodży Norodomowi. Ponieważ budynek w całości wykonany był z żelaza nie było problemów z przetransportowaniem go w całości. Do tego wszystkiego oznakowania na „N” na drzwiach i innych częściach były zbieżne z imieniem khmerskiego króla. Obecnie pawilon jest w trakcie remontu i zamknięty dla turystów.

SREBRNA PAGODA

Obok Pałacu Królewskiego znajduje się kompleks o łącznej nazwie Srebrna Pagoda, w skład którego wchodzą Świątynia Szmaragdowego Buddy, biblioteka, stupy, kapliczki, pomniki, mniejsze budynki, galeria Reamkera i otaczające ogrody.

Wat Preah Keo Morokat    Świątynia Szmaragdowego Buddy

W budynku znajduje się wiele skarbów narodowych, takich jak złote i wysadzane drogimi klejnotami posągi Buddy. Najcenniejszym jest mały kryształowy Budda oraz naturalnej wielkości złoty Budda Maitreja ważący 90 kilogramów czystego kruszcu, wysadzany 2086 brylantami i ubrany w królewskie regalia. Największy brylant ma 25 karatów. Jeszcze przed przejęciem władzy przez Czerwonych Khmerów podłoga Pagody została wyłożona 5329 sztuk srebrnych płytek o łącznej wadze około 6000 kilogramów. Każda płytka została wykonana ręcznie i waży 1,125 kilograma  W świątyni wystawionych jest 1650 eksponatów, z których większość wykonanych jest ze złota, srebra, brązu i ozdobionych kamieniami szlachetnymi takimi jak brylanty, rubiny, szafiry, ametysty, szmaragdy i granaty. Sporą część kolekcji stanowią prezenty od kambodżańskiej arystokracji i członków rodziny królewskiej. W świątyni obowiązuje całkowity zakaz robienia zdjęć.

W Świątyni król spotyka się z mnichami, żeby wysłuchać ich kazań oraz uczestniczyć w ceremoniach religijnych.

Wokół Świątyni szmaragdowego Buddy znajduje się zadaszona pagoda, której ściany pokryte są freskami przedstawiającymi sceny z Reamkera. Malowidło ścienne powstało w latach 1903-1904. Reamker oznacza „chwała Ramy” i jest to epos narodowy Kambodży. Historia zapisana  we freskach opowiada o lojalności, miłości, zaufaniu i zemście rozgrywającej się pomiędzy książętami (braćmi), olbrzymami, małpami i syrenami oraz piękną księżniczką uwikłaną w całą tą historię. Na szczęście wszystko kończy się dobrze. Książę odzyskuje zaufanie do żony, a ona rodzi mu bliźniaki.

Stupa

Najprostszy typ buddyjskiej budowli sakralnej, pełniącej funkcje relikwiarza. Na terenie Srebrnej Pagody znajduje się kilka stup, w których znajdują się prochy byłych królów i królowych Kambodży. Wśród nich znajduje się stupa Kanthy Bopha córki poprzedniego króla. Kantha Bopha ukochana córka swojego ojca zmarła w 1952 roku w wieku czterech lat na białaczkę. Niestety ówczesna medycyna nie była wstanie uratować jej życia. Ojciec nigdy nie pogodził się z jej śmiercią i przez całe życie podróżował z urną w której znajdowały się jej prochy. Po śmierci król został pochowany na swoje życzenie obok córki. Po śmierci Kanthy Bopha została powołana do życia fundacja jej imienia. Obecnie fundacja zarządza pięcioma szpitalami dziecięcymi, w których bezpłatnie udzielana jest pomoc w leczeniu dzieci oraz kobiet w ciąży. Przez trzydzieści lat swojej działalności fundacja uratowała życie 2 milionom dzieci i objęła opieką 17 milionom podopiecznych.

Wystawa królewskich siedzisk na słonie. Muzeum Hathi howdah

Hathi howdah jest to siedzisko umieszczane na grzbiecie słonia lub innego zwierzęcia na przykład wielbłąda. Były używane w przeszłości do noszenia bogatych ludzi podczas podróży, procesji, polowań lub działań wojennych. Hathi howdah było także symbolem bogactwa i dlatego niektóre były bogato zdobione drogimi kamieniami, inkrustowane i intarsjowane. Współcześnie ekolodzy otwarcie krytykują używanie Hathi howdah, powołując się na dowody, że mogą one powodować stałe uszkodzenie ciała słonia, kręgosłupa, płuc i innych narządów wewnętrznych, powodując znaczne skrócenie życia zwierzęcia.

Nie wiem, nigdzie nie mogłam znaleźć informacji czy król Kambodży nadal uczestnicząc w świętach religijnych i państwowych korzysta ze słonia jako środka lokomocji. Blisko wyjścia z kompleksu pałacowego znajduje się niewielkie muzeum, w którym znajdują się siedziska (hathi howdah) na różne okazje i leżanki z których korzystała rodzina królewska jeszcze nie tak dawno. Na pewno warto wejść i obejrzeć.

Rekonstrukcja procesji koronacyjnej króla Norodom Sihamoni

Pawilon, w którym wystawiona jest rekonstrukcja koronacja króla Norodom Sihamoni. Odbyła się ona 29 października 2004 roku.

Wystawiona procesja jest odzwierciedleniem postaci uczestniczących w uroczystościach koronacyjnych. Na przedzie procesji był niesiony przez cztery osoby w tradycyjnych strojach z Angkoru, potężny bęben buddyjski. Następnie szli żołnierze uzbrojeni w miecze i włócznie. Kolejne miejsca w procesji zajmowały kobiety i mężczyźni niosący starożytne artefakty, symbole wiary i boskiej mocy króla. Na końcu procesji szli żołnierze w ceremonialnych strojach khmerskich niosąc na noszach złoty tron z królem Norodomem Sihamoni. Do tego liczne złote parasole, które są określane jako jeden z ośmiu magicznych amuletów. Złoty parasol utożsamiany jest ze szczęściem, pomyślnością i błogosławieństwem. Ten znak buddyzmu to jednocześnie ochtona przed złem i nieszczęściem. W procesji uczestniczyło około 100 osób.

Ponieważ oryginalna korona Kambodży zniknęła podczas reżimu Czerwonych Khmerów, z okazji koronacji wykonano wierną kopię.

Dziękuję, że jesteś ze mną :).

Mam nadzieję, że zainteresował Cię mój wpis.

Czy chcesz zadać jakieś pytanie? Może napisać coś miłego? A może masz jakieś uwagi do tekstu ?

Śmiało, poniżej możesz to zrobić!

Jeśli podobał Ci się ten wpis, możesz udostępnić go znajomym. 

Dziękuję

Ola

Zapraszam do polubienia mojej strony na Facebooku, dzięki której możesz być na bieżąco z moimi wpisami z kolejnych podróży.

www.facebook.com/seniorturysta1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *